13 Images
1 Colours
GoBike E-Smart Lithium Ion - 25 Ah
Key Specs & Features of E-Smart Lithium Ion - 25 Ah
| Battery Capacity | 1.56 Kwh |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| Charging Time | 4-5 Hours |
- Boot Light
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Anti theft alarm | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
GoBike E-Smart Lithium Ion - 25 Ah Latest Updates
GoBike E-Smart Lithium Ion - 25 Ah Price: The price of the GoBike E-Smart Lithium Ion - 25 Ah in Delhi is Rs 89,488 (Ex-showroom). To know more about the GoBike E-Smart Lithium Ion - 25 Ah images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
GoBike E-Smart Lithium Ion - 25 Ah Colours: This variant is available in 1 colours: Silver.
GoBike E-Smart Lithium Ion - 25 Ah vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS Orbiter V1, which is priced at Rs 97,030, Ola S1X 2kWh, which is priced at Rs 92,776 and Bajaj Chetak C2501 STD, which is priced at Rs 95,348.
GoBike E-Smart Lithium Ion - 25 Ah Price
| Ex-Showroom Price | Rs.89,488 |
| Bike Insurance | Rs.3,918 |
| On-Road Price in delhi | Rs.93,406 |
GoBike E-Smart Colours
GoBike E-Smart Lithium Ion - 25 Ah is available in the following colours in India. View all E-Smart Lead Acid, E-Smart Lithium Ion - 15 Ah, E-Smart Lithium Ion - 20 Ah, E-Smart Lithium Ion - 25 Ah, E-Smart Lithium Ion - 30 Ah, E-Smart Lithium Ion - 35 Ah images with different colour options on BikeDekho.
Silver
GoBike E-Smart Lithium Ion - 25 Ah Specifications
Engine and Transmission
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features Of Variant | ICAT Approval - Yes |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Charger Output | 5 Amp |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features | ICAT Approval - Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Boot Space | Yes |
| Width | 700 mm |
| Length | 1810 mm |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.56 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-3.00-10 Rear :-3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
Compare Variants of GoBike E-Smart
GoBike E-Smart Lithium Ion - 25 Ah Images
GoBike E-Smart Lithium Ion - 25 Ah User Reviews
- All (2)
- Suspension (1)
- Tyres (1)
- Safety (1)
- Comfort (1)
- Latest
- GoBike E Smart is reliable EVGoBike E Smart is reliable and offers lots of comfort for both short and long rides. It comes with waterproof BLDC hub motor along with hydraulic suspension, both of which contribute significantly to give it a good ride. Then there is the digital speedometer and a USB charging slot that makes life a little easier. This electric scooter has disc brakes and tubeless tyres, making the safety features it offers pretty impressive. It requires about 4-5 hours charging time and is ready to be driven every day.Read More
- claimed 100km but in general 65Range not more than 70km by its meter.. And if you calculate with your normal petrol vehical its 56 km .. its shown 20% extra .. you drove 8 km it shown 10 in e smart
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs2,04,694* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs1,53,883* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,04,694* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards - Electric
Raptee T 30Rs2,60,588* Onwards
E-Smart Competitors
Rs.91,550* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.84,999* Onwards
Rs.91,399* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
