
Harley Davidson 1200 Custom Specifications
| Mileage (City) | 14.68 kmpl |
| Displacement | 1202 cc |
| Engine Type | Air-Cooled, Evolution |
| No. of Cylinders | 2 |
| Max Torque | 97 Nm @ 4250 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 17 L |
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Harley Davidson 1200 Custom Features
| ABS | Dual Channel |
| LED Tail Light | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel gauge | No |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 268 kg |
| Fuel Tank | 17 L |
Harley Davidson 1200 Custom App Features
| Low battery alert | Yes |
Harley Davidson 1200 Custom Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air-Cooled, Evolution |
| Displacement | 1202 cc |
| Max Torque | 97 Nm @ 4250 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 88.9 mm |
| Stroke | 96.8 mm |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Speedometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | No |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| City Mileage | 14.68 kmpl |
| Highway Mileage | 24.12 kmpl |
| Overall Mileage | 17 kmpl |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 6.19s |
| Quarter Mile | 14.67 s @ 149 kmph |
| Braking (60-0 Kmph) | 15.26m |
| Braking (80-0 Kmph) | 27.31m |
| Braking (100-0 Kmph) | 43.68m |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Length | 2225 mm |
| Fuel Capacity | 17 L |
| Saddle Height | 725 mm |
| Ground Clearance | 105 mm |
| Wheelbase | 1530 mm |
| Dry Weight | 255 kg |
| Kerb Weight | 268 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 6.19s |
| Top Speed | 156 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Belt Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-130/90-B16 Rear :-150/80-B16 |
| Wheel Size | Front :-406.4 mm,Rear :-406.4 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Compare Specs of 1200 Custom Alternatives
Rs.13,42,000* Onwards
Rs.10,24,700* Onwards
Rs.11,85,000* Onwards
Rs.8,13,000* Onwards
Rs.12,87,500* Onwards
Rs.13,83,800* Onwards
Rs.10,85,400* Onwards
Rs.14,54,000* Onwards
Comfort User Reviews of Harley Davidson 1200 Custom
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Comfort (1)
- Engine (1)
- Power (1)
- Speed (1)
- Looks (1)
- Latest
- Immaculate condition, less driven , fully suredOne of the best cruise bike of world , driving pleasure is too good , with not so high Maintenance,more comfortable as comparing other bikes of same segment,fuel efficient,nice looks , powerful engine boys ever dream bike . Have a top speed of 180 kph ,nice stability, one can do endless modificationsRead More
- View All Harley Davidson 1200 Custom Reviews
Harley Davidson 1200 Custom Colours
Harley Davidson 1200 Custom is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Did you find this information helpful?
Popular Harley-Davidson Two Wheelers
Harley-Davidson X440Rs 2,34,500* Onwards
Harley-Davidson X440 TRs 2,79,500* Onwards
Harley-Davidson Fat BoyRs 28,03,000* Onwards
Harley-Davidson Sportster SRs 18,05,000* Onwards
Harley-Davidson Street BobRs 20,23,000* Onwards
Upcoming Harley-Davidson Bikes
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience