Kawasaki Z400
Kawasaki Z400 Price
The following details are indicative and subject to change.
| Z400 STD 26 kmpl399 cc | ₹4,00,000 |
Kawasaki Z400 Key Specs & Features
| Engine | 399 cc |
| Torque | 38 Nm |
| Mileage | 26 kmpl |
| Kerb Weight | 168 Kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Dual Channel
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Analogue
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
The Kawasaki Z400 is a Japanese streetfighter motorcycle. It is powered by the same parallel-twin engine and shares its platform with the 400cc supersport.
Kawasaki Z400 Price
The Kawasaki Z400 has not yet launched in India. Its price is Yen 7,48,000 in Japan (about Rs 4.37 lakh in Indian currency).
Kawasaki Z400 Colour Options
The Kawasaki Z400 is available in a single colour option: Metallic Spark Black x Metallic Moondust Gray
Kawasaki Z400 Variants
In Japan, the bike has only one variant.

Kawasaki Z400 Design
The Kawasaki Z400 is a naked streetfighter and gets aggressive styling. The bike’s sharp tank shrouds give it a muscular yet sporty look. The fuel tank has a bulky look.. The twin-pod headlight gives the bike a modern look. Despite being available in a single colour scheme, it goes well with the bike’s design and looks quite elegant, but will mainly appeal to a younger audience.

Kawasaki Z400 Engine
The Z400 is powered by a 398cc, liquid-cooled, parallel-twin engine – the same unit as on the Ninja 400. It makes 48PS at 10,000rpm, and 37Nm at 8,000rpm. The motorcycle gets a 6-speed gearbox with a slipper clutch.

Kawasaki Z400 Features
The motorcycle comes equipped with a fully-digital LCD instrument cluster with a large semi-circular tachometer. It shows readings of the tachometer, speedometer, gear-position indicator, fuel gauge along with an econometer too. For rider aids, the list is quite short and it only has dual-channel ABS as standard. The Kawasaki Z400 also gets an all-LED lighting setup.

Kawasaki Z400 Chassis, Brakes, Wheels, Suspension
The Z400 gets a steel trellis frame. It comes with a 41mm telescopic fork with 120mm of wheel travel and a preload-adjustable monoshock with 130mm of wheel travel. The bike has 310mm front and 220mm rear petal disc brakes, with dual-channel ABS as standard. The bike rolls on 17-inch wheels with 110-section front and 150-section rear tubeless tyres. It weighs 166kg kerb, has a ground clearance of 145mm and a seat height of 785mm.

Kawasaki Z400 Competition
If and when launched in India, the Z400 will compete with the KTM Duke 390 and the Aprilia Tuono 457.

Kawasaki Z400 comparison with similar Bikes
Kawasaki Z400 Rs.4,00,000* | Rs.2,77,268* Onwards | Rs.3,39,002* Onwards | Rs.3,29,608* Onwards | Rs.3,97,231* Onwards | Rs.2,57,000* Onwards | Rs.3,60,000* Onwards | Rs.3,99,000* Onwards |
| Mileage26 kmpl | Mileage- | Mileage30 kmpl | Mileage26.31 kmpl | Mileage25.5 kmpl | Mileage40 kmpl | MileageNot Applicable | Mileage20.6 kmpl |
| Engine399 cc | Engine349.32 cc | Engine398.63 cc | Engine321 cc | Engine457 cc | Engine348 cc | EngineNot Applicable | Engine400 cc |
| Power- | Power41.5 PS @ 8600 rpm | Power46 PS @ 8500 rpm | Power42 PS @ 10750 rpm | Power47.58 PS @ 9400 rpm | Power38.52 PS @ 9500 rpm | Power20.5 kW | Power41.46 PS @ 9000rpm |
| Top Speed- | Top Speed- | Top Speed167 kmph | Top Speed170 kmph | Top Speed- | Top Speed150 kmph | Top Speed135 km/Hr | Top Speed145 kmph |
| Torque38 Nm @ 8000 rpm | Torque33.5 Nm @ 7000 rpm | Torque39 Nm @ 6500 rpm | Torque29.5 Nm @ 9000 rpm | Torque43.5 Nm @ 6700 rpm | Torque32.8 Nm @ 7500 rpm | Torque93 Nm | Torque37 Nm @ 7500rpm |
| Weight168 Kg | Weight168.3 kg | Weight168.3 kg | Weight167 Kg | Weight175 kg | Weight180 kg | Weight182 kg | Weight186 mm |
| Currently Viewing | Z400 vs 390 Duke | Z400 vs 390 Duke R | Z400 vs MT-03 | Z400 vs Tuono 457 | Z400 vs 350R | Z400 vs Mantis | Z400 vs SRK 400 |
Kawasaki Z400 Gallery
Kawasaki Z400 has 11 images, view picture gallery of Z400 .
Kawasaki Z400 Pre-Launch User Views and Expectations
- All (33)
- Performance (9)
- Power (6)
- Looks (6)
- Comfort (5)
- Engine (4)
- Price (4)
- More...
- Latest
- Very good bike for menVery good bike for men and stylish and sportive model bike which attracts people and very good safety bike and performance high level3 2
- Kawasaki z400This bike has super performance high speed up to 180 above and the twin cylinder vehicle alloy wheels double scilencers and exhaust sound is so good3
- Feel the heavenIt's just mind blowing super bike ...just I loved it when I ride This bike, another soul is entered into me...2
- Very best bike in 400 ccBest bike in 400 cc segment which is a naked bike for a reason And a very best maintenance from the Kawasaki showroom5 1
- A bike to feel excitedLooks like a bike that I'm excited in buying, looks are deadly and I prefer Naked bikes so I love this one, looking forward for this one1
- Z400 reviewThis bike really looking like a z900 and very good looking bike Milage is good, In future definitely i buy this bike
- Kawasaki z400Its a worth bike with 400 cc and fun to ride give you immense power it feels riding a beast compare with dominar 400 it's exhaust is too loud which is overall makes good bike
- Kawasaki🔥One of the best bike is kawasaki Z400 Rides Like a beast on road. I've been riding it for a while now and nothing matches the thrill I get while riding this
- Good but maintenance is highGood but maintenance is high and comfort is not so good and they should give usd fork in that sa other bike of that segment have usd1
- kawasaki z400 is awesomekawasaki z400 is as awesome as this looks and talking about the bike it has powerful 399cc parallel twin engine and its lightweight and agile which makes the bike easy to handle especially in urban areas it has a strong engine and fuel efficiency of fuel economy of around 55mpg and a affordable price its a great option for beginners too...Read More
Kawasaki Z400 Mileage
The ARAI claimed mileage of Kawasaki Z400 is 26 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 26 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Kawasaki Z400 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid Cooled, Parallel-Twin Cylinder, DOHC |
| Displacement | 399 cc |
| Max Torque | 38 Nm @ 8000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Ignition | TCBI with digital advance |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 70 mm |
| Stroke | 51.8 mm |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 26 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Naked Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 800 mm |
| Length | 19894 mm |
| Height | 1054 mm |
| Fuel Capacity | 14 L |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Wheelbase | 1370 mm |
| Kerb Weight | 168 Kg |
| Seat height | 785 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork |
| Suspension Rear | Uni-Trak Swingarm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-110/70-17 Rear :-150/60-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Trellis, High-Tensile Steel |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years or 30,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
Kawasaki Z400 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) As of now, there is no official update from the brand's end regarding the launch... Read More
Kawasaki Z400 Summary
Kawasaki Z400 is a sports-naked bike with a starting price of Rs 4,00,000. It is available in India in 1 variant with high end variant price starting from Rs 4,00,000. Z400 is powered by a 399 cc BS4 engine and a torque of 38 Nm. It has Disc front brakes and Disc rear brakes. The weight of Kawasaki Z400 is 168 Kg and comes with a fuel tank capacity of 14 L.
Trending Kawasaki Bikes
- Popular
- Upcoming
Kawasaki Ninja ZX-10RRs 20,79,000* Onwards
Kawasaki Z900Rs 9,99,000* Onwards
Kawasaki Ninja 300Rs 3,17,000* Onwards
Kawasaki Ninja ZX-6RRs 12,49,000* Onwards
Kawasaki Ninja 650Rs 7,77,000* Onwards
Trending Bikes
- Popular
- Latest
- Upcoming
Royal Enfield Continental GT 650Rs 3,53,105* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs 1,37,640* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs 1,64,423* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs 1,85,854* Onwards
TVS RaiderRs 82,860* Onwards
Honda NX500Rs 7,43,900* Onwards
Ultraviolette X47 CrossoverRs 2,49,000* Onwards
QJ Motor SRV 300 2.0Rs 3,29,000* Onwards
Oben Electric Rorr EvoRs 99,999* Onwards
BMW F 450 GSRs 4,70,000* Onwards

