Harley-Davidson Breakout
Rs.34,36,000
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹1,03,576
Don't miss out on the best offers this April
Harley-Davidson Breakout Price
The price of Harley-Davidson Breakout in India starts at Rs. 34,36,000 . Harley-Davidson Breakout comes with 1 variants.
| Breakout STD 210 kmph18.18 kmpl1923 cc | ₹34,36,000 |
Harley-Davidson Breakout Key Specs & Features
| Engine | 1923 cc |
| Power | 104.69 |
| Torque | 168 Nm |
| Mileage | 18.18 kmpl |
| Kerb Weight | 309 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Single Channel
- Switchable ABS
- Riding Modes
- Traction Control
- Cruise Control
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Harley-Davidson Breakout comparison with similar Bikes
Harley-Davidson Breakout Rs.34,36,000* Onwards 1 Reviews | Rs.24,33,264* Onwards 2 Reviews | Rs.24,03,100* Onwards 42 Reviews | Rs.28,03,000* Onwards 1 Reviews | Rs.22,81,633* Onwards 4 Reviews | Rs.23,52,000* Onwards 2 Reviews | Rs.42,50,000* Onwards | Rs.42,05,000* Onwards 2 Reviews | Rs.32,73,191* Onwards 3 Reviews |
| Mileage18.18 kmpl | Mileage14 kmpl | Mileage15.15 kmpl | Mileage18.18 kmpl | Mileage20 kmpl | Mileage- | Mileage16.66 kmpl | Mileage- | Mileage20 kmpl |
| Engine1923 cc | Engine1890 cc | Engine2458 cc | Engine1923 cc | Engine1890 cc | Engine1890 cc | Engine1923 cc | Engine1834 cc | Engine1890 cc |
| Power104.69 @ 5020 rpm | Power88 PS | Power182 PS @ 7000 rpm | Power104.69 PS @ 5020 rpm | Power122 PS | Power- | Power108.77 PS @ 5020 rpm | Power127.7 PS | Power- |
| Top Speed210 kmph | Top Speed185 kmph | Top Speed220 kmph | Top Speed177 kmph | Top Speed115 kmph | Top Speed- | Top Speed177 kmph | Top Speed- | Top Speed165 kmph |
| Torque168 Nm @ 3000 rpm | Torque162 Nm @ 3200 rpm | Torque225 Nm @ 4000 rpm | Torque168 Nm @ 3000 rpm | Torque162 Nm @ 3200 rpm | Torque156 Nm @ 3300 rpm | Torque175 Nm @ 3500 rpm | Torque180.3 Nm @ 3600 rpm | Torque171 Nm @ 3000 rpm |
| Weight309 kg | Weight335 kg | Weight320 kg | Weight315 kg | Weight315 kg | Weight304 kg | Weight368 kg | Weight380 kg | Weight376 kg |
| Currently Viewing | Breakout vs Super Chief Limited | Breakout vs Rocket 3 | Breakout vs Fat Boy | Breakout vs Chief Bobber Dark Horse | Breakout vs Chief Dark Horse | Breakout vs Street Glide | Breakout vs Challenger Limited | Breakout vs 2024 Springfield |
Harley-Davidson Breakout News & Updates
Harley-Davidson Breakout Colours
Harley-Davidson Breakout is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Vivid Black
Brilliant Red
Billiard Gray
Midnight Firestorm
Centerline
Harley-Davidson Breakout Gallery
Harley-Davidson Breakout has 24 images, view picture gallery of Breakout which includes 360 view of Bikes.
Harley-Davidson Breakout User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Style (1)
- Experience (1)
- Mileage (1)
- Engine (1)
- Looks (1)
- Comfort (1)
- More...
