BMW K 1600 Bagger
Rs.35,62,000
onwardsEx-showroom price in Delhi
EMI starts from âč1,07,350
Don't miss out on the best offers this April
BMW K 1600 Bagger Price
The price of BMW K 1600 Bagger in India starts at Rs. 35,62,000 and goes upto Rs. 37,50,000. BMW K 1600 Bagger comes with 2 variants.
| K 1600 Bagger STD 200 kmph16.94 kmpl1649 cc | âč35,62,000 | ||
| K 1600 Bagger Pro 200 kmph16.94 kmpl1649 cc | âč37,50,000 |
BMW K 1600 Bagger Key Specs & Features
| Engine | 1649 cc |
| Power | 160.43 PS |
| Torque | 180 Nm |
| Mileage | 16.94 kmpl |
| Kerb Weight | 344 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- DRLs
- Mobile Connectivity Bluetooth,WiFi
- Riding Modes Rain,Road,Dynamic
- Traction Control
- Cruise Control
- Quick Shifter
- Navigation
- Adjustable Windshield
- Service Due Indicator
| Navigation assist | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
BMW K 1600 Bagger comparison with similar Bikes
BMW K 1600 Bagger Rs.35,62,000* Onwards 1 Reviews | Rs.43,19,000* Onwards | Rs.23,25,000* Onwards 9 Reviews | Rs.32,05,100* Onwards 6 Reviews | Rs.42,82,114* Onwards 13 Reviews | Rs.28,68,600* Onwards | Rs.29,07,600* Onwards 6 Reviews | Rs.33,50,000* Onwards | Rs.37,11,000* Onwards 1 Reviews |
| Mileage16.94 kmpl | Mileage- | Mileage15.6 kmpl | Mileage15.38 kmpl | Mileage14 kmpl | Mileage13.15 kmpl | Mileage18.2 kmpl | Mileage15.62 kmpl | Mileage- |
| Engine1649 cc | Engine1768 cc | Engine999 cc | Engine1103 cc | Engine1833 cc | Engine1103 cc | Engine1158 cc | Engine999 cc | Engine1768 cc |
| Power160.43 PS @ 6750 rpm | Power- | Power209.38 PS @ 13750 rpm | Power218.99 PS @ 13500 rpm | Power126.4 PS @ 5500 rpm | Power214 PS @ 13500 rpm | Power170.33 PS @ 10750 rpm | Power209.4 PS @ 13750 rpm | Power- |
| Top Speed200 kmph | Top Speed- | Top Speed303 kmph | Top Speed299 kmph | Top Speed230 kmph | Top Speed- | Top Speed299 kmph | Top Speed280 kmph | Top Speed- |
| Torque180 Nm @ 5250 rpm | Torque178 Nm @ 3800 rpm | Torque113 Nm @ 11000 rpm | Torque120.9 Nm @ 11250 rpm | Torque170 Nm @ 4500 rpm | Torque120 Nm @ 11200 rpm | Torque126 Nm @ 7500 rpm | Torque113 Nm @ 11100 rpm | Torque173.54 Nm @ 3800 rpm |
| Weight344 kg | Weight416 kg | Weight197 kg | Weight- | Weight393 kg | Weight191 kg | Weight236 kg | Weight199 Kg | Weight378 kg |
| Currently Viewing | K 1600 Bagger vs Pursuit Dark Horse | K 1600 Bagger vs S 1000 RR | K 1600 Bagger vs Panigale V4 | K 1600 Bagger vs Gold Wing | K 1600 Bagger vs Streetfighter V4 | K 1600 Bagger vs Diavel V4 | K 1600 Bagger vs M 1000 R | K 1600 Bagger vs Chieftain |
BMW K 1600 Bagger News & Updates
BMW K 1600 Bagger Colours
BMW K 1600 Bagger is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Blackstrom Metallic
Style Exclusive
BMW K 1600 Bagger Gallery
BMW K 1600 Bagger has 14 images, view picture gallery of K 1600 Bagger which includes 360 view of Bikes.
BMW K 1600 Bagger User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win âč5000
Popular Mentions
- All (1)
- Comfort (1)
- Latest
- Bmw k 1600 is stylish bike, fabulous đ bikeBmw k 1600is stylish bike and design was unique. Bikes mantance cost is littel high to other bike.bike was very comfortable for long route.
- View All BMW K 1600 Bagger Reviews
BMW K 1600 Bagger Mileage
The ARAI claimed mileage of BMW K 1600 Bagger is 16.94 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 16.94 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
BMW K 1600 Bagger Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Oil/Water Cooled 4-Stroke In-line 6-Cylinder Engine, Two Overhead Camshafts, Four Valves Per Cylinder |
| Displacement | 1649 cc |
| Max Torque | 180 Nm @ 5250 rpm |
| No. of Cylinders | 6 |
| Cooling System | Oil Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only,Remote Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 72 mm |
| Stroke | 67.5 mm |
| Compression Ratio | 12.2:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 4 Piston |
| Caliper - Rear | 2 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth,WiFi |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Hill Hold | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features Of Variant | ABS Pro, Tyre Pressure Control, Revolution Counter, Gear Shift Assist Pro, On-Board Computer, Dynamic Brake Light, Electronic Immobiliser, Dynamic Engine Brake Control, Radio Software, Glove Compartment |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Forged Handlebar |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Mobile Application | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Riding Modes | Rain,Road,Dynamic |
| Central Locking | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Adjustable Windscreen | Yes |
| Additional Features | ABS Pro, Tyre Pressure Control, Revolution Counter, Gear Shift Assist Pro, On-Board Computer, Dynamic Brake Light, Electronic Immobiliser, Dynamic Engine Brake Control, Radio Software, Glove Compartment |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Display | 10.25 Inch TFT |
| Saree Guard | Yes |
| Hazard Warning Lights | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 16.94 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Super Bikes, Tourer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 1000 mm |
| Length | 2470 mm |
| Height | 1340 mm |
| Fuel Capacity | 26.5 L |
| Fuel Reserve | 4 L |
| Saddle Height | 750 mm |
| Wheelbase | 1618 mm |
| Kerb Weight | 344 kg |
| Total Weight | 560 kg |
| Load Carrying Capacity | 216 kg |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Alternator | Three-phase alternator with 700 W (nominal power) |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 320 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 42 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 42 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 42 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 42 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 200 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 160.43 PS @ 6750 rpm |
| Drive Type | Shaft Drive |
| Battery Capacity | 12V / 16AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | BMW Motorrad Duolever; central spring strut, 115 mm |
| Suspension Rear | Cast aluminium single-sided swing arm with BMW Motorrad Paralever; central spring strut, 125 mm |
| Brakes Front | Double Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-17, Rear :-190/55-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm, Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Bridge-type frame, cast aluminium, load-bearing engine |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
Whatâs Included
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High Beam Indicator | Yes |
| Engine Temperature Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- Whatâs Included
- App Features
- Console Features
BMW K 1600 Bagger Questions & answers
Q) What is the exact on-road price of BMW K 1600 Bagger?
A) The on-road price of BMW K 1600 Bagger in Delhi starts at Rs. 39,20,700. The on-road price is inclusive of RTO charges and insurance.
Q) Which bikes is better BMW K 1600 Bagger or Indian Pursuit Dark Horse?
A) BMW K 1600 Bagger price starts at 35,62,000 (ex-showroom) with engine capacity 1649 cc, fuel Tank Capacity of 26.5 L with kerb weight of 344 kg. While Indian Pursuit Dark Horse price starts 47,50,140 (ex-showroom) with engine capacity 1768 cc, fuel Tank Capacity of 22.7 L with kerb weight of 416 kg. You can compare BMW K 1600 Bagger vs Indian Pursuit Dark Horse on the basis of their price, features & specs.
Q) What is the mileage of BMW K 1600 Bagger?
A) The Mileage Of BMW K 1600 Bagger is 16.94 kmpl.
Q) What are different variants for BMW K 1600 Bagger?
A) BMW K 1600 Bagger is a bikes that comes in 2 variants - BMW K 1600 B,BMW K 1600 Bagger Pro
Q) What will the EMI or down payment for BMW K 1600 Bagger?
A) BMW K 1600 Bagger EMI starts at Rs 1,07,350 per month for a tenure of 36 months @ 6% for a loan amount of Rs 41,63,866 & down payment will be Rs 392000.
Q) What is the engine displacement of BMW K 1600 Bagger?
A) The engine displacement of BMW K 1600 Bagger is 1649 cc
Q) What is the Start type of BMW K 1600 Bagger?
A) BMW K 1600 Bagger has Self Start Only,Remote Start.
BMW K 1600 Bagger Latest Updates
Price: The new BMW K 1600 Bagger is priced at Rs 29. 90 Lakh (ex-showroom Delhi).
Similar Bikes Like BMW K 1600 Bagger
Rs.31,99,999* Onwards
Rs.35,62,000* Onwards
Rs.34,25,556* Onwards
Rs.42,03,207* Onwards
Rs.42,50,000* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
âč1,07,350Edit EMI
Interest calculated at 6% for 36 months
BMW K 1600 Bagger Brochure
Download the K 1600 Bagger brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
BMW K 1600 Bagger Price in India
Trending BMW Bikes
- Popular
- Upcoming
BMW S 1000 RRRs 23,25,000* Onwards
BMW G 310 RRRs 2,85,000* Onwards
BMW R 1300 GS AdventureRs 25,75,000* Onwards
BMW R 1300 GSRs 23,25,000* Onwards
BMW M 1000 RRs 33,50,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
Ă
We need your city to customize your experience

