Suzuki RM Z450
Rs.8,31,577*
OnwardsEstimated Price in India
Expected Launch Date - Not yet confirmed
Set an alert and we will keep you updated when it launches.
Suzuki RM Z450 Price
The following details are indicative and subject to change.
| RM Z450 STD BS6 449 cc | ₹8,31,577 |
Suzuki RM Z450 Key Specs & Features
| Engine | 449 cc |
| Kerb Weight | 112 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
- Key Specs
- All Specifications
View More Specifications
Suzuki RM Z450 comparison with similar Bikes
Suzuki RM Z450 Rs.8,31,577* | Rs.6,69,000* Onwards | Rs.9,61,000* Onwards | Rs.9,58,000* Onwards | Rs.7,79,000* Onwards | Rs.9,92,000* Onwards | Rs.5,46,500* Onwards | Rs.10,25,100* Onwards |
| Mileage- | Mileage- | Mileage23 kmpl | Mileage- | Mileage30 kmpl | Mileage25 kmpl | Mileage- | Mileage- |
| Engine449 cc | Engine84.9 cc | Engine449 cc | Engine249.9 cc | Engine249 cc | Engine449 cc | Engine64.9 cc | Engine449.9 cc |
| Power- | Power16.4 PS @ 11500 rpm | Power- | Power46.8 PS @ 13900 rpm | Power- | Power- | Power11.35 PS @ 11500 rpm | Power62.96 PS @ 9500 rpm |
| Top Speed- | Top Speed- | Top Speed150 kmph | Top Speed136 kmph | Top Speed103 kmph | Top Speed143 kmph | Top Speed- | Top Speed197 kmph |
| Torque- | Torque14 Nm @ 8500 rpm | Torque- | Torque26.5 Nm @ 9500 rpm | Torque- | Torque- | Torque10.8 Nm @ 7500 rpm | Torque74 Nm @ 9500 rpm |
| Weight112 kg | Weight75 kg | Weight126 kg | Weight104 kg | Weight109.5 kg | Weight112.9 kg | Weight62 kg | Weight107 kg |
| Currently Viewing | RM Z450 vs 85 SX | RM Z450 vs KLX 450R | RM Z450 vs 250 SX-F | RM Z450 vs KX 250 | RM Z450 vs KX 450 | RM Z450 vs 65 SX | RM Z450 vs 450 SX-F |
Suzuki RM Z450 Colours
Suzuki RM Z450 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Yellow
Suzuki RM Z450 Gallery
Suzuki RM Z450 has 12 images, view picture gallery of RM Z450 .
Suzuki RM Z450 Pre-Launch User Views and Expectations
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (5)
- Looks (2)
- Pickup (1)
- Performance (1)
- Price (1)
- Comfort (1)
- Latest
- Nice lookingThis is a very nice looking bike and stylish this bike is a very cool this bike Is a high. Rated Nice looking
- BIKE PERFORMANCEBike is awesome in performance and pick up and some people are face milege issue but bike is awesome
- The car is very goodThe car is very good to drive,till now I have driving 6000 kilometers I have not faced any problem. it is a good family car.its average on CNG is more then 28
- experienceVery good comfort.And happy to enjoy. Bike is fast and have good pickup and very affordable as much to other once
- A great brand - SuzukiThis bike is very much nice. It looks so adventurous. The design suits the bike. This bike comes in every game of bike and Suzuki brand is very much popular. This brand makes Suzuki Hayabusa which is very much popular. I think the price of the bike is very much low. The bike only cost around 8-9 lacs.Read More1
Ask anything & get answer in 48 hours
Suzuki RM Z450 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid Cooled, Single Cylinder, DOHC |
| Displacement | 449 cc |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Ignition | Electronic Ignition (CDI) |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 96 mm |
| Stroke | 62.1 mm |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Emission Type | bs6 |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Dirt Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 835 mm |
| Length | 2175 mm |
| Height | 1260 mm |
| Fuel Capacity | 6.3 L |
| Saddle Height | 960 mm |
| Ground Clearance | 330 mm |
| Wheelbase | 1480 mm |
| Kerb Weight | 112 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Inverted Telescopic, Air Spring, Oil Damped |
| Suspension Rear | Link type, Coil Spring, Oil Damped |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-80/100-21, Rear :- 110/90-19 |
| Wheel Size | Front :-533.4 mm,Rear :-482.6 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Suzuki RM Z450 Questions & answers
Q) What are the alternatives/competitors of Suzuki RM Z450?
A) Suzuki RM Z450 will be competed with Kawasaki KLX 450R, KTM 250 SX-F.
Q) When will the Suzuki RM Z450 launch?
A) The Suzuki RM Z450 is expected to launch on Not yet confirmed
Q) What is the expected price of the Suzuki RM Z450 in India?
A) The expected price of the Suzuki RM Z450 is ₹8,31,577.
Q) What is the engine displacement of Suzuki RM Z450?
A) The engine displacement of Suzuki RM Z450 is 449 cc
Q) What is the Start type of Suzuki RM Z450?
A) Suzuki RM Z450 has Self Start Only.
Q) What is the Tyre Type of Suzuki RM Z450?
A) Suzuki RM Z450 has Tubeless tyres.
Q) What is the exact Height of Suzuki RM Z450?
A) The height of Suzuki RM Z450 is 1260 mm
Suzuki RM Z450 Summary
Suzuki RM Z450 is a dirt bike with a starting price of Rs 8,31,577. It is available in India in 1 variant and 1 colour with high end variant price starting from Rs 8,31,577. RM Z450 is powered by a 449 cc BS4 engine . It has Disc front brakes and Disc rear brakes. The weight of Suzuki RM Z450 is 112 kg and comes with a fuel tank capacity of 6.3 L.
Did you find this information helpful?
Suzuki RM Z450 Brochure
Download the RM Z450 brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
Trending Suzuki Bikes
- Popular
- Upcoming
Suzuki HayabusaRs 18,06,107* Onwards
Suzuki Gixxer SFRs 1,35,129* Onwards
Suzuki V-Strom SXRs 1,99,018* Onwards
Suzuki Gixxer SF 250Rs 1,89,768* Onwards
Suzuki GixxerRs 1,26,881* Onwards
Trending Bikes
- Popular
- Latest
- Upcoming
Royal Enfield Continental GT 650Rs 3,53,105* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs 1,37,640* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs 1,64,423* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs 1,85,854* Onwards
TVS RaiderRs 82,000* Onwards
Bajaj Dominar 400Rs 2,03,214* Onwards
Royal Enfield Flying Flea C6Rs 1,99,000* Onwards
Bajaj Pulsar 180Rs 1,22,490* Onwards
Triumph Speed T4Rs 1,95,000* Onwards
Triumph Scrambler 400 XCRs 2,89,534* Onwards
×
We need your city to customize your experience

