
Tunwal Mini Sports 63 Specifications
| Range | 60-65 km/charge |
| Motor Power | 250 W |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 6-7 Hr |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Tunwal Mini Sports 63 Features
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
Tunwal Mini Sports 63 Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Charger Output | 1200 |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| EBS | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.25 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60-65 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging Time(0-80%) | 4-5 Hours |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic |
| Brakes Front | Drum |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-3.00-10 Rear :-3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | High Rigid Tubular Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
Compare Specs of Mini Sports 63 Alternatives
Rs.44,990* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.35,280* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.59,999* Onwards
Rs.55,555* Onwards
Rs.59,640* Onwards
Rs.50,000* Onwards
Rs.36,960* Onwards
Comfort User Reviews of Tunwal Mini Sports 63
Based on14 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (14)
- Comfort (5)
- Looks (5)
- Mileage (4)
- Service (3)
- Maintenance (2)
- Speed (2)
- More...
- Latest
- Best scooterGood scooter for men and women best in segment of ev scooter reliable and cost effectiveness charges well and easy to ride and provides comfortable ride i suggest all who all are looking for good and reliable and affordable ev scooter they should opt for this ev scooter i am saying that this is good scooterRead More
- Mileage and vehicle is goodRiding comfort is good Milege is very good 👍🏻 Good for business use Looks like a very nice and beautiful Happy to buy a bike tunwal mini sport First service was genuine work Zero emissions, reducing carbon footprint and environmental impact. The scooter is light weight and low maintenance Range upto 60km on a single chargeRead More
- My bike tunwalRiding comfort is good Milege is very good 👍🏻 Good for business use Looks like a very nice and beautiful Happy to buy a bike tunwal mini sport First service was genuine work Zero emissions, reducing carbon footprint and environmental impact. The scooter is light weight and low maintenance Range upto 60km on a single chargeRead More
- Tunwal mini sport 63 goodTunwal mini sport 63 good bike and good service comfortable journey and good melage bike I have experience good
- Good bike.but has heavy bumperGood bike.but has heavy bumper and less comfort for pavilion. Colour never got faded. It's still looking good.
- View All Tunwal Mini Sports 63 Reviews
Tunwal Mini Sports 63 Colours
Tunwal Mini Sports 63 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Tunwal Mini Sports 63 Questions & answers
Q) Where is the showroom in Hyderabad?
By Bikedekho Experts on 29 May 2023
A) For this, you may click on the given link and select your city accordingly for ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the range?
By Bikedekho Experts on 8 Dec 2022
A) Tunwal Sport 63 Mini has a range of 55-70 km/charge.
Reply on this answerView all Answers (2)
Q) What is the cost of battery?
By Bikedekho Experts on 25 Nov 2021
A) For the availability and prices of the spare parts, we'd suggest you to connect ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Seat height?
By Bikedekho Experts on 18 Sep 2021
A) The brand has not shared complete details, so we would suggest you to get in ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Loading capacity
By Bikedekho Experts on 13 Jun 2021
A) It would be too soon to give a verdict as Tunwal Sport 63 48V hasn't launched. ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Tunwal Mini Sports 63 Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Tunwal Two Wheelers
Tunwal Mini LithinoRs 41,222* Onwards
Tunwal Strom Advance 2Rs 1,49,133* Onwards
Tunwal Roma NRs 64,993* Onwards
Tunwal Alfa ProRs 60,888* Onwards
Tunwal Storm XLRs 64,888* Onwards
Latest Tunwal Scooters
Tunwal Storm ZXRs 55,993* Onwards
Tunwal Mini LithinoRs 41,222* Onwards
Tunwal Strom Advance 1Rs 1,29,133* Onwards
Tunwal Strom Advance 2Rs 1,49,133* Onwards
Tunwal Alfa ProRs 60,888* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience