Suzuki GSX-8T
Rs.10,50,000*
onwardsEstimated Price in India
Expected Launch Date - Aug, 2026
Set an alert and we will keep you updated when it launches.
Suzuki GSX-8T Price
The following details are indicative and subject to change.
| GSX-8T STD 776 cc | ₹10,50,000 | ||
| GSX-8T T 776 cc | ₹11,00,000 |
Suzuki GSX-8T Key Specs & Features
| Engine | 776 cc |
| Kerb Weight | 201 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Traction Control
- Quick Shifter
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Suzuki GSX-8T comparison with similar Bikes
Suzuki GSX-8T Rs.10,50,000* | Rs.10,85,400* Onwards |
| Mileage- | Mileage24.39 kmpl |
| Engine776 cc | Engine900 cc |
| Power- | Power65 PS @ 7400 rpm |
| Top Speed- | Top Speed185 kmph |
| Torque- | Torque80 Nm @ 3750 rpm |
| Weight201 kg | Weight228 kg |
| Currently Viewing | GSX-8T vs Bonneville T100 |
Suzuki GSX-8T Colours
Suzuki GSX-8T is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Metallic Matt Steel Green
Candy Burnt Gold
Metallic Matt Black
Suzuki GSX-8T Gallery
Suzuki GSX-8T has 9 images, view picture gallery of GSX-8T .
Ask anything & get answer in 48 hours
Suzuki GSX-8T Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid-Cooled 4 Cycle Parallel 2-Cylinder DOHC Engine |
| Displacement | 776 cc |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Emission Type | BS6.2 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Connectivity | Bluetooth |
| Seat Type | Split |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Roadster Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 775 mm |
| Length | 2115 mm |
| Height | 1105 mm |
| Fuel Capacity | 16.5 L |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Wheelbase | 1465 mm |
| Kerb Weight | 201 kg |
| Seat height | 815 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-120/70-17 Rear :-180/55-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Motor & Battery
- Underpinnings
Suzuki GSX-8T Questions & answers
Q) When will the Suzuki GSX-8T launch?
A) The Suzuki GSX-8T is expected to launch on Aug, 2026
Q) What is the expected price of the Suzuki GSX-8T in India?
A) The expected price of the Suzuki GSX-8T is between ₹10,50,000 and ₹11,00,000.
Q) What is the engine displacement of Suzuki GSX-8T?
A) The engine displacement of Suzuki GSX-8T is 776 cc
Q) What is the Start type of Suzuki GSX-8T?
A) Suzuki GSX-8T has Self Start Only.
Q) What is the Tyre Type of Suzuki GSX-8T?
A) Suzuki GSX-8T has Tubeless tyres.
Q) What is the exact Height of Suzuki GSX-8T?
A) The height of Suzuki GSX-8T is 1105 mm
Q) What is the Ex-Showroom Price of Suzuki GSX-8T?
A) The Ex-Showroom price of GSX-8T in Delhi is 10,50,000.
Suzuki GSX-8T Latest Updates
July 7, 2025: Suzuki has launched the GSX-8T and the GSX-8TT in the UK and other international markets. The 8T is a roadster while the 8TT is a cafe racer with a bikini fairing. The two bikes are based on the Suzuki GSX-8R/ Suzuki GSX-8S platform, and share the same powertrain.
Did you find this information helpful?
Trending Suzuki Bikes
- Popular
- Upcoming
Suzuki HayabusaRs 18,06,107* Onwards
Suzuki Gixxer SFRs 1,35,129* Onwards
Suzuki V-Strom SXRs 1,99,018* Onwards
Suzuki Gixxer SF 250Rs 1,89,768* Onwards
Suzuki GixxerRs 1,26,881* Onwards
Trending Bikes
- Popular
- Latest
- Upcoming
Royal Enfield Hunter 350Rs 1,37,640* Onwards
Royal Enfield Continental GT 650Rs 3,53,105* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs 1,64,423* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs 1,85,854* Onwards
TVS RaiderRs 82,860* Onwards
Honda NX500Rs 6,33,180* Onwards
Ultraviolette X47 CrossoverRs 2,49,000* Onwards
QJ Motor SRV 300 2.0Rs 3,29,000* Onwards
Oben Electric Rorr EvoRs 99,999* Onwards
BMW F 450 GSRs 4,70,000* Onwards
×
We need your city to customize your experience

