Indian Chieftain
Rs.37,11,000
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹1,11,830
Don't miss out on the best offers this April
Indian Chieftain Price
The price of Indian Chieftain in India starts at Rs. 37,11,000 . Indian Chieftain comes with 1 variants.
| Chieftain Power Plus 1768 cc | ₹37,11,000 |
Indian Chieftain Key Specs & Features
| Engine | 1768 cc |
| Torque | 173.54 Nm |
| Kerb Weight | 378 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| Cooling System | Liquid Cooled |
- Adjustable Windshield
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Analogue
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Indian Chieftain comparison with similar Bikes
Indian Chieftain Rs.37,11,000* Onwards 1 Reviews | Rs.34,25,556* Onwards 1 Reviews | Rs.42,82,114* Onwards 13 Reviews | Rs.48,49,000* Onwards 1 Reviews | Rs.35,62,000* Onwards 6 Reviews | Rs.43,19,000* Onwards | Rs.26,66,000* Onwards 2 Reviews | Rs.45,75,000* Onwards 1 Reviews | Rs.48,73,000* Onwards 1 Reviews |
| Mileage- | Mileage20 kmpl | Mileage14 kmpl | Mileage14 kmpl | Mileage16.94 kmpl | Mileage- | Mileage22.22 kmpl | Mileage16.66 kmpl | Mileage14 kmpl |
| Engine1768 cc | Engine1890 cc | Engine1833 cc | Engine1834 cc | Engine1649 cc | Engine1768 cc | Engine1254 cc | Engine1923 cc | Engine1834 cc |
| Power- | Power- | Power126.4 PS @ 5500 rpm | Power- | Power160.4 PS @ 6750 rpm | Power- | Power135.9 PS @ 7750 rpm | Power93.8 PS @ 5250 rpm | Power- |
| Top Speed- | Top Speed185 kmph | Top Speed230 kmph | Top Speed- | Top Speed200 kmph | Top Speed- | Top Speed200 kmph | Top Speed177 kmph | Top Speed- |
| Torque173.54 Nm @ 3800 rpm | Torque171 Nm @ 3000 rpm | Torque170 Nm @ 4500 rpm | Torque181.4 Nm @ 3800 rpm | Torque180 Nm @ 5250 rpm | Torque178 Nm @ 3800 rpm | Torque143 Nm @ 6250 rpm | Torque175 Nm @ 3500 rpm | Torque181.4 Nm @ 3800 rpm |
| Weight378 kg | Weight373 kg | Weight393 kg | Weight423 kg | Weight358 kg | Weight416 kg | Weight279 kg | Weight387 kg | Weight423 kg |
| Currently Viewing | Chieftain vs Chieftain Limited | Chieftain vs Gold Wing | Chieftain vs Roadmaster Dark Horse | Chieftain vs K 1600 GTL | Chieftain vs Pursuit Dark Horse | Chieftain vs R 1250 RT | Chieftain vs Road Glide | Chieftain vs Roadmaster Limited |
Indian Chieftain News & Updates
Indian Chieftain User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Performance (1)
- Torque (1)
- Looks (1)
- Speed (1)
- Latest
- Looking forward to the launchAs an enthusiast of the Indian Chieftain, I am looking forward to the launch of the upcomig model. In the current Indian Chieftain, it has a high performance Thunderstroke 116 V-Twin that gives great torque, making every ride smooth on any speed level. Its overall design is elegant, with an aerodynamic fairing and slammed saddlebags. I am keen to see the improvements Indian bike will make regarding these features for the new one.Read More
- View All Indian Chieftain Reviews
Ask anything & get answer in 48 hours
Indian Chieftain Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid-Cooled PowerPlus |
| Displacement | 1768 cc |
| Max Torque | 173.54 Nm @ 3800 rpm |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Bore | 108 mm |
| Stroke | 96.5 mm |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Adjustable Windscreen | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Tourer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 1063 mm |
| Length | 2503 mm |
| Height | 1237 mm |
| Fuel Capacity | 22.7 L |
| Saddle Height | 673 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Wheelbase | 1668 mm |
| Dry Weight | 362 kg |
| Kerb Weight | 378 kg |
| Total Weight | 628 Kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 298 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Double Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-130/60-19 Rear :-180/60-16 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-406.4 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Underpinnings
Indian Chieftain Questions & answers
Q) What is the exact on-road price of Indian Chieftain?
A) The on-road price of Indian Chieftain in Delhi starts at Rs. 40,83,958. The on-road price is inclusive of RTO charges and insurance.
Q) Which bikes is better Indian Chieftain or Indian Chieftain Limited?
A) Indian Chieftain price starts at 37,11,000 (ex-showroom) with engine capacity 1768 cc, fuel Tank Capacity of 22.7 L with kerb weight of 378 kg. While Indian Chieftain Limited price starts 37,71,198 (ex-showroom) with engine capacity 1890 cc, fuel Tank Capacity of 20.8 L with kerb weight of 373 kg. You can compare Indian Chieftain vs Indian Chieftain Limited on the basis of their price, features & specs.
Q) What are different variants for Indian Chieftain?
A) Indian Chieftain is a bikes that comes in 1 variants - Indian Chieftain Power Plus
Q) What will the EMI or down payment for Indian Chieftain?
A) Indian Chieftain EMI starts at Rs 1,11,830 per month for a tenure of 36 months @ 6% for a loan amount of Rs 43,37,630 & down payment will be Rs 408000.
Q) What is the engine displacement of Indian Chieftain?
A) The engine displacement of Indian Chieftain is 1768 cc
Q) What is the Start type of Indian Chieftain?
A) Indian Chieftain has Self Start Only.
Q) What is the Tyre Type of Indian Chieftain?
A) Indian Chieftain has Tubeless tyres.
Indian Chieftain Summary
Indian Chieftain is a tourer bike with a starting price of Rs 37,11,000. It is available in India in 1 variant with high end variant price starting from Rs 37,11,000. Chieftain is powered by a 1768 cc BS6-2.0 engine and a torque of 173.54 Nm. It has Double Disc front brakes and Disc rear brakes. The weight of Indian Chieftain is 378 kg and comes with a fuel tank capacity of 22.7 L.
Similar Bikes Like Indian Chieftain
Rs.42,03,207* Onwards
Rs.31,99,999* Onwards
Rs.42,50,000* Onwards
Rs.35,62,000* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹1,11,830Edit EMI
Interest calculated at 6% for 36 months
Indian Chieftain Price in India
Trending Indian Bikes
- Popular
- Upcoming
Indian Scout BobberRs 13,99,000* Onwards
Indian Scout Sixty LimitedRs 13,42,000* Onwards
Indian Super ScoutRs 16,15,000* Onwards
Indian 101 ScoutRs 15,99,000* Onwards
Indian Sport ScoutRs 14,09,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
