Honda CB500F
- It is an upcoming naked streetfighter from the Japanese two-wheeler manufacturer.
- It will most likely be powered by the 471cc, liquid cooled, parallel-twin engine that produces 47PS and 43Nm.
- It is expected to be launched in India in the month of August 2025.
Rs.5,00,000*
Estimated Price in India
Expected Launch Date - Not yet confirmed
Set an alert and we will keep you updated when it launches.
Honda CB500F Price
The following details are indicative and subject to change.
| CB500F STD 471 cc | ₹5,00,000 |
Honda CB500F Key Specs & Features
| Engine | 471 cc |
| Power | 47.5 PS |
| Torque | 43 Nm |
| Kerb Weight | 189 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Dual Channel
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Honda CB500F comparison with similar Bikes
Honda CB500F Rs.5,00,000* | Rs.3,17,000* Onwards | Rs.4,22,229* Onwards | Rs.3,09,000* Onwards | Rs.3,39,028* Onwards | Rs.3,39,002* Onwards | Rs.3,22,719* Onwards | Rs.3,29,608* Onwards | Rs.5,66,000* Onwards |
| Mileage- | Mileage30 kmpl | Mileage30 kmpl | MileageNot Applicable | Mileage25 kmpl | Mileage30 kmpl | Mileage29 kmpl | Mileage26.31 kmpl | Mileage26.31 kmpl |
| Engine471 cc | Engine296 cc | Engine457 cc | EngineNot Applicable | Engine321 cc | Engine398.63 cc | Engine373.27 cc | Engine321 cc | Engine451 cc |
| Power47.5 PS @ 8600 rpm | Power39 PS @ 11000 rpm | Power47.58 PS @ 9400 rpm | Power27 kW | Power42 PS @ 10750 rpm | Power46 PS @ 8500 rpm | Power43.5 PS @ 9000 rpm | Power42 PS @ 10750 rpm | Power45.4 PS @ 9000 rpm |
| Top Speed- | Top Speed182 kmph | Top Speed190 kmph | Top Speed155 km/Hr | Top Speed170 kmph | Top Speed167 kmph | Top Speed169 kmph | Top Speed170 kmph | Top Speed190 kmph |
| Torque43 Nm @ 6500 rpm | Torque26.1 Nm @ 10000 rpm | Torque43.5 Nm @ 6700 rpm | Torque90 Nm | Torque29.5 Nm @ 9000 rpm | Torque39 Nm @ 6500 rpm | Torque37 Nm @ 7000 rpm | Torque29.5 Nm @ 9000 rpm | Torque42.6 Nm @ 6000 rpm |
| Weight189 kg | Weight179 kg | Weight175 kg | Weight197 kg | Weight169 kg | Weight168.3 kg | Weight172 kg | Weight167 Kg | Weight171 kg |
| Currently Viewing | CB500F vs Ninja 300 | CB500F vs RS 457 | CB500F vs F77 | CB500F vs R3 | CB500F vs 390 Duke R | CB500F vs RC 390 | CB500F vs MT-03 | CB500F vs Ninja 500 |
Honda CB500F News & Updates
Honda CB500F Colours
Honda CB500F is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Red
Grey
Orange
White And Blue
Honda CB500F Gallery
Honda CB500F has 15 images, view picture gallery of CB500F .
Honda CB500F Pre-Launch User Views and Expectations
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Looks (2)
- Experience (1)
- Speed (1)
- Performance (1)
- Power (1)
- Engine (1)
- More...
- Latest
- Superbike.Best Superbike best comfort best sport best look mileage best price best fast baik and fighter CC500 segment fast bike
- Overall Good BikeThe Honda CB500F is a 470cc bike with a sleek design and average to good looks. It comes with dual-channel ABS and front and rear disk brakes. It can go up to a top speed of around 190 kmph and has good performance. It has a 17-liter field tank and a liquid-cooled engine. The overall riding experience was powerful and the bike felt great except for a little discomfort while riding due to a little low handlebar. It can be great for shorter distances but for long rides, it feels uncomfortable. It gives around 28 kilometers per liter which are not bad compared to the performance.Read More4
Ask anything & get answer in 48 hours
Honda CB500F Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid-cooled, parallel twin |
| Displacement | 471 cc |
| Max Torque | 43 Nm @ 6500 rpm |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet multiplate |
| Gear Box | 6 speed |
| Bore | 67 mm |
| Stroke | 66.8 mm |
| Compression Ratio | 10.7 : 1 |
| Emission Type | bs6 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Additional Features | Honda Intelligent Security System |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 790 mm |
| Length | 2080mm mm |
| Height | 1060 mm |
| Fuel Capacity | 17.1 L |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Wheelbase | 1410 mm |
| Kerb Weight | 189 kg |
| Engine Oil | 3.2 L |
| Seat height | 785 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 47.5 PS @ 8600 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Conventional telescopic front forks |
| Suspension Rear | Prolink mono with 5-stage preload adjuster, steel square pipe swingarm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-17 Rear :-160/60-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Frame | Steel diamond |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Honda CB500F Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) What are the alternatives/competitors of Honda CB500F?
A) Honda CB500F will be competed with Aprilia RS 457, Ultraviolette F77.
Q) When will the Honda CB500F launch?
A) The Honda CB500F is expected to launch on Not yet confirmed
Q) What is the expected price of the Honda CB500F in India?
A) The expected price of the Honda CB500F is ₹5,00,000.
Q) What is the engine displacement of Honda CB500F?
A) The engine displacement of Honda CB500F is 471 cc
Q) What is the Start type of Honda CB500F?
A) Honda CB500F has Self Start Only.
Q) What is the Tyre Type of Honda CB500F?
A) Honda CB500F has Tubeless tyres.
Q) What is the exact Height of Honda CB500F?
A) The height of Honda CB500F is 1060 mm
Q) When will it come to india?
By Bikedekho Experts on 11 Dec 2020
A) As of now, there is no official update from the brand's end. Stay tuned for ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Questions
Honda CB500F Latest Updates
- June 18, 2025: We expect that Honda might bring the CB500F to India soon, since the other bikes from the 500cc line-up have debuted in India in the recent past.
- November 7, 2022: Honda showcased the CB500F with a liquid-cooled parallel twin engine at a dealer event in Bengaluru, India to gain customer interest.
Did you find this information helpful?
Trending Honda Bikes
- Popular
- Upcoming
Honda SP125Rs 88,528* Onwards
Honda ShineRs 81,502* Onwards
Honda CB350 H'nessRs 1,92,700* Onwards
Honda CB350RSRs 1,97,500* Onwards
Honda UnicornRs 1,13,605* Onwards
Trending Bikes
- Popular
- Latest
- Upcoming
Royal Enfield Hunter 350Rs 1,37,640* Onwards
Royal Enfield Continental GT 650Rs 3,53,105* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs 1,64,423* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs 1,85,854* Onwards
TVS RaiderRs 82,860* Onwards
Honda NX500Rs 6,33,180* Onwards
Ultraviolette X47 CrossoverRs 2,49,000* Onwards
QJ Motor SRV 300 2.0Rs 3,29,000* Onwards
Oben Electric Rorr EvoRs 99,999* Onwards
BMW F 450 GSRs 4,70,000* Onwards
×
We need your city to customize your experience

