Honda Rebel 1100
Honda Rebel 1100 Price
The following details are indicative and subject to change.
| Rebel 1100 STD 1084 cc | ₹12,00,000 |
Honda Rebel 1100 Key Specs & Features
| Engine | 1084 cc |
| Power | 87 PS |
| Torque | 98 Nm |
| Kerb Weight | 223 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Dual Channel
- Charging Point
- Riding Modes Rain,Road,Standard,User
- Cruise Control
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Honda Rebel 1100 comparison with similar Bikes
Honda Rebel 1100 Rs.12,00,000* | Rs.9,45,000* Onwards |
| Mileage- | Mileage22.22 Kmpl |
| Engine1084 cc | Engine660 cc |
| Power87 PS @ 7000 rpm | Power81 PS @ 10250 rpm |
| Top Speed- | Top Speed220 kmph |
| Torque98 Nm @ 4750 rpm | Torque64 Nm @ 6250 rpm |
| Weight223 kg | Weight206 kg |
| Currently Viewing | Rebel 1100 vs Tiger Sport 660 |
Honda Rebel 1100 Colours
Honda Rebel 1100 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
Purple
Honda Rebel 1100 Gallery
Honda Rebel 1100 has 26 images, view picture gallery of Rebel 1100 .
Honda Rebel 1100 Pre-Launch User Views and Expectations
- All (1)
- Transmission (1)
- Engine (1)
- Power (1)
- Automatic (1)
- Performance (1)
- Manual (1)
- Latest
- The Honda Rebel 1100 isThe Honda Rebel 1100 is a powerful, easy-to-handle cruiser with a relaxed riding position and versatile features. Its 1,084cc engine offers smooth performance, with a choice between a 6-speed manual or automatic DCT transmission.Read More
Ask anything & get answer in 48 hours
Honda Rebel 1100 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | SOHC liquid-cooled 4-stroke 8-valve parallel twin with 270° crank and Uni-cam. EURO5 compliant |
| Displacement | 1084 cc |
| Max Torque | 98 Nm @ 4750 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet multiplate clutch |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 92 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Compression Ratio | 10.1:1 |
| Emission Type | bs6 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Clock | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Clock | Digital |
| Riding Modes | Rain,Road,Standard,User |
| Additional Features | Hiss, Torque Control, Wheelie Control |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Tourer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 853 mm |
| Length | 2240 mm |
| Height | 1115 mm |
| Fuel Capacity | 13.6 L |
| Ground Clearance | 120 mm |
| Wheelbase | 1520 mm |
| Kerb Weight | 223 kg |
| Engine Oil | 4.8 L |
| Seat height | 700 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 330 mm |
| Rear Brake Diameter | 256 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 87 PS @ 7000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Preload adjustable 43mm cartridge style |
| Suspension Rear | Preload adjustable twin piggyback rear shock |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-130/70-18 Rear :-180/65-16 |
| Wheel Size | Front :-457.2 mm,Rear :-406.4 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Diamond |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Honda Rebel 1100 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) As of now, there is no official update from the brand's end. Stay tuned for ... Read More
A) As of now, there is no official update from the brand's end. Stay tuned for ... Read More
A) It would be unfair to give a verdict here as the Honda Rebel 1100 is not ... Read More
Honda Rebel 1100 Summary
Honda Rebel 1100 is a tourer bike with a starting price of Rs 12,00,000. It is available in India in 1 variant and 2 colours with high end variant price starting from Rs 12,00,000. Rebel 1100 is powered by a 1084 cc BS6 engine which develops a power of 87 PS and a torque of 98 Nm. It has Disc front brakes and Disc rear brakes. The weight of Honda Rebel 1100 is 223 kg and comes with a fuel tank capacity of 13.6 L.
Trending Honda Bikes
- Popular
- Upcoming
Honda SP125Rs 88,528* Onwards
Honda ShineRs 81,502* Onwards
Honda CB350 H'nessRs 1,92,700* Onwards
Honda CB350RSRs 1,97,500* Onwards
Honda UnicornRs 1,13,605* Onwards
Trending Bikes
- Popular
- Latest
- Upcoming
Royal Enfield Hunter 350Rs 1,37,640* Onwards
Royal Enfield Continental GT 650Rs 3,53,105* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs 1,64,423* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs 1,85,854* Onwards
TVS RaiderRs 82,860* Onwards
Honda NX500Rs 7,43,900* Onwards
Ultraviolette X47 CrossoverRs 2,49,000* Onwards
QJ Motor SRV 300 2.0Rs 3,29,000* Onwards
Oben Electric Rorr EvoRs 1,24,999* Onwards
BMW F 450 GSRs 4,70,000* Onwards

