Kawasaki KLX 450R
Kawasaki KLX 450R Price
| KLX 450R STD 150 kmph23 kmpl449 cc | ₹9,61,000 |
Kawasaki KLX 450R Key Specs & Features
| Engine | 449 cc |
| Mileage | 23 kmpl |
| Kerb Weight | 126 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tube |
| Cylinders | 1 |
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Kawasaki KLX 450R comparison with similar Bikes
Kawasaki KLX 450R Rs.9,61,000* Onwards 6 Reviews | Rs.12,95,800* Onwards 3 Reviews | Rs.9,92,000* Onwards 2 Reviews | Rs.7,79,000* Onwards 7 Reviews | Rs.9,58,000* Onwards 1 Reviews | Rs.6,69,000* Onwards 1 Reviews | Rs.11,80,509* Onwards 4 Reviews | Rs.10,25,100* Onwards 1 Reviews |
| Mileage23 kmpl | Mileage- | Mileage25 kmpl | Mileage30 kmpl | Mileage- | Mileage- | Mileage- | Mileage- |
| Engine449 cc | Engine349.7 cc | Engine449 cc | Engine249 cc | Engine249.9 cc | Engine84.9 cc | Engine755 cc | Engine449.9 cc |
| Power- | Power45 PS @ 9500 rpm | Power- | Power- | Power46.8 PS @ 13900 rpm | Power16.4 PS @ 11500 rpm | Power91.77 PS @ 9500 rpm | Power62.96 PS @ 9500 rpm |
| Top Speed150 kmph | Top Speed- | Top Speed143 kmph | Top Speed103 kmph | Top Speed136 kmph | Top Speed- | Top Speed180 kmph | Top Speed197 kmph |
| Torque- | Torque36 Nm @ 7000 rpm | Torque- | Torque- | Torque26.5 Nm @ 9500 rpm | Torque14 Nm @ 8500 rpm | Torque75 Nm @ 7250 rpm | Torque74 Nm @ 9500 rpm |
| Weight126 kg | Weight- | Weight112.9 kg | Weight109.5 kg | Weight104 kg | Weight75 kg | Weight210 kg | Weight107 kg |
| Currently Viewing | KLX 450R vs 350 EXC-F | KLX 450R vs KX 450 | KLX 450R vs KX 250 | KLX 450R vs 250 SX-F | KLX 450R vs 85 SX | KLX 450R vs XL750 Transalp | KLX 450R vs 450 SX-F |
Kawasaki KLX 450R Colours
Kawasaki KLX 450R is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Lime Green
Kawasaki KLX 450R Gallery
Kawasaki KLX 450R has 10 images, view picture gallery of KLX 450R .
Kawasaki KLX 450R User Reviews
- All (6)
- Service (2)
- Experience (2)
- Speed (1)
- Price (1)
- Comfort (1)
- Performance (1)
- More...
- Latest
- Very nice bikeVeryy excellent bike i felt in love with this bikee this my emotion i lliked this bike very muchhhhhhh very nice bike by kawasaki wow very nice i can easily go in road also and easily climb heights and mielage is also good in bike and speed is very niceRead More
- Good bike. Better in comparisonGood bike. Better in comparison to the other counterparts available by the Kawasaki. Easy to maintain. Service cost is pocket friendly.
- OSM PERFORMANCEKing of off-road in , stylish, high performance.It is very much comfortable as compared to other dirt bikes
- Great BikeThe experience was fantastic within a reasonable budget, highly recommended for its excellence and suitability for long rides.
- super bikeI can’t recommend Gary’s bike service enough! The quality, professionalism, and price value can’t be beaten. I’ve been delighted with each service I booked starting with repairing my old bike, checking my new bike, etc. On top, you get advice on maintaining your bike in the best way possible. I couldn’t ask for more and I completely trust his expertise based on my experience with the last bike service checks.Read More1
- Unbeatable NinjaThis is my 2nd bike after used R15 but this bike is really fantastic. one of the greatest road hunter under me Love to have ninja Highly recommended.1
- View All Kawasaki KLX 450R Reviews
Kawasaki KLX 450R Mileage
The ARAI claimed mileage of Kawasaki KLX 450R is 23 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 23 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Kawasaki KLX 450R Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid-cooled, 4-stroke, single-cylinder, DOHC |
| Displacement | 449 cc |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet, multi disc |
| Ignition | Digital |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 96 mm |
| Stroke | 62.1 mm |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 4 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 23 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Dirt Bikes, Off Road Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 820 mm |
| Length | 2175 mm |
| Height | 1250 mm |
| Fuel Capacity | 8 L |
| Fuel Reserve | 1 L |
| Ground Clearance | 315 mm |
| Wheelbase | 1480 mm |
| Kerb Weight | 126 kg |
| Seat height | 935 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 250 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 11 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 11 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 14 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 14 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 150 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12.8V / 2AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Ø48 mm Inverted AOS Type Telescopic Fork With 22 Way Compression And 18 Way Rebound Damping, Travel - 305mm |
| Suspension Rear | Uni Trak With 22 Way Low Speed, 2 Turns Or More High Speed Compression Damping, 22 Way Rebound Damping And Adjustable Spring Preload, Travel - 315mm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-80/100-21 Rear :-120/90-18 |
| Wheel Size | Front :-533.4 mm,Rear :-457.2 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Perimeter, Aluminium |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years or 30,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| No. of Tripmeters | 2 |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- Console Features
Kawasaki KLX 450R Questions & answers
Kawasaki KLX 450R Latest Updates
29 June 2018: The KLX450R adapts key components from the original KX450F's motocross abilities and utilizes them for a bit of off-road fun. It packs the same lightweight 449cc, liquid-cooled, 4-stroke, carbureted single-cylinder engine, mated to a 5-speed gearbox.
Kawasaki knows you are not going to be gentle with this one. Hence, it comes equipped with a lightweight all-aluminium chassis, which, according to the company, has been fettled to endure even the toughest off-road conditions.
To further aid you in hostile terrains, the KLX450R comes with premium AOS 48mm fully adjustable inverted front forks and an adjustable Unit-Track monoshock unit at the rear. Braking is handled by a front 250mm petal disc and a rear 240mm unit. It tips the scale at 126kg.
Kawasaki's premium off-roader comes with a price tag of Rs 8. 49 lakh. However, as much as we'd want to take it over our potholes, they are not road-legal and hence cannot be registered.
Kawasaki KLX 450R Brochure
Kawasaki KLX 450R Price in India
Trending Kawasaki Bikes
- Popular
- Upcoming
Kawasaki Ninja ZX-10RRs 20,79,000* Onwards
Kawasaki Z900Rs 9,99,000* Onwards
Kawasaki Ninja 300Rs 3,17,000* Onwards
Kawasaki Ninja ZX-6RRs 12,49,000* Onwards
Kawasaki Ninja 650Rs 7,77,000* Onwards

