
BMW M 1000 XR All Specifications & Features
The BMW M 1000 XR is powered by a 999 cc Oil Cooled engine which produces 203.78 PS @ 12750 rpm of power. It has a fuel tank of 20 L and a claimed mileage of 15.38 kmpl. The BMW M 1000 XR starts at Rs 48,63,000 Rs (ex-showroom, Delhi). It is available in one variants.
Shortlist
Rs.48,63,000*
EMI starts from ₹1,46,366
BMW M 1000 XR Specifications
| Mileage (Overall) | 15.38 kmpl |
| Displacement | 999 cc |
| Engine Type | Oil / water-cooled 4-cylinder 4-stroke inline engine, four valves per cylinder. |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 203.78 PS @ 12750 rpm |
| Max Torque | 113 Nm @ 11000 rpm |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 20 L |
| Body Type | Super Bikes, Sports Naked Bikes, Sports Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
BMW M 1000 XR Features
| ABS | Single Channel |
| DRLs | Yes |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Riding Modes | Rain,Road,Dynamic |
| Traction Control | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Launch Control | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Navigation | Yes |
| Adjustable Windshield | Yes |
What’s Included with BMW M 1000 XR
| Vehicle Warranty | 3 Years |
BMW M 1000 XR App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
BMW M 1000 XR Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Oil / water-cooled 4-cylinder 4-stroke inline engine, four valves per cylinder. |
| Displacement | 999 cc |
| Max Torque | 113 Nm @ 11000 rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Cooling System | Oil Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multiplate clutch in oil bath, anti-hopping clutch, with self-reinforcement |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 80 mm |
| Stroke | 49.7 mm |
| Compression Ratio | 13.3 : 1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 4 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers this April
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Hill Hold | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | BMW Shiftcam, Gear Shift Assistant Pro, ABS Pro, On-Board Computer, Tyre Pressure Control, Electronic Immobilizer, Dynamic Engine Brake Control |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Service Due Indicator | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Rain,Road,Dynamic |
| Traction Control | Yes |
| Launch Control | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Adjustable Windscreen | Yes |
| Additional Features | BMW Shiftcam, Gear Shift Assistant Pro, ABS Pro, On-Board Computer, Tyre Pressure Control, Electronic Immobilizer, Dynamic Engine Brake Control |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Display | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Hazard Warning Lights | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 15.38 kmpl |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 3.2s |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Super Bikes, Sports Naked Bikes, Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 850 mm |
| Length | 2170 mm |
| Height | 1382 mm |
| Fuel Capacity | 20 L |
| Fuel Reserve | 4 L |
| Saddle Height | 850 mm |
| Kerb Weight | 223 kg |
| Total Weight | 450 kg |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Alternator | Permanent magnet alternator with 450 W |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 33 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 36 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 36 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 42 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 3.2s |
| Top Speed | 278 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 203.78 PS @ 12750 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 5AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Upside-down Telescopic Fork, diameter 45 mm |
| Suspension Rear | Adjustable Rebound, Compression Stage and Spring Preload |
| Brakes Front | Double Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-17 Rear :-200/55-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Bridge-type frame, cast aluminium, co-supporting engine |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Digital Display Type | TFT |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High Beam Indicator | Yes |
| Engine Temperature Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
- Console Features
Compare Specs of M 1000 XR Alternatives
Comfort User Reviews of BMW M 1000 XR
Based on3 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (3)
- Comfort (1)
- Speed (2)
- Price (1)
- Looks (1)
- Latest
- Gives u a extraordinaryIt was a good bike with ultimate speed and good comfort and u get excellent milage in that cc and priced bike1
- View All BMW M 1000 XR Reviews
BMW M 1000 XR Colours
BMW M 1000 XR is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
BMW M 1000 XR Questions & answers
Q) What is the Ex-Showroom Price of BMW M 1000 XR?
A) The Ex-Showroom price of M 1000 XR in Delhi is 48,63,000.
Q) What is the Fuel economy of BMW M 1000 XR?
A) The fuel economy/Mileage of M 1000 XR is 15.38 kmpl.
Q) What is the fuel tank capacity of BMW M 1000 XR?
A) The fuel tank capacity of M 1000 XR is 20 L.
Q) What is the Curb weight of BMW M 1000 XR?
A) The curb weight of M 1000 XRis 223 kg.
Q) What is the Body style of BMW M 1000 XR?
A) The Body Style of M 1000 XR is super,sports-naked,sports.
Q) What are the Color options of BMW M 1000 XR?
A) BMW M 1000 XR comes with 1 color options - Black Storm Metallic.
Did you find this information helpful?
BMW M 1000 XR Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular BMW Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
BMW S 1000 RRRs 23,25,000* Onwards
BMW G 310 RRRs 2,85,000* Onwards
BMW R 1300 GS AdventureRs 25,75,000* Onwards
BMW R 1300 GSRs 23,25,000* Onwards
BMW M 1000 RRs 33,50,000* Onwards
BMW C 400 GTRs 11,25,000* Onwards
BMW CE 02Rs 4,49,900* Onwards
BMW CE 04Rs 15,25,000* Onwards
Latest BMW Bikes
BMW M 1000 RRs 33,50,000* Onwards
BMW K 1600 GTLRs 35,62,000* Onwards
BMW K 1600 BaggerRs 35,62,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience