Honda CB1000R
Honda CB1000R Price
The following details are indicative and subject to change.
| CB1000R STD 17.1 kmpl998 cc | ₹14,46,000 |
Honda CB1000R Key Specs & Features
| Engine | 998 cc |
| Power | 145.48 PS |
| Torque | 104 Nm |
| Mileage | 17.1 kmpl |
| Kerb Weight | 212 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Riding Modes
- Quick Shifter
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Honda CB1000R Videos
00:04:46Bajaj Pulsar P150 | Extra Tadka - Bringing Back the OG Attitude | Walkaround and Review | PowerDriftDec 30, 20221.36k ViewsBy BikeDekho
Honda CB1000R Colours
Honda CB1000R is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
Red
White
Honda CB1000R Gallery
Honda CB1000R has 45 images, view picture gallery of CB1000R .
Honda CB1000R Pre-Launch User Views and Expectations
- All (3)
- Comfort (2)
- Power (1)
- Engine (1)
- Seat (1)
- Looks (1)
- Latest
- 4 cylinder predator is waiting for HUNTOnly bike best seating position with 1000cc segment, and look was very comfortable, engine design fit finish was absolutely clean. Engine look was sturdy with 4 cylinder. I think this bike weight management was looking good, becoz of honda ,engine reliability was unmatchable, If you ride on city this bike is eye catching and center of attraction, I think honda need to be release this monster this is the next best compitator of 1000 cc segment Iam just waiting for this cafe racing what you think. Bye guysRead More1 1
- Best bike I love honda bikeHonda bikes my best bike my bike very nice maileg my bike is very bet pickap my bike callor is red nice parfekt bike1
- Number of people have dream to own this bikeOwn this bike means you have power in your hand, the power supply of this bike is totally outstanding only superbike with a very comfortable sitting position.5 2
Honda CB1000R Mileage
The ARAI claimed mileage of Honda CB1000R is 17.1 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 17.1 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Honda CB1000R Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid-cooled DOHC In-line 4 cylinder |
| Displacement | 998 cc |
| Max Torque | 104 Nm @ 8250 rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, multiplate clutch |
| Ignition | Computer Controlled Digital Transistorized with Electronic Advance |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 75 mm |
| Stroke | 56.5 mm |
| Compression Ratio | 11.6:1 |
| Emission Type | bs6 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 17.1 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cafe Racer Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 789 mm |
| Length | 2120 mm |
| Height | 1090 mm |
| Fuel Capacity | 16.2 L |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Wheelbase | 1455 mm |
| Kerb Weight | 212 kg |
| Seat height | 830 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Projector Headlights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Pilot Lamps | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 310 mm |
| Rear Brake Diameter | 256 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 145.48 PS @ 10500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Showa SFF-BP USD fork |
| Suspension Rear | Showa monoshock (axle travel 131mm) |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-17, Rear :- 190/55-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Steel mono backbone |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Honda CB1000R Questions & answers
Honda CB1000R Latest Updates
Honda has taken the wraps off the 2021 CB1000R. It gets a new Black Edition that will replace the current-gen CB1000R Plus variant. The litre-class streetfighter gets updated looks, better equipment, and more features for 2021. To start things off, the headlight has been tweaked to look a bit sharper. The aluminium sub-frame has been redesigned to look cleaner and the radiator shrouds and airbox covers have also been restyled. Also new is the seven-spoke cast aluminium wheels with a distinctive Y-shape design. The Black Edition features an all-black paint scheme and a flyscreen as standard.
The CB1000R is powered by a Euro 5/ BS6 compliant 998cc, inline four-cylinder engine that makes the same power and torque as before -- 145. 48PS at 10500rpm and 104Nm at 8250rpm. It retains its six-speed transmission. The Black Edition though benefits from a bi-directional quickshifter which comes in as standard. Electronic nannies include four ride modes Rain, Standard, Sport, User, and three levels of Engine Power (P), Engine Brake (EB) and Honda Selectable Torque Control (HSTC), where HSTC can be switched off.
It retains the same set of hardware as before. Suspension duties are handled by Showa SFF-BP inverted forks and Showa BRFC (Balance Free Rear Cushion) monoshock, both fully adjustable. The bike is anchored by twin 310mm front discs with radial callipers and a 256mm disc at the rear. Honda has not made it clear when they would be bringing the new CB1000R to India. But when they do, it will go up against the Suzuki Katana.
Trending Honda Bikes
- Popular
- Upcoming
Honda SP125Rs 88,528* Onwards
Honda ShineRs 81,502* Onwards
Honda CB350 H'nessRs 1,92,700* Onwards
Honda UnicornRs 1,13,605* Onwards
Honda CB350RSRs 1,97,500* Onwards
Trending Bikes
- Popular
- Latest
- Upcoming
Royal Enfield Hunter 350Rs 1,37,640* Onwards
Royal Enfield Continental GT 650Rs 3,53,105* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs 1,64,423* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs 1,85,854* Onwards
TVS RaiderRs 82,860* Onwards
Honda NX500Rs 6,33,180* Onwards
Ultraviolette X47 CrossoverRs 2,49,000* Onwards
QJ Motor SRV 300 2.0Rs 3,29,000* Onwards
Oben Electric Rorr EvoRs 99,999* Onwards
BMW F 450 GSRs 4,70,000* Onwards

