Suzuki SV650
Suzuki SV650 Price
The following details are indicative and subject to change.
| SV650 STD 645 cc | ₹6,00,000 |
Suzuki SV650 Key Specs & Features
| Engine | 645 cc |
| Power | 76 PS |
| Torque | 64 Nm |
| Kerb Weight | 198 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Suzuki SV650 comparison with similar Bikes
Suzuki SV650 Rs.6,00,000* | Rs.4,22,229* Onwards | Rs.5,66,000* Onwards | Rs.7,26,000* Onwards | Rs.3,97,231* Onwards | Rs.3,99,000* Onwards | Rs.5,59,000* Onwards | Rs.5,29,000* Onwards | Rs.8,00,000* Onwards |
| Mileage- | Mileage30 kmpl | Mileage26.31 kmpl | Mileage19.02 kmpl | Mileage25.5 kmpl | Mileage20.6 kmpl | Mileage20 kmpl | Mileage20 kmpl | Mileage21.09 kmpl |
| Engine645 cc | Engine457 cc | Engine451 cc | Engine649 cc | Engine457 cc | Engine400 cc | Engine649.3 cc | Engine649 cc | Engine889 cc |
| Power76 PS @ 8500 rpm | Power47.58 PS @ 9400 rpm | Power45.4 PS @ 9000 rpm | Power68 PS @ 8000 rpm | Power47.58 PS @ 9400 rpm | Power41.46 PS @ 9000rpm | Power62.54 PS @ 9000 rpm | Power70.70 PS @ 8750 rpm | Power121 PS @ 9250 rpm |
| Top Speed- | Top Speed190 kmph | Top Speed190 kmph | Top Speed212 kmph | Top Speed- | Top Speed145 kmph | Top Speed195 kmph | Top Speed170 kmph | Top Speed230 kmph |
| Torque64 Nm @ 8100 rpm | Torque43.5 Nm @ 6700 rpm | Torque42.6 Nm @ 6000 rpm | Torque64 Nm @ 6700 rpm | Torque43.5 Nm @ 6700 rpm | Torque37 Nm @ 7500rpm | Torque58.5 Nm @ 7000 rpm | Torque62 Nm @ 7000 rpm | Torque99 Nm @ 7750 rpm |
| Weight198 kg | Weight175 kg | Weight171 kg | Weight188 kg | Weight175 kg | Weight186 mm | Weight226 Kg | Weight218 Kg | Weight171 kg |
| Currently Viewing | SV650 vs RS 457 | SV650 vs Ninja 500 | SV650 vs Z650 | SV650 vs Tuono 457 | SV650 vs SRK 400 | SV650 vs 650GT | SV650 vs 650MT | SV650 vs 890 Duke |
Suzuki SV650 Colours
Suzuki SV650 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
metallic Matt Black
Glass Sparkle Black
Metallic Silver
Suzuki SV650 Gallery
Suzuki SV650 has 20 images, view picture gallery of SV650 .
Suzuki SV650 Pre-Launch User Views and Expectations
- All (2)
- Performance (1)
- Looks (1)
- Latest
- It's an amazing bikeIt's an amazing bike and love the look of the bike best beginner bike and it looks good too and has good performance1
- Expression Furled By An Inner PassionMastering the ride of a potent motorcycle is akin to an art form an expression furled by an inner passion.1
Ask anything & get answer in 48 hours
Suzuki SV650 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4-stroke, liquid-cooled, DOHC V-Twin |
| Displacement | 645 cc |
| Max Torque | 64 Nm @ 8100 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Ignition | Electronic ignition (Transistorised) |
| Gear Box | 6-Speed |
| Bore | 81 mm |
| Stroke | 62.6 mm |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Emission Type | bs6 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Naked Bikes, Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 760 mm |
| Length | 2140 mm |
| Height | 1090 mm |
| Fuel Capacity | 14.5 L |
| Saddle Height | 785 mm |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Wheelbase | 1445 mm |
| Kerb Weight | 198 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 76 PS @ 8500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Coil spring, oil damped |
| Suspension Rear | Link type, coil spring, oil damped |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-120/70-17 Rear :-160/60-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Trellis Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Suzuki SV650 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) It would be unfair to give a verdict here as the Suzuki SV650 is not launched ... Read More
Suzuki SV650 Latest Updates
The 2021 Suzuki SV650 has been unveiled in a Euro 5-compliant guise, with an updated engine and new colour scheme. Output figures now stand at 73PS and 64Nm, and Suzuki has also thrown in a new 'X' variant. The SV650X features cafe-racer styling with dropped clip-on handelbards, a headlight cowl and an old-school ribbed seat. We expect Suzuki to bring the SV650 to India at some point in 2021, at a price tag of around Rs 6 to 6. 5 lakhs.
Trending Suzuki Bikes
- Popular
- Upcoming
Suzuki HayabusaRs 18,06,107* Onwards
Suzuki Gixxer SFRs 1,35,129* Onwards
Suzuki V-Strom SXRs 1,99,018* Onwards
Suzuki Gixxer SF 250Rs 1,89,768* Onwards
Suzuki GixxerRs 1,26,881* Onwards
Trending Bikes
- Popular
- Latest
- Upcoming
Royal Enfield Continental GT 650Rs 3,53,105* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs 1,37,640* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs 1,64,423* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs 1,85,854* Onwards
Honda SP125Rs 88,528* Onwards
Bajaj Dominar 400Rs 2,03,214* Onwards
Royal Enfield Flying Flea C6Rs 1,99,000* Onwards
Bajaj Pulsar 180Rs 1,22,490* Onwards
Triumph Speed T4Rs 1,95,000* Onwards
Triumph Scrambler 400 XCRs 2,89,534* Onwards

