
Harley Davidson Softail Specifications
| Mileage | - |
| Displacement | 1746 cc |
| Engine Type | Milwaukee-Eightâ„¢ 107 |
| Max Torque | 144 Nm @ 3250 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 13.2 L |
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Harley Davidson Softail Features
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 297 kg |
| Fuel Tank | 13.2 L |
Harley Davidson Softail App Features
| Low battery alert | Yes |
Harley Davidson Softail Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Milwaukee-Eightâ„¢ 107 |
| Displacement | 1746 cc |
| Max Torque | 144 Nm @ 3250 rpm |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 100 mm |
| Stroke | 111 mm |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Emission Type | bs6 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Length | 2320 mm |
| Height | 680 mm |
| Fuel Capacity | 13.2 L |
| Ground Clearance | 125 mm |
| Wheelbase | 1630 mm |
| Dry Weight | 291 kg |
| Kerb Weight | 297 kg |
| Engine Oil | 4.7 L |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-100/90-19 Rear :-150/80-16 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-406.4 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
Compare Specs of Softail Alternatives
Rs.14,02,000* Onwards
Rs.10,24,700* Onwards
Rs.11,85,000* Onwards
Rs.18,05,000* Onwards
Rs.12,87,500* Onwards
Rs.15,99,000* Onwards
Rs.10,85,400* Onwards
Rs.12,87,500* Onwards
Comfort User Reviews of Harley Davidson Softail
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Looks (1)
- Latest
- Crazy CruiserIt’s a great cruiser. Its posture is great, looks are very great and it sounds inevitable.1
- View All Harley Davidson Softail Reviews
Did you find this information helpful?
Popular Harley-Davidson Two Wheelers
Harley-Davidson X440Rs 2,35,000* Onwards
Harley-Davidson X440 TRs 2,84,000* Onwards
Harley-Davidson Fat BoyRs 28,03,000* Onwards
Harley-Davidson Sportster SRs 18,05,000* Onwards
Harley-Davidson Street BobRs 20,23,000* Onwards
Upcoming Harley-Davidson Bikes
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience