Harley-Davidson Heritage Classic
Harley-Davidson Heritage Classic Price
| Heritage Classic STD 177 kmph18.18 kmpl1923 cc | ₹25,71,000 |
Harley-Davidson Heritage Classic Key Specs & Features
| Engine | 1923 cc |
| Power | 92.45 PS |
| Torque | 156 Nm |
| Mileage | 18.18 kmpl |
| Kerb Weight | 326 kg |
| Brakes | Disc |
- ABS Dual Channel
- Switchable ABS
- Riding Modes Rain,Road,Sports
- Traction Control
- Cruise Control
- LED Tail Light
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
The Harley-Davidson Heritage Classic is a retro inspired cruiser that blends vintage styling with modern performance. It’s part of Harley’s Softail family, bringing the charm of old-school touring machines while packing the latest tech for comfort, safety, and control.
Harley-Davidson Heritage Price
The 2025 Harley-Davidson Heritage Classic is priced at Rs 23,85,000 (ex-showroom) for the base colour option. Vivid Black costs Rs 10,000 extra, Premium Plus Colour costs Rs 20,000 more and the Two-Tone option is priced Rs 60,000 higher than the base.
Harley-Davidson Heritage Colour Options
The Harley-Davidson Heritage Classic is available in 5 colours: Whiskey Fire/Vivid Black, Iron Horse Metallic, White Onyx Pearl, Vivid Black, and Billiard Gray.
Harley-Davidson Heritage Variants
The Harley-Davidson Heritage Classic is offered in a single variant but with 2 wheel choices: laced (spoke) or cast wheels.

Harley-Davidson Heritage Design
The Harley-Davidson Heritage Classic design draws on Harley’s long history of touring bikes. It features nostalgic cruiser lines, a large front fender, chrome detailing, and a wide saddle-like seat. The bike’s retro stance is complemented by its hidden rear monoshock, preserving the traditional ‘Hardtail’ look while improving comfort. Notably, it gets side panniers and a large windscreen as standard.

Harley-Davidson Heritage Engine
At the heart of the Harley-Davidson Heritage Classic lies the ‘Milwaukee-Eight 117 Classic’ - a 1,923cc, V-twin, air-and-oil cooled engine. It produces 92.4PS at 5,020rpm, 156Nm at 2,750rpm, and is paired to a six-speed gearbox.

Harley-Davidson Heritage Chassis, Brakes, Wheels, Suspension
The Harley-Davidson Heritage Classic uses a ‘Softail’ chassis, 49mm telescopic fork and monoshock. It gets a front 4-piston fixed caliper and a rear 2-piston floating caliper, paired to solid brake rotor discs. It gets 16-inch wheels with a 130-section front tyre and 150-section rear - both Dunlop ‘Harley-Davidson Series’ bias-ply tubeless tyres. Seat height is 690mm, ground clearance is 120mm, kerb weight is 326kg and fuel tank capacity is 18.9 litres.

Harley-Davidson Heritage Features
The Harley-Davidson Heritage Classic comes with a fuel-tank mounted 5-inch analog, round console with a small LCD inset showing gear position, odometer, fuel level, clock, trip, range, and the speedometer. It gets adjustable brake and clutch levers, as well as 3 riding modes: Road, Rain, Sport. Rider electronic aids include dual-channel ABS, tyre pressure monitoring system (TPMS) and controls for: cruise, traction, drag torque slip, and deceleration slip. Also included are cornering-specific ABS, traction and drag torque slip control.

Harley-Davidson Heritage Competition
The Harley-Davidson Heritage Classic competes with other retro cruisers and touring bikes like the Indian Chief and Super Chief range, BMW R 18 Transcontinental B, and the Triumph Rocket 3. All are priced around the same, ranging between Rs 20-25 lakh.
Harley-Davidson Heritage Classic comparison with similar Bikes
Harley-Davidson Heritage Classic Rs.25,71,000* Onwards 2 Reviews | Rs.23,52,000* Onwards 2 Reviews | Rs.24,03,100* Onwards 42 Reviews | Rs.28,03,000* Onwards 1 Reviews | Rs.18,05,000* Onwards 2 Reviews | Rs.20,23,000* Onwards | Rs.32,73,191* Onwards 3 Reviews | Rs.24,54,000* Onwards | Rs.34,36,000* Onwards 1 Reviews |
| Mileage18.18 kmpl | Mileage- | Mileage15.15 kmpl | Mileage18.18 kmpl | Mileage19.6 kmpl | Mileage18.18 kmpl | Mileage20 kmpl | Mileage- | Mileage18.18 kmpl |
| Engine1923 cc | Engine1890 cc | Engine2458 cc | Engine1923 cc | Engine1252 cc | Engine1923 cc | Engine1890 cc | Engine1890 cc | Engine1923 cc |
| Power92.45 PS @ 5020 rpm | Power- | Power182 PS @ 7000 rpm | Power104.69 PS @ 5020 rpm | Power122.3 PS @ 7500 rpm | Power92.45 PS @ 5020 rpm | Power- | Power- | Power104.69 @ 5020 rpm |
| Top Speed177 kmph | Top Speed- | Top Speed220 kmph | Top Speed177 kmph | Top Speed230 kmph | Top Speed- | Top Speed165 kmph | Top Speed- | Top Speed210 kmph |
| Torque156 Nm @ 2750 rpm | Torque156 Nm @ 3300 rpm | Torque225 Nm @ 4000 rpm | Torque168 Nm @ 3000 rpm | Torque125 Nm @ 6000 rpm | Torque156 Nm @ 2750 rpm | Torque171 Nm @ 3000 rpm | Torque156 Nm @ 3300 rpm | Torque168 Nm @ 3000 rpm |
| Weight326 kg | Weight304 kg | Weight320 kg | Weight315 kg | Weight228 kg | Weight293 kg | Weight376 kg | Weight335 kg | Weight309 kg |
| Currently Viewing | Heritage Classic vs Chief Dark Horse | Heritage Classic vs Rocket 3 | Heritage Classic vs Fat Boy | Heritage Classic vs Sportster S | Heritage Classic vs Street Bob | Heritage Classic vs 2024 Springfield | Heritage Classic vs Super Chief Dark Horse | Heritage Classic vs Breakout |
Harley-Davidson Heritage Classic News & Updates
Harley-Davidson Heritage Classic Colours
Harley-Davidson Heritage Classic is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Vivid Black
Billiard Gray
White Onyx Pearl
Iron Horse Metallic
Whiskey Fire And Vivid Black
Harley-Davidson Heritage Classic Gallery
Harley-Davidson Heritage Classic has 20 images, view picture gallery of Heritage Classic which includes 360 view of Bikes.
Harley-Davidson Heritage Classic User Reviews
- All (2)
- Power (1)
- Engine (1)
- Speed (1)
- Looks (1)
- Latest
- Most Helpful
- Harley Davidson heritage classic: motorcycle of dreamsIt's a pretty marvellous bike I have ever seen, I would love to buy this motorcycle and ride on it. I would love to praise the engineer for making such a bike that people see in their dreams. I am satisfied of Harley Davidson as it brings dreams into reality. Thanks to Harley Davidson, Thanks to engineers.Read More2 1
- You can but itGood bike, fantastic in term's of look , in terms of milage it's good bike you can purchase it, and of you want a deadly look bike which can look more muscular to you you can purchase it.also speed and power is fantastic in term of look,also it lit bit coslty but it's worth it to buy,but it's wait is to high but can't feel when you ride this bike.Read More1
- View All Harley-Davidson Heritage Classic Reviews
Harley-Davidson Heritage Classic Mileage
The ARAI claimed mileage of Harley-Davidson Heritage Classic is 18.18 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 18.18 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Harley-Davidson Heritage Classic Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Milwaukee-Eight® 117 Classic |
| Displacement | 1923 cc |
| Max Torque | 156 Nm @ 2750 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 103.5 mm |
| Stroke | 114.3 mm |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Drag-Torque Slip Control System, Hand Controls, Tire Pressure Monitoring System, Cornering Enhanced Anti-lock Brake System, Cornering Enhanced Traction Control System,Cornering Drag-Torque Slip Control System |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Switchable ABS | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Rain,Road,Sports |
| Traction Control | Yes |
| Additional Features | Drag-Torque Slip Control System, Hand Controls, Tire Pressure Monitoring System, Cornering Enhanced Anti-lock Brake System, Cornering Enhanced Traction Control System,Cornering Drag-Torque Slip Control System |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Display | 5 Inch LCD |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 18.18 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 930 mm |
| Length | 2415 mm |
| Fuel Capacity | 18.9 L |
| Saddle Height | 690 mm |
| Ground Clearance | 120 mm |
| Wheelbase | 1630 mm |
| Dry Weight | 304 kg |
| Kerb Weight | 326 kg |
| Engine Oil | 4.7 L |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Tyre Brand | Dunlop |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 177 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 92.45 PS @ 5020 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Dual-bending valve 49 mm telescopic with aluminum fork triple clamps; dual rate spring; "beer can" covers |
| Suspension Rear | Hidden, free piston, coil-over monoshock; 43mm stroke; hydraulic preload adjustment |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-130/90-R16 Rear :-150/80-R16 |
| Wheel Size | Front :-406.4 mm,Rear :-406.4 mm |
| Wheels Type | Cast Aluminum |
| Frame | Stiffer Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
Harley-Davidson Heritage Classic Questions & answers
Harley-Davidson Heritage Classic Latest Updates
June 20, 2025: Harley-Davidson has announced new pricing for all its models in India. As per the new pricing, the Heritage Classic is now Rs 3,34,000 more affordable than before. Taking its price to Rs 23,85,000 (ex-showroom Delhi).
May 26, 2025: Harley-Davidson India did not sell any unit of the Heritage Classic, in the months of April and March, 2025.
Similar Bikes Like Harley-Davidson Heritage Classic
Rs.22,81,633* Onwards
Rs.24,33,264* Onwards
Rs.29,56,494* Onwards
Harley-Davidson Heritage Classic Price in India
Trending Harley-Davidson Bikes
- Popular
- Upcoming
Harley-Davidson X440Rs 2,34,500* Onwards
Harley-Davidson X440 TRs 2,79,500* Onwards
Harley-Davidson Fat BoyRs 28,03,000* Onwards
Harley-Davidson Sportster SRs 18,05,000* Onwards
Harley-Davidson Street BobRs 20,23,000* Onwards

