
Indian Pursuit Dark Horse All Specifications & Features
The Indian Pursuit Dark Horse is powered by a 1768 cc Liquid Cooled engine which produces of power. It has a fuel tank of 22.7 L and a . The Indian Pursuit Dark Horse starts at Rs 43,19,000 Rs (ex-showroom, Delhi). It is available in two variants.
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.43,19,000* onwards
EMI starts from ₹1,30,058
Indian Pursuit Dark Horse Specifications
| Mileage | - |
| Displacement | 1768 cc |
| Engine Type | Liquid-cooled PowerPlus |
| Max Torque | 178 Nm @ 3800 rpm |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 22.7 L |
| Body Type | Adventure Tourer Bikes, Tourer Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Indian Pursuit Dark Horse Features
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 416 kg |
| Fuel Tank | 22.7 L |
| Seat Height | 672 mm |
Indian Pursuit Dark Horse Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid-cooled PowerPlus |
| Displacement | 1768 cc |
| Max Torque | 178 Nm @ 3800 rpm |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Bore | 108 mm |
| Stroke | 96.5 mm |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers this May
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Adventure Tourer Bikes, Tourer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 1075 mm |
| Length | 2609 mm |
| Height | 1444 mm |
| Fuel Capacity | 22.7 L |
| Ground Clearance | 137 mm |
| Wheelbase | 1669 mm |
| Dry Weight | 400 kg |
| Kerb Weight | 416 kg |
| Total Weight | 628 kg |
| Seat height | 672 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 298 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Inverted Telescopic Fork / 130 mm |
| Suspension Rear | Fox Single Shock w/Electronically Controlled Hyd Adjust / 114mm |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-130/60-19 Rear :-180/60-16 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-406.4 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Underpinnings
Compare Specs of Pursuit Dark Horse Alternatives
Indian Pursuit Dark Horse Questions & answers
Q) What is the Ex-Showroom Price of Indian Pursuit Dark Horse?
A) The Ex-Showroom price of Pursuit Dark Horse in Delhi is 43,19,000.
Q) What is the fuel tank capacity of Indian Pursuit Dark Horse?
A) The fuel tank capacity of Pursuit Dark Horse is 22.7 L.
Q) What is the Curb weight of Indian Pursuit Dark Horse?
A) The curb weight of Pursuit Dark Horseis 416 kg.
Q) What is the Body style of Indian Pursuit Dark Horse?
A) The Body Style of Pursuit Dark Horse is adventure-tourer,tourer.
Q) What is the ground clearance of Indian Pursuit Dark Horse?
A) Indian Pursuit Dark Horse offers ground clearance of 137 mm.
Did you find this information helpful?
Popular Indian Two Wheelers
Indian Scout BobberRs 13,99,000* Onwards
Indian Scout Sixty LimitedRs 13,42,000* Onwards
Indian Super ScoutRs 16,15,000* Onwards
Indian 101 ScoutRs 15,99,000* Onwards
Indian Sport ScoutRs 14,09,000* Onwards
Upcoming Indian Bikes
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience