Indian Challenger Limited
Rs.42,05,000
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹1,26,623
Don't miss out on the best offers this May
Indian Challenger Limited Price
The price of Indian Challenger Limited in India starts at Rs. 42,05,000 . Indian Challenger Limited comes with 1 variants.
| Challenger Limited 112 1834 cc | ₹42,05,000 |
Indian Challenger Limited Key Specs & Features
| Engine | 1834 cc |
| Power | 127.7 PS |
| Torque | 180.3 Nm |
| Kerb Weight | 380 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Dual Channel
- Adjustable Windshield
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Indian Challenger Limited comparison with similar Bikes
Indian Challenger Limited Rs.42,05,000* Onwards 2 Reviews | Rs.29,56,494* Onwards 2 Reviews | Rs.28,03,000* Onwards 1 Reviews | Rs.43,19,000* Onwards | Rs.37,97,000* Onwards 3 Reviews | Rs.41,96,000* Onwards | Rs.45,75,000* Onwards 1 Reviews | Rs.36,12,000* Onwards 1 Reviews | Rs.48,49,000* Onwards 1 Reviews |
| Mileage- | Mileage20 kmpl | Mileage18.18 kmpl | Mileage- | Mileage- | Mileage20.8 kmpl | Mileage16.66 kmpl | Mileage- | Mileage14 kmpl |
| Engine1834 cc | Engine1890 cc | Engine1923 cc | Engine1768 cc | Engine1834 cc | Engine1890 cc | Engine1923 cc | Engine1768 cc | Engine1834 cc |
| Power127.7 PS | Power- | Power104.69 PS @ 5020 rpm | Power- | Power- | Power- | Power93.8 PS @ 5250 rpm | Power- | Power- |
| Top Speed- | Top Speed115 kmph | Top Speed177 kmph | Top Speed- | Top Speed- | Top Speed- | Top Speed177 kmph | Top Speed- | Top Speed- |
| Torque180.3 Nm @ 3600 rpm | Torque171 Nm @ 3000 rpm | Torque168 Nm @ 3000 rpm | Torque178 Nm @ 3800 rpm | Torque181.4 Nm @ 3800 rpm | Torque171 Nm @ 3000 rpm | Torque175 Nm @ 3500 rpm | Torque178 Nm @ 3800 rpm | Torque181.4 Nm @ 3800 rpm |
| Weight380 kg | Weight355 kg | Weight315 kg | Weight416 kg | Weight388 kg | Weight375 kg | Weight387 kg | Weight381 kg | Weight423 kg |
| Currently Viewing | Challenger Limited vs Springfield Dark Horse | Challenger Limited vs Fat Boy | Challenger Limited vs Pursuit Dark Horse | Challenger Limited vs Challenger Dark Horse | Challenger Limited vs Springfield | Challenger Limited vs Road Glide | Challenger Limited vs Challenger | Challenger Limited vs Roadmaster Dark Horse |
Indian Challenger Limited User Reviews
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Experience (1)
- Comfort (1)
- Looks (1)
- Price (1)
- Latest
- Great Indian BikesAmazing bike Futuristic features and wonderful bodyline For bike collecter this will be one of the best option Pricing is also accurate as per the looks and features and built quality of the motorcycle Dream bike for all the bike lovers The road presence is just wow once the motorcycle is on the road all attention will be on the motor cycleRead More
- Fabulous!!Quite an awesome experience riding this beast! I would encourage one to try this anyway for regular commute or for long rides as they are going to enjoy every bit of the ride even with a pillion with them. The comfort sitting posture of the bike makes it even better on longer rides and does not hurt a bit.Read More1
- View All Indian Challenger Limited Reviews
Ask anything & get answer in 48 hours
Indian Challenger Limited Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid-Cooled PowerPlus |
| Displacement | 1834 cc |
| Max Torque | 180.3 Nm @ 3600 rpm |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Bore | 110 mm |
| Stroke | 96.5 mm |
| Compression Ratio | 11.4:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Seat Type | Split |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Windscreen | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Adventure Tourer Bikes, Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 1063 mm |
| Length | 2503 mm |
| Height | 1346 mm |
| Fuel Capacity | 22.7 L |
| Ground Clearance | 137 mm |
| Wheelbase | 1668 mm |
| Dry Weight | 372 kg |
| Kerb Weight | 380 kg |
| Total Weight | 628 kg |
| Seat height | 673 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 298 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 127.7 PS |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-130/60-19,Rear :- 180/60-16 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-406.4 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Underpinnings
Indian Challenger Limited Questions & answers
Q) What is the exact on-road price of Indian Challenger Limited?
A) The on-road price of Indian Challenger Limited in Delhi starts at Rs. 46,25,231. The on-road price is inclusive of RTO charges and insurance.
Q) Which bikes is better Indian Challenger Limited or Indian Springfield Dark Horse?
A) Indian Challenger Limited price starts at 42,05,000 (ex-showroom) with engine capacity 1834 cc, fuel Tank Capacity of 22.7 L with kerb weight of 380 kg. While Indian Springfield Dark Horse price starts 32,57,250 (ex-showroom) with engine capacity 1890 cc, fuel Tank Capacity of 20.8 L with kerb weight of 355 kg. You can compare Indian Challenger Limited vs Indian Springfield Dark Horse on the basis of their price, features & specs.
Q) What are different variants for Indian Challenger Limited?
A) Indian Challenger Limited is a bikes that comes in 1 variants - Indian Challenger Limited 112
Q) What will the EMI or down payment for Indian Challenger Limited?
A) Indian Challenger Limited EMI starts at Rs 1,26,623 per month for a tenure of 36 months @ 6% for a loan amount of Rs 49,11,432 & down payment will be Rs 463000.
Q) What is the engine displacement of Indian Challenger Limited?
A) The engine displacement of Indian Challenger Limited is 1834 cc
Q) What is the Start type of Indian Challenger Limited?
A) Indian Challenger Limited has Self Start Only.
Q) What is the Tyre Type of Indian Challenger Limited?
A) Indian Challenger Limited has Tubeless tyres.
Indian Challenger Limited Summary
Indian Challenger Limited is a adventure-tourer bike with a starting price of Rs 42,05,000. It is available in India in 1 variant with high end variant price starting from Rs 42,05,000. Challenger Limited is powered by a 1834 cc BS6.2 engine which develops a power of 127.7 PS and a torque of 180.3 Nm. It has Double Disc front brakes and Disc rear brakes. The weight of Indian Challenger Limited is 380 kg and comes with a fuel tank capacity of 22.7 L.
Similar Bikes Like Indian Challenger Limited
Rs.42,03,207* Onwards
Rs.32,73,191* Onwards
Rs.42,50,000* Onwards
Rs.48,49,000* Onwards
Rs.48,73,000* Onwards
Rs.34,36,000* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹1,26,623Edit EMI
Interest calculated at 6% for 36 months
Indian Challenger Limited Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.47,04,617* |
| Ghaziabad | Rs.47,04,617* |
| New Delhi | Rs.46,20,517* |
| Noida | Rs.47,04,617* |
| Muradnagar | Rs.47,04,617* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.51,28,990* |
| Mumbai | Rs.47,93,431* |
| Pune | Rs.47,93,431* |
| Hyderabad | Rs.47,93,431* |
| Chennai | Rs.47,93,431* |
Trending Indian Bikes
- Popular
- Upcoming
Indian Scout BobberRs 13,99,000* Onwards
Indian Scout Sixty LimitedRs 13,42,000* Onwards
Indian Super ScoutRs 16,15,000* Onwards
Indian 101 ScoutRs 15,99,000* Onwards
Indian Sport ScoutRs 14,09,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
