
Triumph Scrambler 1200 X All Specifications & Features
The Triumph Scrambler 1200 X is powered by a 1200 cc engine which produces 90 PS @ 7000 rpm of power. It has a fuel tank of 15 L and a claimed mileage of 22.72 kmpl. The Triumph Scrambler 1200 X starts at Rs 12,64,100 Rs (ex-showroom, Delhi). It is available in two variants.
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.12,64,100* onwards
EMI starts from ₹38,420
Triumph Scrambler 1200 X Stand Out Features

Feature-packed TFT console

Gorgeous scrambler design

Gets tubeless spoke wheels
Triumph Scrambler 1200 X Specifications
| Mileage (Overall) | 22.72 kmpl |
| Displacement | 1200 cc |
| Engine Type | Liquid-cooled, 8 valve, SOHC, 270° crank angle parallel-twin |
| No. of Cylinders | 2 |
| Max Power | 90 PS @ 7000 rpm |
| Max Torque | 110 Nm @ 4250 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 15 L |
| Body Type | Scrambler Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Triumph Scrambler 1200 X Features
| Switchable ABS | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 228 kg |
| Fuel Tank | 15 L |
Triumph Scrambler 1200 X Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid-cooled, 8 valve, SOHC, 270° crank angle parallel-twin |
| Displacement | 1200 cc |
| Max Torque | 110 Nm @ 4250 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, multi-plate assist clutch |
| Gear Box | 6-speed |
| Bore | 97.6 mm |
| Stroke | 80 mm |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers this April
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Exhaust - Brushed 2 into 2 exhaust system with brushed high level silencers, System - Ride by wire, multipoint sequential electronic fuel injection, Rake / Trail - 26.2 º / 125 mm |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Switchable ABS | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Traction Control | Yes |
| Additional Features | Exhaust - Brushed 2 into 2 exhaust system with brushed high level silencers, System - Ride by wire, multipoint sequential electronic fuel injection, Rake / Trail - 26.2 º / 125 mm |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | TFT Display |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 22.72 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Scrambler Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 834 mm |
| Height | 1185 mm |
| Fuel Capacity | 15 L |
| Saddle Height | 820 mm |
| Wheelbase | 1525 mm |
| Kerb Weight | 228 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 310 mm |
| Rear Brake Diameter | 255 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 210 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 90 PS @ 7000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Marzocchi Non-adjustable USD forks 170mm wheel travel |
| Suspension Rear | Marzocchi twin RSU’s with piggyback reservoir, preload adjustable. 170mm wheel travel |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/90 21, Rear :-150/70 R17 |
| Wheel Size | Front :-533.4 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Aluminium rims |
| Frame | Tubular steel |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
Compare Specs of Scrambler 1200 X Alternatives
Triumph Scrambler 1200 X Colours
Triumph Scrambler 1200 X is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Triumph Scrambler 1200 X Questions & answers
Q) What is the Ex-Showroom Price of Triumph Scrambler 1200 X?
A) The Ex-Showroom price of Scrambler 1200 X in Delhi is 12,64,100.
Q) What is the Fuel economy of Triumph Scrambler 1200 X?
A) The fuel economy/Mileage of Scrambler 1200 X is 22.72 kmpl.
Q) What is the fuel tank capacity of Triumph Scrambler 1200 X?
A) The fuel tank capacity of Scrambler 1200 X is 15 L.
Q) What is the Curb weight of Triumph Scrambler 1200 X?
A) The curb weight of Scrambler 1200 Xis 228 kg.
Q) What is the Body style of Triumph Scrambler 1200 X?
A) The Body Style of Scrambler 1200 X is scrambler.
Q) What are the Color options of Triumph Scrambler 1200 X?
A) Triumph Scrambler 1200 X comes with 3 color options - Ash Grey, Carnival Red, Sapphire Black.
Did you find this information helpful?
Popular Triumph Two Wheelers
Triumph Speed 400Rs 2,31,890* Onwards
Triumph Scrambler 400 XRs 2,59,241* Onwards
Triumph Scrambler 900Rs 10,24,700* Onwards
Triumph Street Triple 765Rs 10,86,300* Onwards
Triumph Rocket 3Rs 24,03,100* Onwards
Upcoming Triumph Bikes
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience