
Triumph Speed 400 All Specifications & Features
The Triumph Speed 400 is powered by a 349 cc Liquid Cooled engine which produces 37 PS @ 8500 rpm of power. It has a fuel tank of 13 L and a . The Triumph Speed 400 starts at Rs 2,31,890 Rs (ex-showroom, Delhi). It is available in one variants.
Shortlist
Rs.2,31,890*
EMI starts from ₹7,211
Triumph Speed 400 Stand Out Features

Triumph has cleverly reworked the 400cc engine’s internals to bring the displacement down to 350cc

Still retains the premium underpinnings

The semi-digital console is easy to read
Triumph Speed 400 Specifications
| Mileage | - |
| Displacement | 349 cc |
| Engine Type | Liquid-cooled, 4 Valve, DOHC, Single-cylinder |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 37 PS @ 8500 rpm |
| Max Torque | 32 Nm @ 7000 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 13 L |
| Body Type | Roadster Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Triumph Speed 400 Features
| ABS | Dual Channel |
| DRLs | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 179 Kg |
| Fuel Tank | 13 L |
Triumph Speed 400 App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
Triumph Speed 400 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid-cooled, 4 Valve, DOHC, Single-cylinder |
| Displacement | 349 cc |
| Max Torque | 32 Nm @ 7000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Electronic Injection |
| Clutch | Wet, Assist And Slip Clutch, Multiplate |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 89 mm |
| Stroke | 56.1 mm |
| Compression Ratio | 12.1 : 1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Caliper - Front | 4 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers this May
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Acceleration (0-100 Kmph) | 8.1s |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Roadster Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 829 mm |
| Height | 1096 mm |
| Fuel Capacity | 13 L |
| Ground Clearance | 164 mm |
| Wheelbase | 1386 mm |
| Kerb Weight | 179 Kg |
| Seat height | 803 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 230 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 8.1s |
| Top Speed | 147 kmph |
| Power to Weight Ratio (PS/tonne) | 223 |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 37 PS @ 8500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | 43 mm Upside Down Big Piston Forks. Wheel Travel - 130 mm |
| Suspension Rear | Gas Monoshock RSU With External Reservoir And Pre-load Adjustment. Wheel Travel - 120 mm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-110/80-17, Rear :-150/70-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Hybrid Spine And Perimeter, Tubular Steel, Bolt-on Rear Subframe |
| Tyre Type | Tubeless |
| 1st Service | 16000 / 1 Year |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Digital Display Type | LCD |
| Gear Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
- Console Features
Last Updated : 1 months ago
Compare Specs of Speed 400 Alternatives
Comfort User Reviews of Triumph Speed 400
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Comfort (2)
- Looks (2)
- Engine (2)
- Performance (2)
- Maintenance (1)
- Suspension (1)
- More...
- Latest
- Most Helpful
- very good performance but limited service networkI did choose this bike because of the logo of the triumph. The performance, the comfort and the build quality is best. The build quality is the best in this segment and also the look of the bike is sporty. The comfort is good. Till now, I have driven around 7000 kilometers on this bike. Till now, I have never really had any problem or anything. No issues at all. Performance good, suspension also good, smooth engine and also triumph engine. Yes, I would definitely recommend this bike because I love this bike. The performance of driving this bike is very good and I also want to recommend that this. Cost of its maintenance is too high. Overall good.Read More1
- My Journey with the Speed 400I chose speed 4000 because it perfectly balances power and style in everyday rides, 400 cc engine delivers strong performance and best rides. From first ride it felt very refined and incredibly smooth. Pros-Strong performance Smooth and refined engine, Premium built quality, Comfortable riding posture, Great handling, Dual channel ABS and Traction Control.Cons- Heating in heavy traffic, Service network. Yes I would surely recommend this bike who wants premium classy look's, smooth and strong performance, a bike which is best for daily weekend rides and one who cares about built quality and brand value.Read More2 2
- View All Triumph Speed 400 Reviews
Triumph Speed 400 Colours
Triumph Speed 400 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Triumph Speed 400 Questions & answers
Q) What is the Ex-Showroom Price of Triumph Speed 400?
A) The Ex-Showroom price of Speed 400 in Delhi is 2,31,890.
Q) What is the fuel tank capacity of Triumph Speed 400?
A) The fuel tank capacity of Speed 400 is 13 L.
Q) What is the Curb weight of Triumph Speed 400?
A) The curb weight of Speed 400is 179 Kg.
Q) What is the Body style of Triumph Speed 400?
A) The Body Style of Speed 400 is roadster.
Q) What is the ground clearance of Triumph Speed 400?
A) Triumph Speed 400 offers ground clearance of 164 mm.
Q) What are the Color options of Triumph Speed 400?
A) Triumph Speed 400 comes with 1 color options - Red.
Did you find this information helpful?
Popular Triumph Two Wheelers
Triumph Speed 400Rs 2,31,890* Onwards
Triumph Scrambler 900Rs 10,24,700* Onwards
Triumph Scrambler 400 XRs 2,59,241* Onwards
Triumph Street Triple 765Rs 10,86,300* Onwards
Triumph Rocket 3Rs 24,03,100* Onwards
Upcoming Triumph Bikes
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience