
Harley Davidson Street Glide Special All Specifications & Features
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.29,00,000* Onwards
Harley Davidson Street Glide Special Specifications
| Mileage (ARAI) | 5.6 Kmpl |
| Displacement | 1690 cc |
| Engine Type | Air-Cooled, High Output Twin Cam 103™With Integrated Oil Cooler |
| Max Power | 65 bhp @ 5500 rpm |
| Max Torque | 138 Nm @ 3500 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 22.7 Ltrs |
| Fuel Type | Petrol |
Harley Davidson Street Glide Special Features
| ABS | No |
| Kerb Weight | 355 Kgs |
| Fuel Tank | 22.7 Ltrs |
Harley Davidson Street Glide Special Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air-Cooled, High Output Twin Cam 103™With Integrated Oil Cooler |
| Displacement | 1690 cc |
| Max Torque | 138 Nm @ 3500 rpm |
| Starting | Self Start Only |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Ignition | Electronic Sequential Port Fuel Injection (ESPFI) |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 98.4 mm |
| Stroke | 111.1 mm |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 5.6 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 970 mm |
| Length | 2450 mm |
| Height | 1340 mm |
| Fuel Capacity | 22.7 Ltrs |
| Fuel Reserve | 3.8 Ltrs |
| Saddle Height | 695 mm |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Wheelbase | 1625 mm |
| Kerb Weight | 355 Kgs |
| Total Weight | 372 Kgs |
| Load Carrying Capacity | NA |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 65 bhp @ 5500 rpm |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-BW 130/70B18 63H, Rear :-BW 180/65B16 81H |
| Wheel Size | Front :-18 inch Rear :-16 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Exhaust :-Chrome, 2-1-2 Dual Exhaust With Tapered Mufflers |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Mileage and Performance
- Dimensions and Capacity
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Specs of Street Glide Special Alternatives
Rs.25,01,000* Onwards
Rs.24,03,100* Onwards
Rs.28,03,000* Onwards
Rs.25,71,000* Onwards
Rs.22,00,000* Onwards
Rs.26,94,000* Onwards
Rs.29,56,494* Onwards
Rs.37,97,000* Onwards
Harley Davidson Street Glide Special Colours
Harley Davidson Street Glide Special is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Did you find this information helpful?
Popular Harley-Davidson Two Wheelers
Harley-Davidson X440Rs 2,34,500* Onwards
Harley-Davidson X440 TRs 2,79,500* Onwards
Harley-Davidson Fat BoyRs 28,03,000* Onwards
Harley-Davidson Sportster SRs 18,05,000* Onwards
Harley-Davidson Street BobRs 20,23,000* Onwards
Upcoming Harley-Davidson Bikes
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience