
Harley Davidson XR1200X Specifications
| Mileage | - |
| Displacement | 1202 cc |
| No. of Cylinders | 2 |
| Max Torque | 100 Nm @ 3700 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Harley Davidson XR1200X Features
| ABS | Dual Channel |
| Mobile Connectivity | No |
| Speedometer | Analogue |
| Fuel gauge | Yes |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 260 kg |
| Seat Height | 795 mm |
Harley Davidson XR1200X Specifications
Engine and Transmission
| Displacement | 1202 cc |
| Max Torque | 100 Nm @ 3700 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 89 mm |
| Stroke | 97 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue |
| Connectivity | No |
| Speedometer | Analogue |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 930 mm |
| Length | 2225 mm |
| Height | 1160 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Wheelbase | 1515 mm |
| Kerb Weight | 260 kg |
| Seat height | 795 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Belt Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | 43 mm Inverted Showa |
| Suspension Rear | Fully Adjustable |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Did you find this information helpful?
Popular Harley-Davidson Two Wheelers
Harley-Davidson X440Rs 2,35,000* Onwards
Harley-Davidson X440 TRs 2,84,000* Onwards
Harley-Davidson Fat BoyRs 28,03,000* Onwards
Harley-Davidson Sportster SRs 18,05,000* Onwards
Harley-Davidson Street BobRs 20,23,000* Onwards
Upcoming Harley-Davidson Bikes
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience