Indian Sport Scout Sixty
- The Indian Sport Scout Sixty comes with factory chopper-like styling along with a low slung stance, large front wheel contrasting the small rear
- It gets a modern 999cc liquid-cooled, V-twin motor
Indian Sport Scout Sixty Price
| Sport Scout Sixty STD 20 kmpl999 cc | ₹13,28,000 |
Indian Sport Scout Sixty Key Specs & Features
| Engine | 999 cc |
| Power | 86.17 PS |
| Torque | 88 Nm |
| Mileage | 20 kmpl |
| Kerb Weight | 241 Kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Riding Modes
- Traction Control
- Cruise Control
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital

Headlight cowl looks sporty

Large front wheel

All-black powertrain and underpinnings
- Key Specs
- Top Features
- Stand Out Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
Indian Sport Scout Sixty Overview
The Sport Scout Sixty is a slightly sportier take on the Scout lineup, armed with a 999cc V-twin motor, headlight cowl, and a large front wheel.
Indian Sport Scout Sixty Price
The Indian Sport Scout Sixty is available in a single variant called ‘Limited’, priced at Rs 13.28 lakh (ex-showroom Delhi). It is the second most affordable Indian bike in the country after the Scout Bobber Sixty.
Indian Sport Scout Sixty Colour Options
The Indian Sport Scout Sixty is available in a single colour option: Black Smoke.
Indian Sport Scout Sixty Variant
The Indian Sport Scout Sixty is available in a single fully-loaded variant called ‘Limited’.

Indian Sport Scout Sixty Design
The Indian Sport Scout Sixty gets a slightly sporty look when compared to other Scout motorcycles in the lineup. This is thanks to the boxy headlight cowl along with blacked-out overall styling. The large 19-inch front wheel, tall handlebars, mid-set footpegs give a commanding riding posture. The bike gets a rider’s-only seat, and chopped front and rear fenders that ensure the factory-custom look. The two-to-one exhaust from the V-twin engine looks elegant, especially with the ‘Indian’ branding at the end.

Indian Sport Scout Sixty Engine
The Indian Sport Scout Sixty is powered by a 999cc liquid-cooled, V-twin engine that delivers 85PS and 87Nm. The peak torque is generated at 6,700rpm which is a bit high for a V-twin. That said, this engine is fairly rev-happy by cruiser standards. It is paired to a 5-speed gearbox.

Indian Sport Scout Sixty Chassis, Suspension And Brakes
The Indian Sport Scout Sixty comes with a double cradle frame with a conventional telescopic fork and twin rear shock absorbers. This sporty cruiser rides on a 19-inch front and a 16-inch alloy wheel setup with Metzeler Cruistec tyres measuring 130/60 front and 150/80 rear. It gets 298mm disc brakes at both ends, with a twin-piston calliper at the front and a single-piston caliper at the rear. The Scout has a low seat height of 680mm and a ground clearance of 113mm. It comes with a 13-litre fuel tank and weighs 241kg kerb. Though it’s a heavy bike (but still reasonable for a cruiser), one will be able to flat-foot thanks to the accessible seat. Hence, moving the bike around shouldn’t be all that difficult.

Indian Sport Scout Sixty Features
The Indian Sport Scout Sixty comes equipped with a semi-digital instrument console. It includes an analogue speedometer, digital tachometer, odometer, trip meter, engine temperature gauge, and low fuel indicator. Electronic aids include a dual channel ABS, traction control, cruise control, and ride modes. There’s a USB charging port too.

