Harley-Davidson Fat Boy
Rs.28,03,000
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹84,575
Don't miss out on the best offers this May
Harley-Davidson Fat Boy Price
The price of Harley-Davidson Fat Boy in India starts at Rs. 28,03,000 . Harley-Davidson Fat Boy comes with 1 variants.
| Fat Boy STD 177 kmph18.18 kmpl1923 cc | ₹28,03,000 |
Harley-Davidson Fat Boy Key Specs & Features
| Engine | 1923 cc |
| Power | 104.69 PS |
| Torque | 168 Nm |
| Mileage | 18.18 kmpl |
| Kerb Weight | 315 kg |
| Brakes | Disc |
- ABS Dual Channel
- Switchable ABS
- Riding Modes
- Traction Control
- Cruise Control
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Harley-Davidson Fat Boy comparison with similar Bikes
Harley-Davidson Fat Boy Rs.28,03,000* Onwards 1 Reviews | Rs.25,01,000* Onwards | Rs.24,03,100* Onwards 42 Reviews | Rs.26,94,000* Onwards | Rs.32,73,191* Onwards 3 Reviews | Rs.23,52,000* Onwards 2 Reviews | Rs.34,36,000* Onwards 1 Reviews | Rs.24,54,000* Onwards | Rs.20,23,000* Onwards |
| Mileage18.18 kmpl | Mileage- | Mileage15.15 kmpl | Mileage14 kmpl | Mileage20 kmpl | Mileage- | Mileage18.18 kmpl | Mileage- | Mileage18.18 kmpl |
| Engine1923 cc | Engine1890 cc | Engine2458 cc | Engine1890 cc | Engine1890 cc | Engine1890 cc | Engine1923 cc | Engine1890 cc | Engine1923 cc |
| Power104.69 PS @ 5020 rpm | Power- | Power182 PS @ 7000 rpm | Power- | Power- | Power- | Power104.69 @ 5020 rpm | Power- | Power92.45 PS @ 5020 rpm |
| Top Speed177 kmph | Top Speed- | Top Speed220 kmph | Top Speed- | Top Speed165 kmph | Top Speed- | Top Speed210 kmph | Top Speed- | Top Speed- |
| Torque168 Nm @ 3000 rpm | Torque156 Nm @ 3300 rpm | Torque225 Nm @ 4000 rpm | Torque156 Nm @ 3300 rpm | Torque171 Nm @ 3000 rpm | Torque156 Nm @ 3300 rpm | Torque168 Nm @ 3000 rpm | Torque156 Nm @ 3300 rpm | Torque156 Nm @ 2750 rpm |
| Weight315 kg | Weight315 kg | Weight320 kg | Weight335 kg | Weight376 kg | Weight304 kg | Weight309 kg | Weight335 kg | Weight293 kg |
| Currently Viewing | Fat Boy vs Chief Bobber | Fat Boy vs Rocket 3 | Fat Boy vs Super Chief | Fat Boy vs 2024 Springfield | Fat Boy vs Chief Dark Horse | Fat Boy vs Breakout | Fat Boy vs Super Chief Dark Horse | Fat Boy vs Street Bob |
Harley-Davidson Fat Boy News & Updates
Harley-Davidson Fat Boy Colours
Harley-Davidson Fat Boy is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Vivid Black
Whiskey Fire and Vivid Black
Billiard Gray
Blue Burst
Harley-Davidson Fat Boy Gallery
Harley-Davidson Fat Boy has 22 images, view picture gallery of Fat Boy which includes 360 view of Bikes.
