
Hyosung GV650 Aquila Pro All Specifications & Features
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.5,55,213*
Hyosung GV650 Aquila Pro Specifications
| Mileage (ARAI) | 18 Kmpl |
| Displacement | 647 cc |
| Engine Type | 2-Cylinder, 4-Stroke, 8-Valve, Water Cooled, DOHC |
| No. of Cylinders | 2 |
| Max Power | 75.02 PS @ 9000 rpm |
| Max Torque | 62.1 Nm @ 7500 Rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 16 L |
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Hyosung GV650 Aquila Pro Features
| ABS | No |
| Mobile Connectivity | No |
| LED Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 240 Kg |
| Fuel Tank | 16 L |
What’s Included with Hyosung GV650 Aquila Pro
| Vehicle Warranty | 2 Years or 25,000 Km |
Hyosung GV650 Aquila Pro Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 2-Cylinder, 4-Stroke, 8-Valve, Water Cooled, DOHC |
| Displacement | 647 cc |
| Max Torque | 62.1 Nm @ 7500 Rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Gear Box | 5 Speed |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | No |
| Clock | Yes |
| Passenger Backrest | No |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry hook | No |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Carry Hook | No |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 18 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Body Graphics | No |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 840 mm |
| Length | 2330 mm |
| Height | 1150 mm |
| Fuel Capacity | 16 L |
| Saddle Height | 675 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1670 mm |
| Kerb Weight | 240 Kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Projector Headlights | No |
| LED Taillights | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Pilot Lamps | No |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 195 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 75.02 PS @ 9000 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Hydraulic Double Shock Absorber |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-120/70-ZR18 Rear :-180/55-ZR17 |
| Wheel Size | Front :-457.2 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 2 Years or 25,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
Compare Specs of GV650 Aquila Pro Alternatives
Rs.4,02,965* Onwards
Rs.3,98,017* Onwards
Rs.4,22,000* Onwards
Rs.6,16,000* Onwards
Hyosung GV650 Aquila Pro Colours
Hyosung GV650 Aquila Pro is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Did you find this information helpful?
Hyosung GV650 Aquila Pro Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience