
Keeway K-Light 250V All Specifications & Features
The Keeway K-Light 250V is powered by a 249 cc Air Cooled engine which produces 18.95 PS @ 8500 rpm of power. It has a fuel tank of 20 L and a claimed mileage of 32 kmpl. The Keeway K-Light 250V starts at Rs 2,50,000 Rs (ex-showroom, Delhi). It is available in three variants.
Keeway K-Light 250V Specifications
| Mileage (Overall) | 32 kmpl |
| Displacement | 249 cc |
| Engine Type | V-Twin engine, Air-cooled, 4 Valve |
| No. of Cylinders | 2 |
| Max Power | 18.95 PS @ 8500 rpm |
| Max Torque | 19 Nm @ 5500 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 20 L |
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Keeway K-Light 250V Features
| ABS | Dual Channel |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 179 Kg |
| Fuel Tank | 20 L |
What’s Included with Keeway K-Light 250V
| Vehicle Warranty | 2 Years |
Keeway K-Light 250V Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | V-Twin engine, Air-cooled, 4 Valve |
| Displacement | 249 cc |
| Max Torque | 19 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Ignition | ECU |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 49 mm |
| Stroke | 66 mm |
| Compression Ratio | 10:01 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Split |
| Passenger Backrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 32 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 920 mm |
| Length | 2230 mm |
| Height | 1090 mm |
| Fuel Capacity | 20 L |
| Saddle Height | 715 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1530 mm |
| Kerb Weight | 179 Kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 125 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 18.95 PS @ 8500 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/80-16, Rear :-140/70-16 |
| Wheel Size | Front :-406.4 mm,Rear :-406.4 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What’s Included
Compare Specs of K-Light 250V Alternatives
Comfort User Reviews of Keeway K-Light 250V
- All (26)
- Comfort (13)
- Engine (14)
- Power (12)
- Experience (12)
- Looks (11)
- Lights (9)
- More...
- Latest
- A Practical And AffordableI bought the Keeway K Light 250V a few months ago and it was a really good decision of mine. This bike is basic but it always gets my job done. The engine has enough power for comfortable highway riding. The brakes work well and the suspension does a decent job of absorbing bumps on the road while riding. The build quality feels solid and I have not had any issues so far. The fuel efficiency is good at around 22 to 23 kmpl. Overall The Keeway K Light 250V is a practical and affordable choice for daily bikes.Read More1
- Setting New MarksThe Keeway K Light 250V has fully changed my heroon of what traditional fineness and I like more on the road mean. Every ride is a nostalgic and important experience thanks to its archetypal 2-wheeler and strong engine, and its slice-bite features and current features guarantee a smooth and operative interpretation on every face. A redundant subcaste of luxury is handed by the big commands and first-rate installations, making every ride — whether it's a whirlwind ride or a tardy voyage — comfortable and thrilling. Setting new marks for what a real archetypal sport fisherman can do in tours of both appearance and interpretation, the Keeway K Light 250V has established itself as the personification of traditional fineness and I like it more.Read More
- Good BikeI bought the Keeway K Light 250V as an affordable commuter bike and it has exceeded my expectations. The comfortable seat and upright riding position make it easy for longer rides. Though it only has a 249 cc engine it has enough power for city riding and the highway. The simple and classic styling is understated yet still looks good. Overall it is a great value for the price. It is you should purchase when you are budget is not that high and you need an affordable and comfortable ride.Read More
- Both ultrapractical and seductive.Exercise the Keeway K-Light 250V's strictness. For riders who value versatility in their trip, this bike provides a malleable design and interpretation. You can change in the municipality or explore winding rows with release thanks to its operative engine and ready ergonomics. Your go-to option for comfort and severity, the K- K-Light 250V offers a safe and satisfying riding experience. This bike is the full illustration of an all-around product, outstripping in both functionality and aesthetic appeal. Enjoy the stylish of both worlds with a bike that's both ultrapractical and seductive.Read More1
- Riders To Sail On Nostalgic PeregrinationsThe Keeway K- Light 250V discreetly emerges as a sport fisherman motorcycle that consummately intertwines aesthetics with interpretation. Concealing a robust 249cc, air-chilled, single-cylinder machine, it delicately balances authority and effectiveness. With an unpretentious authority affair of 19 PS, it offers a serene and responsive lift, whether gliding through civic lanes or floating the extensive roadways. What truly distinguishes the K- K-Light 250V is its understated archetypal sportfisherman project. Cloaked in a prudent low-slung profile, adorned with subtle chrome accentuations, and offering a comfortable rider's posture facilitative to extended passages, it quietly beckons riders to sail on nostalgic peregrinations.Read More
- This Bike Is A Cost Productive ChoiceKeeway makes beautiful and cool bikes, such as the Stylish and functional KEEWAY K Light 250V, which is a fantastic cruiser bike. It has a retro look because of its classic styling, which makes it look good. The bike has a sturdy engine that provides more than ample power for an amazing ride on the highway. With a great riding position, there are many features of this bike, such as high comfort and attractive looks, that guarantee a pleasurable ride. Overall, for all those who love cruisers, this bike is a cost-effective choice.Read More
- Fascinating And AffordableThe Keeway K Light 250V is a captivating and reasonably priced sport-touring motorcycle that lives up to expectations. Its vintage-inspired design, highlighted by a low-slung profile and classic sport touring characteristics, captures the attention of onlookers. The 250cc engine provides an ideal combination of power and efficiency, making it well-suited for daily commutes and weekend rides. The comfortable seating and relaxed riding posture ensure a laid-back and enjoyable experience. With an economical price point, the K Light 250V offers excellent value for riders in search of a stylish and functional sport-touring motorcycle. As a notable contender in its category, it proves to be a hit among both novice and experienced riders alike.Read More
- Cruiser MotorbikeKEEWAY K-light 250V comes with a retro-styled cutting-edge design. it provides a smooth and torque engine. It gives a powerful and fun ride. It gives a comfortable and pleasurable driving experience with a comfortable sitting position. This bike looks fantastic. It becomes the only 250cc motorcycle with a V-twin engine in India. It comes with a cruiser’s V-twin, air-cooled, 8-valve engine displacement. It becomes with most of the modern technology. Its build material is very good and hard. It comes in very superb colours. Its style is very unique.Read More
- A Nice And Fun Cruiser BikeKeeway K light 250 V is an amazing bike that comes at an affordable price of about 3 lakhs. It is a fabulous bike that provides you with a high mileage of about 30kmpl and is very attractive looking as well. It also has a strong engine of 250 cc that provides it with more than enough amount of power for a great driving experience. It is very comfortable and has an amazing driving position making it easy for us to ride and get real pleasure.Read More
- Stylish And Cruiser Style BikeA game fishing motorbike with an exemplary look and state-of-the-art highlights is the Keeway K-Light 250V. This model gives a comfortable and pleasant approach to living with its retro-motivated style and upgraded capacities. Reasonable estimating makes it interesting for to riders partake in the cruiser fixation. Riders with changed levels of expertise might utilize it in light of the fact that to the low seat level and stoner-accommodating controls. The Keeway K-Light 250V much of the time draws praises for its cliché obsession, solace, and regular riding experience.Read More
- View All Keeway K-Light 250V Reviews
Keeway K-Light 250V Colours
Keeway K-Light 250V is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Keeway K-Light 250V Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The engine type of the Keeway K-Light 250V is V-Twin engine, Air-cooled, 4 Valve... Read More
A) For this, we'd suggest you please visit the nearest authorized dealer as they ... Read More
A) The Keeway K-Light 250V has a self start only.
A) The Keeway V-twin cruiser is powered by a 249cc air-cooled V-twin engine ... Read More
A) Notable features of the Keeway include an all-LED lighting system, semi-digital ... Read More
Did you find this information helpful?
Popular Keeway Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Keeway V302CRs 4,22,000* Onwards
Keeway SR125Rs 1,25,000* Onwards
Keeway RR 300Rs 1,85,000* Onwards
Keeway SR 250Rs 1,54,000* Onwards
Keeway K-Light 250VRs 2,50,000* Onwards
Keeway Sixties 300iRs 3,13,000* Onwards
Keeway Vieste 300Rs 3,02,000* Onwards