Harley-Davidson Fat Boy User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Looks (1)
- Latest
- Harle davidson bike is doHarle davidson bike is do beautiful and gorgeous looking. Harle davidson company in old but the bike is very beautiful. Their quality is on the top of the world in the bikes . The harle davidson bike riding is my dream. And the company is very top of the table. So the all world knows the one name is in the bikes that is harle davidsonRead More3 1
- View All Harley-Davidson Fat Boy Reviews
Harley-Davidson Fat Boy Mileage
The ARAI claimed mileage of Harley-Davidson Fat Boy is 18.18 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 18.18 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Harley-Davidson Fat Boy Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Milwaukee-Eight™ 117 Custom |
| Displacement | 1923 cc |
| Max Torque | 168 Nm @ 3000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 103.5 mm |
| Stroke | 114.3 mm |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Caliper - Front | 4 Piston |
| Caliper - Rear | 4 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Switchable ABS | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Additional Features | Drag-Torque Slip Control System, Hand Controls, Tyre Pressure Monitoring System, Cornering Enhanced Anti-lock Brake System, Cornering Enhanced Traction Control System, Cornering Drag-Torque Slip Control System |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 18.18 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 965 mm |
| Length | 2365 mm |
| Fuel Capacity | 18.9 L |
| Ground Clearance | 125 mm |
| Wheelbase | 1650 mm |
| Dry Weight | 304 kg |
| Kerb Weight | 315 kg |
| Engine Oil | 4.7 L |
| Seat height | 675 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Tyre Brand | Michelin |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 177 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 104.69 PS @ 5020 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Dual-bending valve 49 mm telescopic with aluminum fork triple clamps; dual rate spring; "beer can" covers |
| Suspension Rear | Hidden, free piston, coil-over monoshock; 43mm stroke; hydraulic preload adjustment |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-160/60-R18 Rear :-240/40-R18 |
| Wheel Size | Front :-457.2 mm,Rear :-457.2 mm |
| Wheels Type | Cast Aluminum |
| Frame | Stiffer Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | 5 Inch |
| Gear Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
- Console Features
Harley-Davidson Fat Boy Questions & answers
Q) What is the exact on-road price of Harley-Davidson Fat Boy?
A) The on-road price of Harley-Davidson Fat Boy in Delhi starts at Rs. 30,89,068. The on-road price is inclusive of RTO charges and insurance.
Q) Which bikes is better Harley-Davidson Fat Boy or Indian Chief Bobber?
A) Harley-Davidson Fat Boy price starts at 28,03,000 (ex-showroom) with engine capacity 1923 cc, fuel Tank Capacity of 18.9 L with kerb weight of 315 kg. While Indian Chief Bobber price starts 27,58,168 (ex-showroom) with engine capacity 1890 cc, fuel Tank Capacity of 15.1 L with kerb weight of 315 kg. You can compare Harley-Davidson Fat Boy vs Indian Chief Bobber on the basis of their price, features & specs.
Q) What is the mileage of Harley-Davidson Fat Boy?
A) The Mileage Of Harley-Davidson Fat Boy is 18.18 kmpl.
Q) What are different variants for Harley-Davidson Fat Boy?
A) Harley-Davidson Fat Boy is a bikes that comes in 1 variants - Harley-Davidson Fat Boy STD
Q) What will the EMI or down payment for Harley-Davidson Fat Boy?
A) Harley-Davidson Fat Boy EMI starts at Rs 84,575 per month for a tenure of 36 months @ 6% for a loan amount of Rs 32,80,480 & down payment will be Rs 309000.
Q) What is the engine displacement of Harley-Davidson Fat Boy?
A) The engine displacement of Harley-Davidson Fat Boy is 1923 cc
Q) What is the Start type of Harley-Davidson Fat Boy?
A) Harley-Davidson Fat Boy has Self Start Only.
Harley-Davidson Fat Boy Latest Updates
June 27, 2025: Harley-Davidson sold 20 units of the Fatboy in the month of May 2025, a healthy increase in Month-On-Month sales when compared to April 2025’s 4 units.
June 20, 2025: As per the new pricing of Harley-Davidson bikes, introduced for 2025, a Fatboy will now set you back Rs 25,90,000 (ex-showroom Delhi), which is Rs 21,000 more than before.
Similar Bikes Like Harley-Davidson Fat Boy
Rs.29,56,494* Onwards
Rs.24,33,264* Onwards
Rs.22,81,633* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹84,575Edit EMI
Interest calculated at 6% for 36 months
Harley-Davidson Fat Boy Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.31,41,986* |
| Ghaziabad | Rs.31,41,986* |
| New Delhi | Rs.30,85,926* |
| Noida | Rs.31,41,986* |
| Muradnagar | Rs.31,41,986* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.34,24,867* |
| Mumbai | Rs.32,01,188* |
| Pune | Rs.32,01,188* |
| Hyderabad | Rs.32,01,188* |
| Chennai | Rs.32,01,188* |
Trending Harley-Davidson Bikes
- Popular
- Upcoming
Harley-Davidson X440Rs 2,35,000* Onwards
Harley-Davidson X440 TRs 2,84,000* Onwards
Harley-Davidson Sportster SRs 18,05,000* Onwards
Harley-Davidson Street BobRs 20,23,000* Onwards
Harley-Davidson Heritage ClassicRs 25,71,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

