GoBike Electro
Rs.76,109
OnwardsEx-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹2,307
Don't miss out on the best offers this April
GoBike Electro Price
The price of GoBike Electro in India starts at Rs. 76,109 and goes upto Rs. 1,10,007. GoBike Electro comes with 6 variants.
| Electro Lead Acid 4-5 Hr | ₹76,109 | ||
| Electro Lithium Ion - 15 Ah 4-5 Hr | ₹77,403 | ||
| Electro Lithium Ion - 20 Ah 4-5 Hr | ₹88,959 | ||
| Electro Lithium Ion - 25 Ah 4-5 Hr | ₹95,447 | ||
| Electro Lithium Ion - 30 Ah 4-5 Hr | ₹1,02,489 | ||
| Electro Lithium Ion - 35 Ah 4-5 Hr | ₹1,10,007 |
GoBike Electro Key Specs & Features
| Motor | BLDC |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| Charging Time | 4 - 5 Hours |
| Console | Digital |
| Fuel Type | Electric |
- Boot Light
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Anti theft alarm | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
GoBike Electro comparison with similar Scooters
GoBike Electro Rs.76,109* Onwards 3 Reviews | Rs.88,250* Onwards 5 Reviews | Rs.91,399* Onwards 2 Reviews | Rs.49,999* Onwards 103 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews | Rs.83,300* Onwards 129 Reviews | Rs.89,999* Onwards 4 Reviews |
| Riding Range- | Riding Range86 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range108 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge | Riding Range89 km/charge | Riding Range85 km/charge |
| Battery Capacity- | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh |
| Power- | Power1.8 kW | Power- | Power7 kW | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W | Power1.2 kW | Power2.4 kW |
| Charging Time4-5 Hr | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time4.5 Hr | Charging Time6 Hr |
| Top Speed- | Top Speed68 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed101 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed48 km/Hr | Top Speed65 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypeMid Drive IPM | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC | Motor TypeBLDC | Motor Type- |
| Weight- | Weight101 kg | Weight107 kg | Weight105 kg | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg | Weight93 kg | Weight108 Kg |
| Currently Viewing | Electro vs Orbiter | Electro vs Chetak C2501 | Electro vs S1 X | Electro vs S1 Z | Electro vs E Luna | Electro vs Jaunty-3W | Electro vs Optima | Electro vs Magnus Grand |
GoBike Electro Colours
GoBike Electro is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Silver
GoBike Electro Gallery
GoBike Electro has 15 images, view picture gallery of Electro .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

GoBike Electro User Reviews
Based on3 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (3)
- Safety (2)
- Experience (2)
- Comfort (1)
- Mileage (1)
- Latest
- GoBike Electro is very smoothRiding on GoBike Electro is very smooth and comfortable. It designs elegantly well and provides an excellent mileage basis which is close to ideal for commuting purposes. The enhanced safety features coupled with extra mileage make the whole riding experience worth enjoying.Read More
- Smooth driving and good averageGood locking and unstopable ride and very smooth ride and this is out standing bike out standing average and Excellent condition and very fast riding
- HAPPY CARSSuperb driving experience smooth and safety and extra mailage because well enjoyed and extra features
- View All GoBike Electro Reviews
Ask anything & get answer in 48 hours
GoBike Electro Specifications
Engine and Transmission
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features Of Variant | ICAT Approval - Yes |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Charger Output | 5 Amp |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features | ICAT Approval - Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Boot Space | Yes |
| Width | 480 mm |
| Length | 1720 mm |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Lead Acid |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-3.00-10 Rear :-3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
GoBike Electro Questions & answers
Q) Does GoBike Electro need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive GoBike Electro.
Q) How much time GoBike Electro will take to charge?
A) GoBike Electro will take total 4-5 Hr to charge from 0-100 percent.
Q) When will the GoBike Electro launch?
A) The GoBike Electro was launched on Aug, 2022
Q) What will be the lowest down payment for GoBike Electro?
A) The lenders generally finance 90% of the value of the . Some customers might be eligible for 100...
Q) What will be the monthly EMI for GoBike Electro?
A) EMIs or Equated Monthly Installments refer to the monthly payments you make to the lender to ...
Q) What will be the interest rate for GoBike Electro?
A) The interest rate for GoBike Electro primarily depends on the principal amount and tenure of the ...
Q) What will be the EMI for 3 years tenure for GoBike Electro?
A) EMI for GoBike Electro for 3 years tenure can be calculated as per the following formula:-
{P x ...
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
GoBike Electro Summary
The GoBike Electro is an electric scooter, available in 6 variants, at a starting price of Rs 76,109.The Electro comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear. You can buy the Electro in 1 colour - Silver.
Similar Scooters Like GoBike Electro
Rs.89,999* Onwards
Rs.74,999* Onwards
Rs.59,640* Onwards
Rs.86,999* Onwards
Rs.59,900* Onwards
Rs.84,443* Onwards
Rs.69,499* Onwards
Rs.90,022* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.79,990* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹2,307Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
GoBike Electro Price in India
Trending GoBike Scooters
GoBike XLRs 1,09,999* Onwards
GoBike E-SmartRs 71,780* Onwards
GoBike QuantoRs 69,182* Onwards
GoBike SparkRs 69,182* Onwards
GoBike AmbitionRs 73,817* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

