Harley-Davidson Road Glide
Harley-Davidson Road Glide Price
| Road Glide STD 177 kmph16.66 kmpl1923 cc | ₹45,75,000 |
Harley-Davidson Road Glide Key Specs & Features
| Engine | 1923 cc |
| Power | 93.8 PS |
| Torque | 175 Nm |
| Mileage | 16.66 kmpl |
| Kerb Weight | 387 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Switchable ABS
- DRLs
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Riding Modes Rain,Road,Configurable Rider,Sports
- Traction Control
- Cruise Control
- Adjustable Windshield
- Service Due Indicator
- Speedometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
The Harley-Davidson Road Glide is a touring-focused cruiser, which features a shark-nose fin fairing, and hard-panniers as standard.

Harley-Davidson Road Glide Price
The Harley-Davidson Road Glide is priced at Rs 42,30,000 (ex-showroom).
Harley-Davidson Road Glide Colours
The Harley-Davidson Road Glide is offered in 7 colours: Billiard Gray, Vivid Black, Atlas Silver Metallic, Blue Burst, Brilliant Red, Iron Horse Metallic and Mystic Shift.
Harley-Davidson Road Glide Variants
The Harley-Davidson Road Glide is offered in 1 variant.
Harley-Davidson Road Glide Design
The Harley-Davidson Road Glide has a proper American cruiser design, with the teardrop shaped tank and the chromed out V-twin engine. But what really makes the Harley-Davidson Road Glide really stand out is the unique sharknose fairing which really looks amazing. The addition of this fairing gives the bike a really large road-presence and makes it look quite bold as well.

Harley-Davidson Road Glide Engine
The Harley-Davidson Road Glide is powered by a 1,923cc, V-twin engine which produces 107PS at 5,020rpm and 175Nm at 3,500rpm. The engine is mated to a 6-speed gearbox and a belt drive transmission.

Harley-Davidson Road Glide Features
The Harley-Davidson Road Glide gets a 12-inch TFT console, which displays speed, time, fuel-level, trip and odometer readouts. The console also comes with features such as smartphone connectivity. Along with this, the bike also gets riding modes, a traction control and music controls. Harley-Davidson has also added in twin-speakers built into the fairings.

Harley-Davidson Road Glide Chassis, Brakes, Wheels, Suspension
The Harley-Davidson Road Glide is built on a dual-cradle frame and is suspended on a telescopic fork and twin shock absorbers. The bike gets 19-inch front and 18-inch rear alloy wheel setup, with tubeless tyres. The bike gets a dual-disc brake setup at the front and a single-disc at the rear. It has a seat height of 720mm, a ground clearance of 145mm and a kerb weight of 387kg. The bike also has a fuel tank capacity of 22.7 litres.

Harley-Davidson Road Glide Competitors
The Harley-Davidson Road Glide goes up against the Indian Challenger, which is a similar bagger-style motorcycle. Compared to that, the Harley-Davidson is similarly priced.
Harley-Davidson Road Glide comparison with similar Bikes
Harley-Davidson Road Glide Rs.45,75,000* Onwards 1 Reviews | Rs.34,25,556* Onwards 1 Reviews | Rs.32,05,100* Onwards 6 Reviews | Rs.42,82,114* Onwards 13 Reviews | Rs.48,63,000* Onwards 3 Reviews | Rs.30,56,000* Onwards 6 Reviews | Rs.31,26,000* Onwards 4 Reviews | Rs.34,36,000* Onwards 1 Reviews | Rs.42,50,000* Onwards |
| Mileage16.66 kmpl | Mileage20 kmpl | Mileage15.38 kmpl | Mileage14 kmpl | Mileage15.38 kmpl | Mileage16.66 kmpl | Mileage15.4 kmpl | Mileage18.18 kmpl | Mileage16.66 kmpl |
| Engine1923 cc | Engine1890 cc | Engine1103 cc | Engine1833 cc | Engine999 cc | Engine998 cc | Engine1099 cc | Engine1923 cc | Engine1923 cc |
| Power93.8 PS @ 5250 rpm | Power- | Power218.99 PS @ 13500 rpm | Power126.4 PS @ 5500 rpm | Power203.78 PS @ 12750 rpm | Power200 PS @ 11000 rpm | Power219.98 PS @ 13000 rpm | Power104.69 @ 5020 rpm | Power108.77 PS @ 5020 rpm |
| Top Speed177 kmph | Top Speed185 kmph | Top Speed299 kmph | Top Speed230 kmph | Top Speed278 kmph | Top Speed280 kmph | Top Speed305 kmph | Top Speed210 kmph | Top Speed177 kmph |
| Torque175 Nm @ 3500 rpm | Torque171 Nm @ 3000 rpm | Torque120.9 Nm @ 11250 rpm | Torque170 Nm @ 4500 rpm | Torque113 Nm @ 11000 rpm | Torque137 Nm @ 8500 rpm | Torque127 Nm @ 10800 rpm | Torque168 Nm @ 3000 rpm | Torque175 Nm @ 3500 rpm |
| Weight387 kg | Weight373 kg | Weight- | Weight393 kg | Weight223 kg | Weight240 kg | Weight204 kg | Weight309 kg | Weight368 kg |
| Currently Viewing | Road Glide vs Chieftain Limited | Road Glide vs Panigale V4 | Road Glide vs Gold Wing | Road Glide vs M 1000 XR | Road Glide vs Z H2 | Road Glide vs RSV4 | Road Glide vs Breakout | Road Glide vs Street Glide |
Harley-Davidson Road Glide News & Updates
Harley-Davidson Road Glide Colours
Harley-Davidson Road Glide is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Vivid Black
Atlas Silver Metallic
Brilliant Red
Billiard Gray
Blue Burst
Mystic Shift
Iron Horse Metallic
Harley-Davidson Road Glide Gallery
Harley-Davidson Road Glide has 22 images, view picture gallery of Road Glide which includes 360 view of Bikes.
Harley-Davidson Road Glide User Reviews
- All (1)
- Performance (1)
- Latest
- Good-like experienceThats so good i purchased it outstanding performance i was amazed to see this very well body structure and god level was this. I suggest you take this bike or buy this bike if you have budget as this is so cool and very outstanding cc for real this bike is soooo cool. Harley davidson road glide soo good.Read More
- View All Harley-Davidson Road Glide Reviews
Harley-Davidson Road Glide Mileage
The ARAI claimed mileage of Harley-Davidson Road Glide is 16.66 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 16.66 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Harley-Davidson Road Glide Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Milwaukee-Eight® 117 |
| Displacement | 1923 cc |
| Max Torque | 175 Nm @ 3500 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 103.5 mm |
| Stroke | 114.3 mm |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Hill Hold | Yes |
| External Speakers | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Switchable ABS | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Rain,Road,Configurable Rider,Sports |
| Traction Control | Yes |
| Windscreen | Yes |
| Additional Features | Electronic Linked Braking, Drag-Torque Slip Control System, Tire Pressure Monitoring System, Cornering Enhanced Anti-lock Brake System, Voice Recognition Languages, Vehicle Information Screen (Air temperature, oil pressure and EITMS), SD Card, Flash Drive and MP3 and FM, Cornering Enhanced Electronic Linked Braking, Cornering Enhanced Traction Control System, Cornering Drag-Torque Slip Control System |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 16.66 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Super Bikes, Cruiser Bikes, Tourer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 945 mm |
| Length | 2410 mm |
| Fuel Capacity | 22.7 L |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Wheelbase | 1625 mm |
| Dry Weight | 371 kg |
| Kerb Weight | 387 kg |
| Engine Oil | 4.7 L |
| Seat height | 720 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Projector Headlights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Tyre Brand | Dunlop |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 177 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 93.8 PS @ 5250 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | 49mm (1.9 in) Dual Bending Valve |
| Suspension Rear | 3 in. (76.2 mm) Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-130/60-19 Rear :-180/55-18 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-457.2 mm |
| Wheels Type | Cast Aluminum |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Harley-Davidson Road Glide Questions & answers
Harley-Davidson Road Glide Latest Updates
June 20, 2025: Harley-Davidson India has announced new pricing for all its models. The Road Glide is now Rs 51,000 more expensive than before, taking its new price to Rs 42,30,000 (ex-showroom Delhi).
Similar Bikes Like Harley-Davidson Road Glide
Rs.42,03,207* Onwards
Rs.48,49,000* Onwards
Rs.35,62,000* Onwards
Rs.41,96,000* Onwards
Rs.35,62,000* Onwards
Rs.48,49,000* Onwards
Rs.48,73,000* Onwards
Harley-Davidson Road Glide Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.51,17,009* |
| Ghaziabad | Rs.51,17,009* |
| New Delhi | Rs.50,25,509* |
| Noida | Rs.51,17,009* |
| Muradnagar | Rs.51,17,009* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.55,78,723* |
| Mumbai | Rs.52,13,638* |
| Pune | Rs.52,13,638* |
| Hyderabad | Rs.52,13,638* |
| Chennai | Rs.52,13,638* |
Trending Harley-Davidson Bikes
- Popular
- Upcoming
Harley-Davidson X440Rs 2,35,000* Onwards
Harley-Davidson X440 TRs 2,84,000* Onwards
Harley-Davidson Fat BoyRs 28,03,000* Onwards
Harley-Davidson Sportster SRs 18,05,000* Onwards
Harley-Davidson Street BobRs 20,23,000* Onwards

