
Hyosung Aquila GV300 All Specifications & Features
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.3,00,000*
Hyosung Aquila GV300 Specifications
| Mileage | - |
| Displacement | 275 cc |
| Engine Type | Air Oil Cooled, DOHC, 75-Degree V-Twin, 8-Valve |
| No. of Cylinders | 2 |
| Max Power | 26 bhp @ 8500 rpm |
| Max Torque | 23.5 NM @ 7000 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 14 Ltrs |
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Hyosung Aquila GV300 Features
| ABS | No |
| Mobile Connectivity | No |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Transmission | Manual |
| Fuel Tank | 14 Ltrs |
Hyosung Aquila GV300 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air Oil Cooled, DOHC, 75-Degree V-Twin, 8-Valve |
| Displacement | 275 cc |
| Max Torque | 23.5 NM @ 7000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Gear Box | 5 Speed |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Connectivity | No |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 1130 mm |
| Length | 2294 mm |
| Height | 875 mm |
| Fuel Capacity | 14 Ltrs |
| Wheelbase | 1515 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 26 bhp @ 8500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Forks |
| Suspension Rear | Hydraulic Double Shocks |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | No |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Specs of Aquila GV300 Alternatives
Rs.2,03,214* Onwards
Rs.2,49,194* Onwards
Rs.3,64,856* Onwards
Rs.2,04,950* Onwards
Rs.1,92,700* Onwards
Rs.2,35,000* Onwards
Rs.1,97,003* Onwards
Rs.2,84,000* Onwards
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience