
View All Images
Indian Roadmaster Classic
Indian Roadmaster Classic Price
The following details are indicative and subject to change.
| Roadmaster Classic ABS 1811 cc | ₹37,31,000 |
Indian Roadmaster Classic Key Specs & Features
| Engine | 1811 cc |
| Torque | 150 Nm |
| Kerb Weight | 405 Kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| ABS | Dual Channel |
- ABS Dual Channel
- Cruise Control
- Navigation
- Adjustable Windshield
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Analogue
| Navigation assist | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
Indian Roadmaster Classic comparison with similar Bikes
Indian Roadmaster Classic Rs.37,31,000* | Rs.37,97,000* Onwards | Rs.42,82,114* Onwards | Rs.24,03,100* Onwards | Rs.28,03,000* Onwards | Rs.35,62,000* Onwards | Rs.26,94,000* Onwards | Rs.29,56,494* Onwards | Rs.36,12,000* Onwards |
| Mileage- | Mileage- | Mileage14 kmpl | Mileage15.15 kmpl | Mileage18.18 kmpl | Mileage16.94 kmpl | Mileage14 kmpl | Mileage20 kmpl | Mileage- |
| Engine1811 cc | Engine1834 cc | Engine1833 cc | Engine2458 cc | Engine1923 cc | Engine1649 cc | Engine1890 cc | Engine1890 cc | Engine1768 cc |
| Power- | Power- | Power126.4 PS @ 5500 rpm | Power182 PS @ 7000 rpm | Power104.69 PS @ 5020 rpm | Power160.4 PS @ 6750 rpm | Power- | Power- | Power- |
| Top Speed- | Top Speed- | Top Speed230 kmph | Top Speed220 kmph | Top Speed177 kmph | Top Speed200 kmph | Top Speed- | Top Speed115 kmph | Top Speed- |
| Torque150 Nm @ 2900 rpm | Torque181.4 Nm @ 3800 rpm | Torque170 Nm @ 4500 rpm | Torque225 Nm @ 4000 rpm | Torque168 Nm @ 3000 rpm | Torque180 Nm @ 5250 rpm | Torque156 Nm @ 3300 rpm | Torque171 Nm @ 3000 rpm | Torque178 Nm @ 3800 rpm |
| Weight405 Kg | Weight388 kg | Weight393 kg | Weight320 kg | Weight315 kg | Weight358 kg | Weight335 kg | Weight355 kg | Weight381 kg |
| Currently Viewing | Roadmaster Classic vs Challenger Dark Horse | Roadmaster Classic vs Gold Wing | Roadmaster Classic vs Rocket 3 | Roadmaster Classic vs Fat Boy | Roadmaster Classic vs K 1600 GTL | Roadmaster Classic vs Super Chief | Roadmaster Classic vs Springfield Dark Horse | Roadmaster Classic vs Challenger |
Indian Roadmaster Classic Colours
Indian Roadmaster Classic is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Willow Green Over Ivory Cream
Red
Indian Roadmaster Classic Gallery
Indian Roadmaster Classic has 9 images, view picture gallery of Roadmaster Classic .
Indian Roadmaster Classic Pre-Launch User Views and Expectations
- All (1)
- Seat (1)
- Infotainment (1)
- Comfort (1)
- Latest
- Roadmaster Classic will bring vintage charmThe upcoming Indian Roadmaster Classic will bring vintage charm with modern technology. Based on the success of the previous model, this version may have premium leather saddlebags and comfortable touring seats that will give it a more classic appeal. The bike is expected to have all the modern features like a touchscreen infotainment system and keyless ignition, which will provide a great and convenient tour to the riders.Read More
Ask anything & get answer in 48 hours
Indian Roadmaster Classic Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Thunder Stroke 111 |
| Displacement | 1811 cc |
| Max Torque | 150 Nm @ 2900 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Ignition | Keyless Ignition |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 101 mm |
| Stroke | 113 mm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Emission Type | bs6 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Navigation | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Passenger Backrest | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Windscreen | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes, Tourer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 1000 mm |
| Length | 2630 mm |
| Height | 1491 mm |
| Fuel Capacity | 20.8 L |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Wheelbase | 1668 mm |
| Dry Weight | 390 kg |
| Kerb Weight | 405 Kg |
| Total Weight | 628 kg |
| Seat height | 673 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Pilot Lamps | LED Pilot Lamps |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 300 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Belt Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork /119 mm-Cartridge Type |
| Suspension Rear | Single Shock with Air Adjust / 114 mm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-130/90-16 Rear :-180/60-16 |
| Wheel Size | Front :-406.4 mm,Rear :-406.4 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Cast Aluminum Frame with Integrated Air Box |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Indian Roadmaster Classic Questions & answers
Indian Roadmaster Classic Latest Updates
15 February 2018: Based on the Indian Roadmaster, the Roadmaster Classic is an American tourer with modern age electronics and vintage looks. The tourer gets the Thunder Stroke III, fuel-injected 1811cc engine under the skin that produces 150Nm of peak torque at 2,900rpm. The engine is mated to a 6-speed gearbox. The bike sports a fuel tank capacity of 20. 8 litres that is ideal for long hauls, a seat height of 673mm and a wheelbase of 1668mm that makes it up for a comfortable ride. The cruiser comes loaded with features like cruise control, keyless ignition, remote locking saddlebags and trunk, high quality leather seats, horizon power shield, Pathfinder LED lights, tire pressure monitoring, heated rider and passenger seats, heated grips, 100 Watt Stereo with AM/FM and connectivity options like Bluetooth, USB and smartphone and an abundant storage capacity of 32. 7 gallons. The big cruiser boasts a 7-inch touch-screen with Ride Command System that supports features like ambient air temperature, real-time clock, bike info (speed, fuel range, gear position, RPM), ride data, vehicle trouble code, dual trip meters, average fuel economy, average speed, Map/navigation, vehicle status (like tire pressure, oil change, engine hours and voltage) and more. On the braking front, it sports a 300mm dual disc brake at the front and a 300mm single disc at the rear. It has ABS as standard. The Indian Roadmaster Classic is priced at Rs <onroadprice> (On road, <city>). There are two colour choices available including Indian Motorcycle Red and Willow Green over Ivory Cream.
Trending Indian Bikes
- Popular
- Upcoming
Indian Scout BobberRs 13,99,000* Onwards
Indian Scout Sixty LimitedRs 13,42,000* Onwards
Indian Super ScoutRs 16,15,000* Onwards
Indian 101 ScoutRs 15,99,000* Onwards
Indian Sport ScoutRs 14,09,000* Onwards
Trending Bikes
- Popular
- Latest
- Upcoming
Royal Enfield Hunter 350Rs 1,37,640* Onwards
Royal Enfield Continental GT 650Rs 3,53,105* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs 1,64,423* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs 1,85,854* Onwards
TVS RaiderRs 82,860* Onwards
Honda NX500Rs 6,33,180* Onwards
Ultraviolette X47 CrossoverRs 2,49,000* Onwards
QJ Motor SRV 300 2.0Rs 3,29,000* Onwards
Oben Electric Rorr EvoRs 99,999* Onwards
BMW F 450 GSRs 4,70,000* Onwards