- Latest
- Extreme comfort and value for moneyI choose this bike for extreme ride and comfortable ride this bike is royal and the crowd looks atleast once i feel like a king when I ride this in whole city I am the only guy who ride this monster I will really appreciate it also the person who made it I ride approx 7500 km and I am impressed with style and comfort but millage is little bit disappointing but who cares about mileage if bike experience is so good In this price range no other bike can give competition to this monster Offcourse i recommend this bike to everyone who have that budget to buy In this price range no one can get a better option from harley davidson What a engine When I start it really so satisfying and give monster vibeRead More1 2
- View All Harley-Davidson Breakout Reviews
Harley-Davidson Breakout Mileage
The ARAI claimed mileage of Harley-Davidson Breakout is 18.18 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 18.18 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Harley-Davidson Breakout Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Milwaukee-Eight® 117 Custom |
| Displacement | 1923 cc |
| Max Torque | 168 Nm @ 3000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 103.5 mm |
| Stroke | 114.3 mm |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Drag Torque Slip Control System, Tire Pressure Monitoring System, Cornering Enhanced Anti-lock Brake System, Cornering Enhanced Traction Control System, Cornering Drag-Torque Slip Control System |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Switchable ABS | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Additional Features | Drag Torque Slip Control System, Tire Pressure Monitoring System, Cornering Enhanced Anti-lock Brake System, Cornering Enhanced Traction Control System, Cornering Drag-Torque Slip Control System |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 18.18 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 940 mm |
| Length | 2375 mm |
| Fuel Capacity | 18.9 L |
| Saddle Height | 665 mm |
| Ground Clearance | 115 mm |
| Wheelbase | 1695 mm |
| Dry Weight | 296 kg |
| Kerb Weight | 309 kg |
| Engine Oil | 4.7 L |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Tyre Brand | Michelin |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 210 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 104.69 @ 5020 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Dual-bending valve 49 mm telescopic with aluminum fork triple clamps; dual rate spring |
| Suspension Rear | Hidden, free piston, coil-over monoshock; 43mm stroke; hydraulic preload adjustment |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :-130/60-21 Rear :-240/40-18 |
| Wheel Size | Front :-533.4 mm,Rear :-457.2 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
Harley-Davidson Breakout Questions & answers
Q) What is the exact on-road price of Harley-Davidson Breakout?
A) The on-road price of Harley-Davidson Breakout in Delhi starts at Rs. 37,82,642. The on-road price is inclusive of RTO charges and insurance.
Q) Which bikes is better Harley-Davidson Breakout or Indian Super Chief Limited?
A) Harley-Davidson Breakout price starts at 34,36,000 (ex-showroom) with engine capacity 1923 cc, fuel Tank Capacity of 18.9 L with kerb weight of 309 kg. While Indian Super Chief Limited price starts 26,83,950 (ex-showroom) with engine capacity 1890 cc, fuel Tank Capacity of 15.1 L with kerb weight of 335 kg. You can compare Harley-Davidson Breakout vs Indian Super Chief Limited on the basis of their price, features & specs.
Q) What is the mileage of Harley-Davidson Breakout?
A) The Mileage Of Harley-Davidson Breakout is 18.18 kmpl.
Q) What are different variants for Harley-Davidson Breakout?
A) Harley-Davidson Breakout is a bikes that comes in 1 variants - Harley-Davidson Breakout STD
Q) What will the EMI or down payment for Harley-Davidson Breakout?
A) Harley-Davidson Breakout EMI starts at Rs 1,03,576 per month for a tenure of 36 months @ 6% for a loan amount of Rs 40,17,477 & down payment will be Rs 378000.
Q) What is the engine displacement of Harley-Davidson Breakout?
A) The engine displacement of Harley-Davidson Breakout is 1923 cc
Q) What is the Start type of Harley-Davidson Breakout?
A) Harley-Davidson Breakout has Self Start Only.
Harley-Davidson Breakout Latest Updates
June 20, 2025: Harley-Davidson India has announced updated pricing for all its models. As per the updated pricing for 2025, the Breakout is now a whopping Rs 6,20,000 more affordable than before. This has taken its price down to Rs 37,19,000 (ex-showroom Delhi).
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹1,03,576Edit EMI
Interest calculated at 6% for 36 months
Harley-Davidson Breakout Price in India
Trending Harley-Davidson Bikes
- Popular
- Upcoming
Harley-Davidson X440Rs 2,34,500* Onwards
Harley-Davidson X440 TRs 2,79,500* Onwards
Harley-Davidson Fat BoyRs 28,03,000* Onwards
Harley-Davidson Sportster SRs 18,05,000* Onwards
Harley-Davidson Street BobRs 20,23,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