Indian Sport Scout Sixty Competition
The IIndian Sport Scout Sixty competes in the premium cruiser category and goes up against the Harley-Davidson Nightster. That said, it is cheaper than the Nightster, which is priced at Rs 13.51 lakh (ex-showroom India).
Pros & Cons
Good Things
- Sportiest looking bike in the Scout Sixty family
- Laidback riding posture with tall handlebars
Could Be Better
- Very low ground clearance
- A fairly basic instrument console
Indian Sport Scout Sixty comparison with similar Bikes
Indian Sport Scout Sixty Rs.13,28,000* Onwards | Rs.12,99,000* Onwards 2 Reviews | Rs.10,24,700* Onwards 5 Reviews | Rs.11,85,000* Onwards 14 Reviews | Rs.14,02,000* Onwards | Rs.13,42,000* Onwards | Rs.13,83,800* Onwards | Rs.12,87,500* Onwards 2 Reviews | Rs.15,99,000* Onwards |
| Mileage20 kmpl | Mileage20 kmpl | Mileage23.2 kmpl | Mileage21.27 kmpl | Mileage- | Mileage- | Mileage19.60 Kmpl | Mileage22.22 Kmpl | Mileage- |
| Engine999 cc | Engine999 cc | Engine900 cc | Engine1200 cc | Engine1250 cc | Engine999 cc | Engine1200 cc | Engine1200 cc | Engine1250 cc |
| Power86.17 PS | Power86.17 PS | Power65 PS @ 7250 rpm | Power80 PS @ 6550 rpm | Power106.4 PS | Power86.17 PS | Power105 PS @ 7750 rpm | Power78 PS @ 6100 rpm | Power112.54 PS |
| Top Speed- | Top Speed- | Top Speed175 kmph | Top Speed190 kmph | Top Speed- | Top Speed- | Top Speed- | Top Speed161 kmph | Top Speed- |
| Torque88 Nm @ 6500 rpm | Torque87 Nm @ 6200 rpm | Torque80 Nm @ 3250 rpm | Torque105 Nm @ 3500 rpm | Torque108 Nm @ 6300 rpm | Torque87 Nm @ 6200 rpm | Torque112 Nm @ 4250 rpm | Torque106 Nm @ 4000 rpm | Torque109 Nm @ 6300 rpm |
| Weight241 Kg | Weight243 kg | Weight223 kg | Weight236 kg | Weight252 Kg | Weight241 Kg | Weight216 kg | Weight- | Weight249 Kg |
| Currently Viewing | Sport Scout Sixty vs Scout Sixty Bobber | Sport Scout Sixty vs Scrambler 900 | Sport Scout Sixty vs Bonneville T120 | Sport Scout Sixty vs Scout Classic | Sport Scout Sixty vs Scout Sixty Limited | Sport Scout Sixty vs Speed Twin 1200 | Sport Scout Sixty vs Bonneville Speedmaster | Sport Scout Sixty vs 101 Scout |
Indian Sport Scout Sixty News & Updates
Indian Sport Scout Sixty Colours
Indian Sport Scout Sixty is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black Smoke
Indian Sport Scout Sixty Gallery
Indian Sport Scout Sixty has 13 images, view picture gallery of Sport Scout Sixty .
Indian Sport Scout Sixty Mileage
The ARAI claimed mileage of Indian Sport Scout Sixty is 20 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 20 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Indian Sport Scout Sixty Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid Cooled V-Twin |
| Displacement | 999 cc |
| Max Torque | 88 Nm @ 6500 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 93 mm |
| Stroke | 73.6 mm |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Analog |
| Pass Switch | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Highway Mileage | 20 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 848 mm |
| Length | 2206 mm |
| Height | 1181 mm |
| Fuel Capacity | 13 L |
| Ground Clearance | 113 mm |
| Wheelbase | 1562 mm |
| Dry Weight | 232 kg |
| Kerb Weight | 241 Kg |
| Total Weight | 449 Kg |
| Seat height | 654 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 298 mm |
| Rear Brake Diameter | 298 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 86.17 PS |
| Drive Type | Belt Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork, Travel - 120 mm |
| Suspension Rear | Dual Shocks, Travel - 76 mm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-130/60-19 Rear :-150/80-16 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-406.4 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | 4 Inch |
| Gear Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- Console Features
Indian Sport Scout Sixty Questions & answers
Indian Sport Scout Sixty Latest Updates
August 25, 2025: The 2025 Indian Scout series has been launched in India. There are eight bikes in this family, including the Indian Sport Scout Sixty. It is priced at Rs 13.28 lakh (ex-showroom).
Similar Bikes Like Indian Sport Scout Sixty
Rs.10,85,400* Onwards
Rs.14,54,000* Onwards
Rs.12,87,500* Onwards
Indian Sport Scout Sixty Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.14,97,991* |
| Ghaziabad | Rs.14,97,991* |
| New Delhi | Rs.14,71,431* |
| Noida | Rs.14,97,991* |
| Muradnagar | Rs.14,97,991* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.16,32,013* |
| Mumbai | Rs.15,26,039* |
| Pune | Rs.15,26,039* |
| Hyderabad | Rs.15,26,039* |
| Chennai | Rs.15,26,039* |
Trending Indian Bikes
- Popular
- Upcoming
Indian Scout BobberRs 13,99,000* Onwards
Indian Scout Sixty LimitedRs 13,42,000* Onwards
Indian Super ScoutRs 16,15,000* Onwards
Indian 101 ScoutRs 15,99,000* Onwards
Indian Sport ScoutRs 14,09,000* Onwards

