
View All Images
Honda Forza 350
Honda Forza 350 Price
The following details are indicative and subject to change.
| Forza 350 STD 137 kmph30 kmpl330 cc | ₹3,70,000 |
Honda Forza 350 Key Specs & Features
| Engine | 330 cc |
| Power | 29.2 PS |
| Torque | 31.5 Nm |
| Mileage | 30 kmpl |
| Kerb Weight | 184 kg |
| Brakes | Disc |
- ABS Dual Channel
- Charging Point
- DRLs
- Clock
- LED Tail Light
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Analogue
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Honda Forza 350 comparison with similar Scooters
Honda Forza 350 Rs.3,70,000* | Rs.2,63,880* Onwards | Rs.2,34,999* Onwards | Rs.4,49,900* Onwards | Rs.3,02,000* Onwards | Rs.3,13,000* Onwards |
| Mileage30 kmpl | MileageNot Applicable | MileageNot Applicable | MileageNot Applicable | Mileage21.56 kmpl | Mileage27.73 kmpl |
| Engine330 cc | EngineNot Applicable | EngineNot Applicable | EngineNot Applicable | Engine278.2 cc | Engine278.2 cc |
| Power29.2 PS @ 7500 rpm | Power7 kW | Power8.8 kW | Power11 kW | Power18.95 PS @ 6500 rpm | Power18.95 PS @ 6500 rpm |
| Top Speed137 kmph | Top Speed105 km/Hr | Top Speed115 km/Hr | Top Speed95 km/Hr | Top Speed125 kmph | Top Speed120 kmph |
| Torque31.5 Nm @ 5250 rpm | Torque40 Nm | Torque72 Nm | Torque55 Nm | Torque22 Nm @ 6000 rpm | Torque23.5 Nm @ 5750 rpm |
| Weight184 kg | WeightNot Applicable | WeightNot Applicable | Weight142 kg | Weight147 Kg | Weight146 Kg |
| Currently Viewing | Forza 350 vs X Electric Scooter | Forza 350 vs Ultra | Forza 350 vs CE 02 | Forza 350 vs Vieste 300 | Forza 350 vs Sixties 300i |
Honda Forza 350 Colours
Honda Forza 350 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Grey
Honda Forza 350 Gallery
Honda Forza 350 has 16 images, view picture gallery of Forza 350 .
Honda Forza 350 Pre-Launch User Views and Expectations
- All (8)
- Looks (5)
- Comfort (2)
- Mileage (2)
- Experience (1)
- Service (1)
- Seat (1)
- More...
- Latest
- One of the best 💯In one word fantastic and appreciate that ❣️ it's so nice looks and all is so good 😊👍🏻 thank you so much2
- Super serviceSuper service and great experience at bike deko and excellent response from bike deko tum bhi deko bikes1
- Best comfortable moppet luxuryLooking so osm best comfortable set so Gert working super excited luxury moppet Suzuki ko aaram se Takr degi1 1
- Nice Bike With Good MilageIt sounds like you're describing a bike or scooter that not only looks good but also provides good mileage and performance. It's great to hear that it offers a nice balance of power for traveling purposes. When looking for a bike or scooter with these qualities, it's important to consider factors such as fuel efficiency, engine power, design, and overall reliability. If you have a specific model in mind or if you're still exploring options, feel free to provide more details, and I can offer further assistance or recommendations.Read More1 2
- Best For TripsA really good scooter worth the money. It's suitable for long trips and is more spacious. It will surely make an impact on road trips.
- Stylish DesignGood looking and stylish design overall, very good. The design is very stylish and very.1
- I Like Its Creative DesignI like its creative design and comfortable seat, among many other things that are absolutely amazing, such as speed handling, brakes, mileage, and the smoothest pickup.1 3
- Good PerformancesGood in everything good looking and smart features scooter, always have proper balance in every situation.1
Honda Forza 350 Mileage
The ARAI claimed mileage of Honda Forza 350 is 30 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 30 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Honda Forza 350 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4 stroke, 4 valve liquid-cooled |
| Displacement | 330 cc |
| Max Torque | 31.5 Nm @ 5250 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Automatic centrifugal clutch; dry type |
| Gear Box | CVT |
| Bore | 77 mm |
| Stroke | 70.7 mm |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Emission Type | bs6 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Speedometer | Analogue |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 30 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 755 mm |
| Length | 2140 mm |
| Height | 1470 mm |
| Fuel Capacity | 11.7 L |
| Saddle Height | 780 mm |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Wheelbase | 1510 mm |
| Kerb Weight | 184 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Engine Oil | 1.7 l |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| LED Taillights | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Pilot Lamps | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 256 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 137 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 29.2 PS @ 7500 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Twin Shock |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :- 120/70-15 Rear :-140/70-14 |
| Wheel Size | Front :-381 mm,Rear :-355.6 mm |
| Wheels Type | Cast Aluminium |
| Frame | Underbone type; steel |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Honda Forza 350 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) As of now, there is no official update available from the brand's end. We would ... Read More
A) The exact confirmation regarding EMI, down payment, interest, loan period and ... Read More
A) Honda had planned to launch the Forza 300 in India and even sold a few units of ... Read More
A) Honda has launched the Forza 350 overseas not in India yet. Moreover, Forza 300 ... Read More
A) Exchange of a vehicle would depend on certain factors such as kilometres driven... Read More
Honda Forza 350 Latest Updates
Honda has just patented the Forza 350 in India, though the chances of it coming to India are remote.
The Honda Forza 350 features a 279cc liquid-cooled motor that offers 25PS and 27. 2Nm. It features an LED lighting setup, semi-digital instrument cluster, and an electronically adjustable windscreen. Thanks to its touring orientation, you get oodles of underseat storage that can hold up to two full-face helmets. A 12-volt socket and underseat USB charger means you can charge your phone on the go.
The Honda Forza 350 draws power from a 279cc, liquid-cooled, fuel-injected motor that offers 25PS and 27. 2Nm. The motor features VVT (Variable Valve Timing) which offers better low, mid and top-end performance just like the R15 V3. It also gets Honda Selectable Torque Control (HSTC) that works on the lines of a traction control system, monitoring the wheel speed and slip ratio and accordingly controlling engine torque to regain rear wheel traction.
In terms of hardware, the Forza 300 uses a 33mm telescopic fork and twin rear shock absorbers with 7-stage preload adjustability. Anchoring the maxi-scooter is a single 256mm disc brake up front and 240mm rear disc brake with dual-channel ABS. Its 15-inch front and 14-inch rear wheels come wrapped in 120/70-section front and a fat 140/70-section rear tyre.
Now, as we’ve established, the Forza 350 won’t be coming here anytime soon. So if you’re looking for a true ‘maxi-scooter’ experience, you could go for the Keeway Vieste 300. Or, if you have the budget for it, the BMW C 400 GT. Ultimately, though, the Yamaha Aerox 155 is the best bet for those looking for a performance-oriented scooter at a relatively affordable price.
Trending Honda Scooters
- Popular
- Upcoming
Honda Activa 6GRs 75,583* Onwards
Honda Activa 125Rs 89,406* Onwards
Honda Activa eRs 1,18,147* Onwards
Honda Dio 125Rs 87,258* Onwards
Honda DioRs 70,309* Onwards
Trending Scooters
- Popular
- Latest
- Upcoming
Suzuki Access 125Rs 78,984* Onwards
TVS iQubeRs 1,15,322* Onwards
TVS NTORQ 125Rs 81,250* Onwards
TVS JupiterRs 73,400* Onwards
Bajaj ChetakRs 1,07,400* Onwards
Simple Energy UltraRs 2,34,999* Onwards
Yamaha Fascino 125 Fi HybridRs 76,500* Onwards
Ola Electric S1 X PlusRs 1,12,881* Onwards
Suzuki Burgman StreetRs 1,01,944* Onwards
Vida VX2Rs 44,990* Onwards