Hyosung GV650 Aquila Pro
Hyosung GV650 Aquila Pro Price
The following details are indicative and subject to change.
| ย | ||
|---|---|---|
| GV650 Aquila Pro STD 195 kmph18 Kmpl647 cc DISCONTINUED | โน5,55,213 | ย |
Explore Similar Bikes
Rs.4,02,965* Onwards
Rs.3,98,017* Onwards
Rs.4,49,000* Onwards
Rs.6,16,000* Onwards
Hyosung GV650 Aquila Pro Key Specs & Features
| Engine | 647 cc |
| Power | 75.02 PS |
| Torque | 62.1 Nm |
| Mileage | 18 Kmpl |
| Kerb Weight | 240 Kg |
| Brakes | Double Disc |
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Fuel gauge
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
Hyosung Aquila Pro GV650 is a splendid cruiser that comes to India via the CKD route. The motorcycle is a perfect combination of high performance, strong handling and noteworthy styling, which puts up an appealing cruiser. Some of the most remarkable features of this cruiser include belt drive, disc-brakes at both ends, adaptable foot pegs and is equipped with top class performance figures for giving a shiver to the current leaders like Royal Enfield and Harley Davidson.
Design
A royal attention has been paid by the Hyosung designers for making this cruiser an attractive bike. Each and every corner is clad in the right amount of chrome, though its not fully designed with chrome like the ST7. One can very easily say that the GV650 is one of the modern day marvels, which bring in latest advanced technology under one single unit. On the front, the bike poses a round chrome headlamp, which is the centre of attraction along with its wide handle bars, which give this cruiser and the rider a rich look. The acute character lines on the fuel tank blend in perfectly with rest of the edgy characteristics of the bike. The exhaust pipe is tipped off with chrome finish for giving in a glittering effect on the side profiles. On the rear, the tail light forms up the major attraction point of this bike, which houses 21 LEDs in the brake light. Thus, those who had never seen the Hyosung Aquila Pro GV650 earlier, would easily mistake it with a Harley-Davidson.
Features
Hyosung Aquila Pro GV650 offers an applaud able set of safety features. Suspension system forms up a major part of safety features for any bike. For giving. It carries along a telescopic shock absorber up on the front and a hydraulic double shock absorber on the rear tyre greets the front suspension system, for working perfectly hands in hand with the front tyre suspension system. This top class suspension system brings in jerks free ride experience to the rider and the pillion. The rider gets a fatigue less riding pleasure on long hour cruising raids on the highways. Besides this the bike has got a pass light switch which gives an extra safety assurance while driving through the killer traffic situations.
Engine, Mileage & Performance
Aquila Pro GV650 gets an astounding thundering exhaust grumble due to the presence of a 647 cc, liquid cooled, V-twin powerhouse which is also present in Hyosung GT650. This engine shocks when it comes up with whooping power and torque amounts. Hyosung GV650 engine is tuned perfectly for churning out a power of 74bhp at 9000 rpm and a peak torque amount of 62.1Nm at 7500 rpm. This V-twin engine is mated brilliantly with a wet, multiplate 5-speed gearbox and the gear ratios help in giving a smooth stride to this motorcycle for making it less irksome while riding it over the variable terrain. The engine revs up quite comfortably and doesn't't feel like as if you are dragging up a mammoth in the lower rev range.
Handling & Ride Quality
For riding this beast which is quite powerful, you need to have perfect braking mechanism for handling this beast , . Thus, the GV650 is deployed with disc brakes at the both ends. The front tyre gets a 300mm double disc semi floating discs with 2 pistons calipers and a 270mm single disc with 2 pistons caliper on the rear for employing racing inspired braking mechanism so that this heavyweight come to an instant halt even at greater speeds. Dual-channel ABS now comes as standard. This cruiser is blessed with an exceptional handling mechanism for making the rider the sole controller. The forward set foot pegs with well cushioned seats and a wide handlebar make the GV650 a comfortable ride. But, its mainly the light and easy steering, stiff chassis type and a performer set of Bridges tone Battlax tyres. The perfect wheel size of 120/70 ZR18 mm on the front and 180/55 ZR17 mm on rear gives superb grip for keeping the bike glued on the roads especially on the wet and slippery surfaces. Thus, minimizing the risk of skidding during accidental hazards.
Pros & Cons
Good Things
- Huge Appearance Exceptional Comfort Affordable price for a 650cc cruiser
Could Be Better
- Quite heavy Not so fuel efficient
Hyosung GV650 Aquila Pro Videos
00:08:13DSK Hyosung GV650 Aquila Pro : Review : PowerDriftAug 15, 2018240.13k ViewsBy BikeDekho
Hyosung GV650 Aquila Pro Colours
Hyosung GV650 Aquila Pro is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
black
red
Silver
Hyosung GV650 Aquila Pro Mileage
The ARAI claimed mileage of Hyosung GV650 Aquila Pro is 18 Kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 18 Kmpl |
Hyosung GV650 Aquila Pro Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 2-Cylinder, 4-Stroke, 8-Valve, Water Cooled, DOHC |
| Displacement | 647 cc |
| Max Torque | 62.1 Nm @ 7500 Rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Gear Box | 5 Speed |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | No |
| Clock | Yes |
| Passenger Backrest | No |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry Hook | No |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Carry Hook | No |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 18 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Body Graphics | No |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 840 mm |
| Length | 2330 mm |
| Height | 1150 mm |
| Fuel Capacity | 16 L |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1670 mm |
| Kerb Weight | 240 Kg |
| Seat height | 675 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Projector Headlights | No |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Pilot Lamps | No |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 195 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 75.02 PS @ 9000 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Hydraulic Double Shock Absorber |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-120/70-ZR18 Rear :-180/55-ZR17 |
| Wheel Size | Front :-457.2 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years or 25,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
Hyosung GV650 Aquila Pro Latest Updates
29th October 2018: Hyosung GV650 aka Aquila Pro ABS has been re-launched in India at a price tag of Rs 5. 5 lakhs (ex-showroom pan-India). The cruiser receives a substantial amount of chrome elements, a digital speedometer with readouts for the engine temperature, fuel level, a clock, two tripmeters and an odometer.
The sleek looking power cruiser employs a 674cc, liquid-cooled, 90-degree, V-twin engine that makes 75. 02PS at 9000rpm and 62. 1 Nm of torque at 7500rpm. It comes mated to a 5-speed transmission.
The bike uses a perimeter cradle frame suspended on upside-down forks up front and a twin shock absorber setup at the rear. Braking duties are handled by twin 300mm discs with four-piston calipers at the frontperformance. and a single 270mm disc mated to a twin-piston caliper at the others could. Dual-channel ABS comes as standard. The bike is available in three different shades- Shadow Black, Lava Red and Phantom Silver. The GV 650 goes up against the likes of the Harley-Davidson Street 750 (Rs 5. 25 lakh), Royal Enfield Interceptor 650 and Continental GT 650 (both expected to be priced below Rs 3 lakh).
