GoBike XL
Rs.1,09,999
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹3,317
Don't miss out on the best offers this April
GoBike XL Price
The price of GoBike XL in India starts at Rs. 1,09,999 . GoBike XL comes with 1 variants.
| XL STD 100 km/Hr4-5 Hr | ₹1,09,999 |
GoBike XL Key Specs & Features
| Top Speed | 100 km/Hr |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| Charging Time | 4 - 5 Hours |
| Console | Digital |
- Boot Light
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Anti theft alarm | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
GoBike XL comparison with similar Scooters
GoBike XL Rs.1,09,999* Onwards 3 Reviews | Rs.1,11,422* Onwards 483 Reviews | Rs.88,250* Onwards 5 Reviews | Rs.1,07,400* Onwards 140 Reviews | Rs.91,399* Onwards 2 Reviews | Rs.1,47,999* Onwards 74 Reviews | Rs.75,999* Onwards 82 Reviews | Rs.1,18,147* Onwards 95 Reviews | Rs.1,02,499* Onwards 69 Reviews |
| Riding Range- | Riding Range94 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range127 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range126 km/charge | Riding Range123 km/charge | Riding Range102 km/charge | Riding Range176 km/charge |
| Battery Capacity- | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2.9 Kwh | Battery Capacity2.9 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity3 Kwh |
| Power- | Power4.4 kW | Power1.8 kW | Power- | Power- | Power6.4 kW | Power4.3 kW | Power6 kW | Power11 kW |
| Charging Time4-5 Hr | Charging Time5 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time4.3 Hr | Charging Time8.3 Hr | Charging Time- | Charging Time- |
| Top Speed100 km/Hr | Top Speed75 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed63 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed90 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed117 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor140 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor26 Nm | Torque Motor22 Nm | Torque Motor22 Nm | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor TypeMid Drive IPM |
| Weight- | Weight110 kg | Weight101 kg | Weight- | Weight107 kg | Weight108 kg | Weight125 kg | Weight118 kg | Weight109 kg |
| Currently Viewing | XL vs iQube | XL vs Orbiter | XL vs Chetak | XL vs Chetak C2501 | XL vs 450X | XL vs Rizta | XL vs Activa e | XL vs S1 Pro |
GoBike XL Colours
GoBike XL is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Silver
GoBike XL Gallery
GoBike XL has 10 images, view picture gallery of XL .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

GoBike XL User Reviews
Based on3 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (3)
- Speed (1)
- Comfort (1)
- Mileage (1)
- Maintenance (1)
- Latest
- Smooth ride. Faced some problemsSmooth ride. Faced some problems but after tuning everything was alright. Weight and speed is perfectly in sync so no catch up issues.
- It is amazingFully comfortable ride , riders also happy to ride on birla xl beautiful and amazing I love it .....
- I want more people try this.Excellent mileage and recharge battery time. I feel full sefty drive time. Maintenance charger like a no.
- View All GoBike XL Reviews
Ask anything & get answer in 48 hours
GoBike XL Specifications
Engine and Transmission
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features Of Variant | ICAT Approval - Yes |
| Seat Type | Split |
| Underseat storage | Yes |
| Charger Output | 5 Amp |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features | ICAT Approval - Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Boot Space | Yes |
| Width | 800 mm |
| Length | 2100 mm |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 100 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-120/70-12 Rear :-120/70-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
GoBike XL Questions & answers
Q) Does GoBike XL need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive GoBike XL.
Q) How much time GoBike XL will take to charge?
A) GoBike XL will take total 4-5 Hr to charge from 0-100 percent.
Q) What is the top speed of GoBike XL?
A) Top speed of GoBike XL is 100 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of GoBike XL?
A) Battery Capacity of GoBike XL is Kwh.
Q) When will the GoBike XL launch?
A) The GoBike XL was launched on Aug, 2022
Q) What will be the lowest down payment for GoBike XL?
A) The lenders generally finance 90% of the value of the . Some customers might be eligible for 100...
Q) What will be the monthly EMI for GoBike XL?
A) EMIs or Equated Monthly Installments refer to the monthly payments you make to the lender to ...
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
GoBike XL Summary
The GoBike XL is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 1,09,999.The XL comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear. You can buy the XL in 1 colour - Silver.
Similar Scooters Like GoBike XL
Rs.1,20,300* Onwards
Rs.83,300* Onwards
Rs.89,999* Onwards
Rs.84,341* Onwards
Rs.1,02,499* Onwards
Rs.89,999* Onwards
Rs.1,19,900* Onwards
Rs.1,04,740* Onwards
Rs.1,24,999* Onwards
Rs.99,999* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹3,317Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
GoBike XL Price in India
Trending GoBike Scooters
GoBike E-SmartRs 71,780* Onwards
GoBike ElectroRs 76,109* Onwards
GoBike QuantoRs 69,182* Onwards
GoBike SparkRs 69,182* Onwards
GoBike AmbitionRs 73,817* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

