
LML Star Euro 150 Specifications
| Mileage (ARAI) | 55 Kmpl |
| Displacement | 150 cc |
| Engine Type | Single Cylinder, 4 Stroke |
| Max Power | 9.38 ± 0.33 bhp @ 8000 ± 200 rpm |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel Capacity | 7 Ltrs |
| Fuel Type | Petrol |
LML Star Euro 150 Features
| ABS | No |
| Mobile Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 112 Kgs |
| Fuel Tank | 7 Ltrs |
LML Star Euro 150 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single Cylinder, 4 Stroke |
| Displacement | 150 cc |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Centrifugal Clutch |
| Ignition | CDI Electronic |
| Gear Box | Automatic |
| Bore | 61 mm |
| Stroke | 51.9 mm |
| Compression Ratio | 9.0 ± 0.5:1 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Bluetooth Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 55 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 695 mm |
| Length | 1760 mm |
| Height | 1110 mm |
| Fuel Capacity | 7 Ltrs |
| Fuel Reserve | 1 Ltrs |
| Saddle Height | 820 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1260 mm |
| Kerb Weight | 112 Kgs |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 90 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 9.38 ± 0.33 bhp @ 8000 ± 200 rpm |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Drum |
| Brakes Rear | Drum |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-3.50 - 10'', Rear :-3.50 - 10'' |
| Wheel Size | Front :-10 inch, Rear :-10 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Semi Monocoque Structure Having Pressed Steel Sheet In Front And Tubular Frame In Rear. Covered By Sheet Metal Shell Assembly |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Dimensions and Capacity
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Specs of Star Euro 150 Alternatives
Rs.44,550* Onwards
Rs.44,990* Onwards
Rs.34,999* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.59,999* Onwards
Rs.35,280* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Rs.55,555* Onwards
Rs.50,000* Onwards
Comfort User Reviews of LML Star Euro 150
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Comfort (1)
- Mileage (1)
- Performance (1)
- Latest
- Lml Euro150Highly recommended for those seeking both excellent mileage and performance, along with great comfort. This vehicle is a must-buy!
- View All LML Star Euro 150 Reviews
LML Star Euro 150 Colours
LML Star Euro 150 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience