Indian Pursuit Dark Horse
Rs.43,19,000
onwardsEx-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹1,30,058
Don't miss out on the best offers this April
Indian Pursuit Dark Horse Price
The price of Indian Pursuit Dark Horse in India starts at Rs. 43,19,000 and goes upto Rs. 47,50,000. Indian Pursuit Dark Horse comes with 2 variants.
| Pursuit Dark Horse STD 1768 cc | ₹43,19,000 | ||
| Pursuit Dark Horse 112 1768 cc | ₹47,50,000 |
Indian Pursuit Dark Horse Key Specs & Features
| Engine | 1768 cc |
| Torque | 178 Nm |
| Kerb Weight | 416 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| Cooling System | Liquid Cooled |
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Analogue
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Indian Pursuit Dark Horse comparison with similar Bikes
Indian Pursuit Dark Horse Rs.43,19,000* Onwards | Rs.37,97,000* Onwards 3 Reviews | Rs.42,82,114* Onwards 13 Reviews | Rs.48,49,000* Onwards 1 Reviews | Rs.42,50,000* Onwards | Rs.36,12,000* Onwards 1 Reviews | Rs.34,25,556* Onwards 1 Reviews | Rs.42,03,207* Onwards 3 Reviews | Rs.31,99,999* Onwards 1 Reviews |
| Mileage- | Mileage- | Mileage14 kmpl | Mileage20 kmpl | Mileage16.66 kmpl | Mileage- | Mileage20 kmpl | Mileage14 kmpl | Mileage13.54 kmpl |
| Engine1768 cc | Engine1834 cc | Engine1833 cc | Engine1890 cc | Engine1923 cc | Engine1768 cc | Engine1890 cc | Engine1768 cc | Engine1890 cc |
| Power- | Power- | Power126.4 PS @ 5500 rpm | Power74 PS @ 5075 rpm | Power108.77 PS @ 5020 rpm | Power- | Power- | Power122.36 PS | Power122 PS |
| Top Speed- | Top Speed- | Top Speed230 kmph | Top Speed117 kmph | Top Speed177 kmph | Top Speed- | Top Speed185 kmph | Top Speed125 kmph | Top Speed115 kmph |
| Torque178 Nm @ 3800 rpm | Torque181.4 Nm @ 3800 rpm | Torque170 Nm @ 4500 rpm | Torque171 Nm @ 3000 rpm | Torque175 Nm @ 3500 rpm | Torque178 Nm @ 3800 rpm | Torque171 Nm @ 3000 rpm | Torque178 Nm @ 3800 rpm | Torque171 Nm @ 3000 rpm |
| Weight416 kg | Weight388 kg | Weight393 kg | Weight412 kg | Weight368 kg | Weight381 kg | Weight373 kg | Weight416 kg | Weight373 kg |
| Currently Viewing | Pursuit Dark Horse vs Challenger Dark Horse | Pursuit Dark Horse vs Gold Wing | Pursuit Dark Horse vs Roadmaster | Pursuit Dark Horse vs Street Glide | Pursuit Dark Horse vs Challenger | Pursuit Dark Horse vs Chieftain Limited | Pursuit Dark Horse vs Pursuit Limited | Pursuit Dark Horse vs Chieftain Dark Horse |
Ask anything & get answer in 48 hours
Indian Pursuit Dark Horse Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid-cooled PowerPlus |
| Displacement | 1768 cc |
| Max Torque | 178 Nm @ 3800 rpm |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Bore | 108 mm |
| Stroke | 96.5 mm |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Adventure Tourer Bikes, Tourer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 1075 mm |
| Length | 2609 mm |
| Height | 1444 mm |
| Fuel Capacity | 22.7 L |
| Saddle Height | 672 mm |
| Ground Clearance | 137 mm |
| Wheelbase | 1669 mm |
| Dry Weight | 400 kg |
| Kerb Weight | 416 kg |
| Total Weight | 628 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 298 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Inverted Telescopic Fork / 130 mm |
| Suspension Rear | Fox Single Shock w/Electronically Controlled Hyd Adjust / 114mm |
| Brakes Front | Double Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-130/60-19 Rear :-180/60-16 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-406.4 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Underpinnings
Indian Pursuit Dark Horse Questions & answers
Q) What is the exact on-road price of Indian Pursuit Dark Horse?
A) The on-road price of Indian Pursuit Dark Horse in Delhi starts at Rs. 47,50,140. The on-road price is inclusive of RTO charges and insurance.
Q) Which bikes is better Indian Pursuit Dark Horse or Indian Challenger Dark Horse?
A) Indian Pursuit Dark Horse price starts at 43,19,000 (ex-showroom) with engine capacity 1768 cc, fuel Tank Capacity of 22.7 L with kerb weight of 416 kg. While Indian Challenger Dark Horse price starts 41,78,188 (ex-showroom) with engine capacity 1834 cc, fuel Tank Capacity of 22.7 L with kerb weight of 388 kg. You can compare Indian Pursuit Dark Horse vs Indian Challenger Dark Horse on the basis of their price, features & specs.
Q) What are different variants for Indian Pursuit Dark Horse?
A) Indian Pursuit Dark Horse is a bikes that comes in 2 variants - Indian Pursuit Dark Horse STD,Indian Pursuit Dark Horse 112
Q) What will the EMI or down payment for Indian Pursuit Dark Horse?
A) Indian Pursuit Dark Horse EMI starts at Rs 1,30,058 per month for a tenure of 36 months @ 6% for a loan amount of Rs 50,44,665 & down payment will be Rs 475000.
Q) What is the engine displacement of Indian Pursuit Dark Horse?
A) The engine displacement of Indian Pursuit Dark Horse is 1768 cc
Q) What is the Start type of Indian Pursuit Dark Horse?
A) Indian Pursuit Dark Horse has Self Start Only.
Q) What is the Tyre Type of Indian Pursuit Dark Horse?
A) Indian Pursuit Dark Horse has Tubeless tyres.
Indian Pursuit Dark Horse Summary
Indian Pursuit Dark Horse is a adventure-tourer bike with a starting price of Rs 43,19,000. It is available in India in 2 variants with high end variant price starting from Rs 47,50,000. Pursuit Dark Horse is powered by a 1768 cc BS6-2.0 engine and a torque of 178 Nm. It has Double Disc front brakes and Disc rear brakes. The weight of Indian Pursuit Dark Horse is 416 kg and comes with a fuel tank capacity of 22.7 L.
Similar Bikes Like Indian Pursuit Dark Horse
Rs.48,49,000* Onwards
Rs.35,62,000* Onwards
Rs.48,73,000* Onwards
Rs.45,75,000* Onwards
Rs.35,62,000* Onwards
Rs.42,05,000* Onwards
Rs.37,11,000* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹1,30,058Edit EMI
Interest calculated at 6% for 36 months
Indian Pursuit Dark Horse Price in India
Trending Indian Bikes
- Popular
- Upcoming
Indian Scout BobberRs 13,99,000* Onwards
Indian Scout Sixty LimitedRs 13,42,000* Onwards
Indian Super ScoutRs 16,15,000* Onwards
Indian 101 ScoutRs 15,99,000* Onwards
Indian Sport ScoutRs 14,09,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
