
Honda Forza 350 All Specifications & Features
Share Your Views
Shortlist
Rs.3,70,000*
Expected Launch Date - Not yet confirmed
Honda Forza 350 Specifications
| Mileage (Overall) | 30 kmpl |
| Displacement | 330 cc |
| Engine Type | 4 stroke, 4 valve liquid-cooled |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 29.2 PS @ 7500 rpm |
| Max Torque | 31.5 Nm @ 5250 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 11.7 L |
| Fuel Type | Petrol |
Honda Forza 350 Features
| ABS | Dual Channel |
| Charging Point | Yes |
| DRLs | Yes |
| Clock | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 184 kg |
Honda Forza 350 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4 stroke, 4 valve liquid-cooled |
| Displacement | 330 cc |
| Max Torque | 31.5 Nm @ 5250 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Automatic centrifugal clutch; dry type |
| Gear Box | CVT |
| Bore | 77 mm |
| Stroke | 70.7 mm |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Emission Type | bs6 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 30 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 755 mm |
| Length | 2140 mm |
| Height | 1470 mm |
| Fuel Capacity | 11.7 L |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Wheelbase | 1510 mm |
| Kerb Weight | 184 kg |
| Engine Oil | 1.7 l |
| Seat height | 780 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Pilot Lamps | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 256 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 137 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 29.2 PS @ 7500 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Twin Shock |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :- 120/70-15 Rear :-140/70-14 |
| Wheel Size | Front :-381 mm,Rear :-355.6 mm |
| Wheels Type | Cast Aluminium |
| Frame | Underbone type; steel |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Specs of Forza 350 Alternatives
Comfort User Views of Honda Forza 350
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (8)
- Comfort (2)
- Looks (5)
- Mileage (2)
- Service (1)
- Engine (1)
- Power (1)
- More...
- Latest
- Best comfortable moppet luxuryLooking so osm best comfortable set so Gert working super excited luxury moppet Suzuki ko aaram se Takr degi1 1
- I Like Its Creative DesignI like its creative design and comfortable seat, among many other things that are absolutely amazing, such as speed handling, brakes, mileage, and the smoothest pickup.1 3
Honda Forza 350 Colours
Honda Forza 350 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Honda Forza 350 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) What is the Ex-Showroom Price of Honda Forza 350?
A) The Ex-Showroom price of Forza 350 in Delhi is 3,70,000.
Q) What is the Fuel economy of Honda Forza 350?
A) The fuel economy/Mileage of Forza 350 is 30 kmpl.
Q) What is the fuel tank capacity of Honda Forza 350?
A) The fuel tank capacity of Forza 350 is 11.7 L.
Q) What is the Curb weight of Honda Forza 350?
A) The curb weight of Forza 350is 184 kg.
Q) What is the ground clearance of Honda Forza 350?
A) Honda Forza 350 offers ground clearance of 135 mm.
Q) What are the Color options of Honda Forza 350?
A) Honda Forza 350 comes with 1 color options - Grey.
Q) What is the launch date of Honda Forza 350?
By Bikedekho Experts on 15 Nov 2023
A) As of now, there is no official update available from the brand's end. We would ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) What about the first emi?
By Bikedekho Experts on 14 Mar 2022
A) The exact confirmation regarding EMI, down payment, interest, loan period and ... Read More
Reply on this answerView all Answers (2)
Q) Any launch in 2022 of honda forza or pcx
By Bikedekho Experts on 18 Dec 2021
A) Honda had planned to launch the Forza 300 in India and even sold a few units of ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Tyre size?
By Bikedekho Experts on 17 Jul 2021
A) Honda has launched the Forza 350 overseas not in India yet. Moreover, Forza 300 ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Any exchange to old Honda bike and give more money to get new one?
By Bikedekho Experts on 28 Apr 2021
A) Exchange of a vehicle would depend on certain factors such as kilometres driven... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Popular Honda Two Wheelers
- Scooters
- Bikes
Honda ActivaRs 75,583* Onwards
Honda Activa eRs 1,18,147* Onwards
Honda Activa 125Rs 89,406* Onwards
Honda Dio 125Rs 87,258* Onwards
Honda DioRs 70,309* Onwards
Honda SP125Rs 88,528* Onwards
Honda ShineRs 81,502* Onwards
Honda CB350 H'nessRs 1,92,700* Onwards
Honda UnicornRs 1,13,605* Onwards
Honda CB350RSRs 1,97,500* Onwards
Upcoming Honda Scooters & Bikes
- Scooters
- Bikes
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience