Honda CRF1000L Africa Twin
Honda CRF1000L Africa Twin Price
The following details are indicative and subject to change.
| CRF1000L Africa Twin ABS 190 kmph18 kmpl999.11 cc DISCONTINUED | ₹13,50,000 |
Explore Similar Bikes
Rs.15,50,000* Onwards
Rs.9,45,000* Onwards
Honda CRF1000L Africa Twin Key Specs & Features
| Engine | 999.11 cc |
| Power | 88.91 PS |
| Torque | 93.1 Nm |
| Mileage | 18 kmpl |
| Kerb Weight | 243 Kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Switchable ABS
- Riding Modes
- Traction Control
- Power Modes
- Adjustable Windshield
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
Honda has unveiled the 2020 CRF1100L Africa Twin. The 2020 iteration gets a bigger 1084cc engine, which puts out 102PS and 105Nm, which is 7PS and 7Nm more than the older-gen motorcycle. We have done a detailed story on 2020 Africa Twin about what’s new and what’s not, which you can read over here. As of now, there’s no confirmation from Honda about its India launch, but we expect it to arrive to our shores by the end of this year.
Design
One look at the Honda Africa Twin and it is clear that this is a purpose-built bike. The tall dimensions are standard fare but what sets it apart is that unlike the other adventure bikes in this category, the body lines have a flow and aren’t strictly utilitarian, sci-fi looking panels. The design isn’t pure aesthetics either. The front fairing and windscreen, which is a source for much wind noise and buffeting on many large adventure bikes has been dialled down via wind tunnel testing and tuning.
The overall width of the bike is kept reasonable thanks to the parallel twin engine setup. This not only makes it easy to manage but also enables easy stand-up riding when needed. The seat height of 871mm is good news for the Indian rider too, where average height is lower than the global average. Up front the twin headlamps with their black surrounds look like ski helmet goggles, while the air intakes on either side of the lamps have been neatly placed.
The fairing extends down to cover the radiators and gives the front a muscular profile. Body graphics on the red-white-black paint scheme extend onto the seat and serve to integrate the overall design. Adding to the front volume are the body-colour painted hand guards on the handlebars. The motorcycle comes fitted with a robust one-piece rear grab handle and rear luggage rack which looks like it could handle a good amount of load.
The 18.9-litre fuel tank sits high, below which the engine rests on six mounting points in a semi double cradle frame, supplemented by a rigid rear sub frame. At the rear, panels below the grab handles have two slots each to fit the large panniers offered with the motorcycle.
Features
To supplant the stopping power, the bike gets ABS, which is switchable for the rear wheel. This feature could come in handy when tackling off-road obstacles. Further, the DCT variant also gets a lever-lock type parking brake system. The bike also features traction control in the form Honda’s Selectable Torque Control (HSTC) system, with 3 three different riding modes, which can also be turned off.
Engine, Mileage & Performance
The 2016 model comes in two variants, powered by a 998cc 8-valve parallel twin engine with the compact Unicam - a feature also found in smaller Honda CRF models - and a 270-degree crank. It produces 94bhp at 7500rpm and peak torque of 98Nm at 6000rpm. One of these variants will feature a manual gearbox. However, the highlight in the line-up will be the dual-clutch automatic transmission (DCT) gearbox on the top variant, which enables gear shifts via buttons on either side of the handlebar, in addition to the standard foot shifter. However, despite the high figures this is not a race bike, partly due to its weight of 231 kg (manual variant). With luggage loaded and two riders, the Africa Twin engine will be able show its full capabilities on any given surface, but will not pop surprise wheelies.
Handling & Ride Quality
The Africa Twin is a big bike by any measure, and to bring it to a halt, Honda has fitted it with twin 310mm wave floating hydraulic discs up front with 4-piston calipers, along with a 265mm wave single disc brake at the rear. To enable its go-anywhere purpose, the bike has high ground clearance and suspension travel of 9.1 and 8.7 inches at the front and rear respectively. Both the setups are fully adjustable. With a 21 inch tyre at the front, and 150-section 18 inch tyre at the back, the bike gets a classic ADV set of road-biased tyres. The sizes are standard, so those looking for trail or off-road specific tyres can switch easily. The bike features a 43 degree steering lock, meaning that it can turn in small circles. This can also prove a boon in traffic, if you choose to take it to town.The narrow body also makes it easier to manoeuvre in both daily riding and in extreme conditions. The bike maintains a steady stance due to the centralisation of weight.
Pros & Cons
Good Things
- Assembled in India, fantastic pricing and VFM Centralised weight for balanced ride Top ride quality due to suspension and chassis Packed with gizmos and features
Could Be Better
- Purpose-built; daily usage ease questionable Engine good enough, but no stonker Soft front suspension may need tuning
Honda CRF1000L Africa Twin Videos
00:08:55Honda Africa Twin DCT (2017) : First Ride : PowerDriftAug 15, 2018374.66k ViewsBy BikeDekho
00:02:08Honda Africa Twin Adventure Sports : EICMA 2017: PowerDriftAug 15, 2018406.83k ViewsBy BikeDekho
00:02:07#first2expo : Honda Africa Twin | Showcase Video | BikeDekho@AutoExpo2016Feb 12, 20162.15k ViewsBy Himanshu Saini
Honda CRF1000L Africa Twin Colours
Honda CRF1000L Africa Twin is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Blue
Honda CRF1000L Africa Twin Gallery
Honda CRF1000L Africa Twin has 17 images, view picture gallery of CRF1000L Africa Twin which includes 360 view of Bikes.
Honda CRF1000L Africa Twin User Reviews
- All (1)
- Comfort (1)
- Parts (1)
- Looks (1)
- Automatic (1)
- Gear (1)
- Seat (1)
- Latest
- Perfect for all roads.Best for highway cruising, offroad and city ride. Perfect high stance and imposing looks. The best part is the seating position which is very much comfortable. The automatic gear shift is seamless.Read More
- View All Honda CRF1000L Africa Twin Reviews
Honda CRF1000L Africa Twin Mileage
The ARAI claimed mileage of Honda CRF1000L Africa Twin is 18 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 18 kmpl |
Honda CRF1000L Africa Twin Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid-cooled, 4 Stroke, SI Engine |
| Displacement | 999.11 cc |
| Max Torque | 93.1 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Dual Clutch Transmission |
| Ignition | ` |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 92 mm |
| Stroke | 75.148 mm |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Single Piece |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Switchable ABS | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Power Modes | Yes |
| EBS | Yes |
| Windscreen | Yes |
| Additional Features | Throttle by Wire, Dual Clutch Transmission, Honda Selectable Torque Control (HSTC), Adjustable Seat, Engine Braking |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| City Mileage | 18 kmpl |
| Highway Mileage | 23.3 kmpl |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 4.58s |
| Quarter Mile | 13.43 s @162.42 kmph |
| Roll-ons (30-70 kmph) | 3.17s |
| Roll-ons (40-80 kmph) | 4.05s |
| Braking (60-0 Kmph) | 16.6m |
| Braking (80-0 Kmph) | 28m |
| Braking (100-0 Kmph) | 45.3m |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Tourer Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 932 mm |
| Length | 2334 mm |
| Height | 1478 mm |
| Fuel Capacity | 18.8 L |
| Ground Clearance | 251 mm |
| Wheelbase | 1571 mm |
| Kerb Weight | 243 Kg |
| Seat height | 820-840 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 310 mm |
| Rear Brake Diameter | 256 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 4.58s |
| Top Speed | 190 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 88.91 PS @ 7500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Inverted Telescopic Fork |
| Suspension Rear | Pro-Link |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-90/90-21, Rear :-150/70-18 |
| Wheel Size | Front :-533.4 mm,Rear :-457.2 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Semi Double Cradle |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Honda CRF1000L Africa Twin Latest Updates
Honda has unveiled the 2020 CRF1100L Africa Twin. The 2020 iteration gets a bigger 1084cc engine, which puts out 102PS and 105Nm, which is 7PS and 7Nm more than the older-gen motorcycle. As of now, there’s no confirmation from Honda about its India launch, but we expect it to arrive to our shores by the end of this year.
Honda CRF1000L Africa Twin Brochure
Trending Honda Bikes
- Popular
- Upcoming
Honda SP125Rs 88,528* Onwards
Honda ShineRs 81,502* Onwards
Honda CB350 H'nessRs 1,92,700* Onwards
Honda UnicornRs 1,13,605* Onwards
Honda CB350RSRs 1,97,500* Onwards


