Harley-Davidson Nightster
- The Nightster is Harley-Davidson’s sports cruiser motorcycle in India
- It is one of the most affordable Harley-Davidson bikes in India
Harley-Davidson Nightster Price
| Nightster STD 180 kmph18.18 kmpl975 cc | ₹14,54,000 | ||
| Nightster Special 180 kmph18.18 kmpl975 cc | ₹15,38,000 |
Harley-Davidson Nightster Key Specs & Features
| Engine | 975 cc |
| Power | 89.7 PS |
| Torque | 95 Nm |
| Mileage | 18.18 kmpl |
| Kerb Weight | 221 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- DRLs
- Riding Modes Rain,Road,Sports
- Traction Control
- Service Due Indicator
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
The Harley-Davidson Nightster is a cruiser from the American manufacturer. The Nightster will catch your attention with its design language and its exhaust note. It is made for those who want a sporty cruiser to do their daily commutes as well as their weekend runs.
Harley-Davidson Nightster Price
The 2025 Harley-Davidson Nightster is priced from Rs 13.39 lakh and goes up to Rs 14.09 lakh (ex-showroom, Delhi), which is more expensive than its rival, the Triumph Bonneville Bobber.
Harley-Davidson Nightster Colour Options
The Harley-Davidson Nightster is available in four colour options: Billiard Grey, Vivid Black, Whisky Fire, and Snake Venom.
Harley-Davidson Nightster Variants
The motorcycle is available in two variants: the Nightster Standard and Nightster Special. The difference between the two variants is in the number of features they get and slight visual changes to make them stand apart.

Harley-Davidson Nightster Design
The Nightster has a very sporty-looking design for a cruiser motorcycle. It does not get any wind protection and has a two-into-one exhaust, which looks quite chunky. The design emphasises a low-slung profile, with a sleek fuel tank with clean, sculpted lines.

Harley-Davidson Nightster Engine
The Harley-Davidson Nightster is powered by a 975cc, liquid-cooled, V-twin engine that makes 90PS at and 95Nm. The motor is paired to a six-speed gearbox, a belt drive, and a slipper clutch.

Harley-Davidson Nightster Chassis, Brakes, Wheels, Suspension
The Nightster is built on a steel frame, suspended by a Showa 41mm telescopic fork and preload-adjustable dual shocks. It has a ground clearance of 110mm. It gets a single disc at the front with 4-piston callipers and a single disc at the rear. The Nightster rides on a 19-inch front wheel and a 16-inch rear wheel, both with tubeless tyres. One of the highlights is the Nightster’s low seat height of 705mm, making it relatively accessible. It has a kerb weight of 221kg.

Harley-Davidson Nightster Features
The Harley-Davidson Nightster has a circular analogue instrument cluster with a small digital inset. The Nightster Special has a 4-inch circular TFT console with all the telltale readouts, supports smartphone connectivity and has turn-by-turn navigation. Safety aids include ABS, traction control, engine brake control system, tyre pressure monitoring system, and the Nightster Special also gets four riding modes: Road, Rain, Sport, and one customisable mode.

Harley-Davidson Nightster Competition
The Harley-Davidson Nightster competes with other touring motorcycles such as the Triumph Bonneville Bobber and the Indian Chief Bobber, and the Honda Gold Wing. The Nightster is more expensive than the Bonneville Bobber, but the Indian is the most expensive motorcycle out of the three.
Harley-Davidson Nightster comparison with similar Bikes
Harley-Davidson Nightster Rs.14,54,000* Onwards 1 Reviews | Rs.15,99,000* Onwards | Rs.10,24,700* Onwards 5 Reviews | Rs.11,85,000* Onwards 14 Reviews | Rs.18,05,000* Onwards 2 Reviews | Rs.12,87,500* Onwards 4 Reviews | Rs.10,85,400* Onwards 14 Reviews | Rs.12,87,500* Onwards 2 Reviews | Rs.13,83,800* Onwards |
| Mileage18.18 kmpl | Mileage- | Mileage23.2 kmpl | Mileage21.27 kmpl | Mileage19.6 kmpl | Mileage22.22 Kmpl | Mileage24.39 kmpl | Mileage22.22 Kmpl | Mileage19.60 Kmpl |
| Engine975 cc | Engine1250 cc | Engine900 cc | Engine1200 cc | Engine1252 cc | Engine1200 cc | Engine900 cc | Engine1200 cc | Engine1200 cc |
| Power89.7 PS @ 7500 rpm | Power112.54 PS | Power65 PS @ 7250 rpm | Power80 PS @ 6550 rpm | Power122.3 PS @ 7500 rpm | Power78 PS @ 6100 rpm | Power65 PS @ 7400 rpm | Power78 PS @ 6100 rpm | Power105 PS @ 7750 rpm |
| Top Speed180 kmph | Top Speed- | Top Speed175 kmph | Top Speed190 kmph | Top Speed230 kmph | Top Speed150 kmph | Top Speed185 kmph | Top Speed161 kmph | Top Speed- |
| Torque95 Nm @ 5750 rpm | Torque109 Nm @ 6300 rpm | Torque80 Nm @ 3250 rpm | Torque105 Nm @ 3500 rpm | Torque125 Nm @ 6000 rpm | Torque106 Nm @ 4000 rpm | Torque80 Nm @ 3750 rpm | Torque106 Nm @ 4000 rpm | Torque112 Nm @ 4250 rpm |
| Weight221 kg | Weight249 Kg | Weight223 kg | Weight236 kg | Weight228 kg | Weight251 kg | Weight228 kg | Weight- | Weight216 kg |
| Currently Viewing | Nightster vs 101 Scout | Nightster vs Scrambler 900 | Nightster vs Bonneville T120 | Nightster vs Sportster S | Nightster vs Bonneville Bobber | Nightster vs Bonneville T100 | Nightster vs Bonneville Speedmaster | Nightster vs Speed Twin 1200 |
Harley-Davidson Nightster News & Updates
Harley-Davidson Nightster Colours
Harley-Davidson Nightster is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Vivid Black
Whiskey Fire
Billiard Gray
Snake Venom
Harley-Davidson Nightster Gallery
Harley-Davidson Nightster has 22 images, view picture gallery of Nightster which includes 360 view of Bikes.
Harley-Davidson Nightster User Reviews
- All (1)
- Price (1)
- Experience (1)
- Latest
- Best cruiser bike in IndiaOne of the best cruiser bikes in India, this price range in India getting such a sporty and luxury experience, I have had ride Java 42 bobber but Harley Davidson has a different class of their own! The legacy, the features, the story of this bike itself is legendary, the bike is not just a bile but Harley is more than a bikeRead More2 3
- View All Harley-Davidson Nightster Reviews
Harley-Davidson Nightster Mileage
The ARAI claimed mileage of Harley-Davidson Nightster is 18.18 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 18.18 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Harley-Davidson Nightster Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Revolution® Max 975T |
| Displacement | 975 cc |
| Max Torque | 95 Nm @ 5750 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 97 mm |
| Stroke | 66 mm |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Speedometer | Analogue |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Coolant Temperature Alert, ABS Alert, High Beam Indicator, Rear ABS Disabled Indication, Fog Lamp Indication, Failure Indication Alert, Neutral Position Indication, Low Tyre Pressure Indication, Check Engine Light Indication, Oil Pressure Alert, Drag-Torque Slip Control System |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Service Due Indicator | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Rain,Road,Sports |
| Traction Control | Yes |
| Additional Features | Coolant Temperature Alert, ABS Alert, High Beam Indicator, Rear ABS Disabled Indication, Fog Lamp Indication, Failure Indication Alert, Neutral Position Indication, Low Tyre Pressure Indication, Check Engine Light Indication, Oil Pressure Alert, Drag-Torque Slip Control System |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Display | 4 Inch LCD |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 18.18 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 840 mm |
| Length | 2250 mm |
| Fuel Capacity | 11.7 L |
| Saddle Height | 705 mm |
| Ground Clearance | 110 mm |
| Wheelbase | 1545 mm |
| Dry Weight | 211 kg |
| Kerb Weight | 221 kg |
| Engine Oil | 4.5 L |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Tyre Brand | Dunlop |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 180 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 89.7 PS @ 7500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | 41mm SHOWA® Dual Bending Valve conventional forks. Aluminum fork triple clamps. |
| Suspension Rear | Rear suspension is dual outboard, direct-acting (no linkage) emulsion technology shock absorbers with coil springs and a threaded collar for pre-load adjustment. |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-100/90-19 Rear :-150/80-16 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-406.4 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Hoop-style Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
Harley-Davidson Nightster Questions & answers
Harley-Davidson Nightster Latest Updates
June 20, 2025: As per 2025 pricing of Harley-Davidson bikes, the Nightster Special will now set you back Rs 14,29,000 (ex-showroom Delhi), which is Rs 20,000 more than before.
May 30, 2025: Harley-Davidson India sold 7 units of the Nightster Special and Nightster combined.
Harley-Davidson Nightster Price in India
Trending Harley-Davidson Bikes
- Popular
- Upcoming
Harley-Davidson X440Rs 2,34,500* Onwards
Harley-Davidson X440 TRs 2,79,500* Onwards
Harley-Davidson Fat BoyRs 28,03,000* Onwards
Harley-Davidson Sportster SRs 18,05,000* Onwards
Harley-Davidson Street BobRs 20,23,000* Onwards

