BMW CE 02
BMW CE 02 Price
| CE 02 STD 95 km/Hr108 km/charge3.3 Hr | ₹4,49,900 |
BMW CE 02 Key Specs & Features
| Range | 108 km/charge |
| Battery Capacity | 3.92 Kwh |
| Kerb Weight | 142 kg |
| Top Speed | 95 km/Hr |
| Motor Power | 11 kW |
| Brakes | Disc |
- ABS Single Channel
- DRLs
- Fast Charging
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Keyless Ignition
- Clock
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Calls & Messaging | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
BMW CE 02 Overview
The BMW CE 02 is an electric scooter which gets a futuristic design language. It comes with a powerful motor and a host of usable features.

BMW CE 02 Price
The BMW CE 02 is available in a single variant, which is priced at Rs 4,49,000 (ex-showroom Delhi).
BMW CE 02 Colour Options
The BMW CE 02 is available in two colour options: Cosmic Black and Cosmic Black-2.
BMW CE 02 Variant
The BMW CE 02 is available in a single variant.

BMW CE 02 Design
The BMW CE 02 comes with a futuristic design and a compact, lightweight frame. It gets sharp lines, and a low seat height which makes it look quite interesting. Its clean LED headlights, digital instrument cluster, and vibrant color options enhance its overall appeal. The bike's design combines urban practicality with electric performance quite well.

BMW CE 02 Battery Pack And Motor
The BMW CE 02 gets an electric motor producing 11kW (15PS), powered by a 3.9kWh battery pack. It offers 2 riding modes and regenerative braking, providing an estimated range of up to 95km on a single charge. It gets a claimed top speed of 96kmph and sprints from 0 to 50kmph in 3-seconds (claimed). It takes 1 hour 42 minutes to charge from 20% to 80%.

BMW CE 02 Frame, Suspension And Brakes
The BMW CE 02 gets a double-loop steel frame along with an inverted fork and adjustable monoshock at the rear. It uses a 239mm disc at the front and a 220mm disc at the rear, with single-channel ABS. The CE 02 runs on 14-inch alloy wheels at both ends with a 120-section front and a 150-section rear tyre.

BMW CE 02 Features
The BMW CE 02 gets two ride modes: Flow and Surf, along with regenerative braking. Along with this it also gets all-LED lights, a TFT console with smartphone connectivity, navigation and notification alerts.optional features include a third riding mode for (Flash mode), heated grips and a phone mount.\

BMW CE 02 Competitions
In India, there are no direct rivals for the BMW CE 02, but close competition is from the Ultraviolette F77 Recon and the upcoming Tessaract.

Pros & Cons
Good Things
- Comfortable seating position
- Linear power delivery
- Good throttle calibration
Could Be Better
- The ‘Flash’ riding mode is an accessory
- Suspension is on the stiffer side
- Unusual design
BMW CE 02 Videos


Highlights
a year ago
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
BMW CE 02 Colours
BMW CE 02 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Cosmic Black
Cosmic Black 2
BMW CE 02 Gallery
BMW CE 02 has 10 images, view picture gallery of CE 02 .
BMW CE 02 User Reviews
- All (4)
- Seat (2)
- Experience (2)
- Small (1)
- Comfort (1)
- Price (1)
- Space (1)
- More...
- Latest
- Sexy BMW on the roadI was fascinated from the day I saw the BMW CE02 on social media. A futuristic stylish electric bike from BMW had me swooning. It has everything from style, colour, features and a real head turner. It's a bike from the future. The ride so far has been majestic. It's got great torque, a perfect riding position for swift city rides and a great bike to flaunt. The buying experience has been majestic. Downside is the stiff seat. I would recommend this bike only if you are looking at something which has unique road presence and for city rides only. The charging is swift, the bike is efficient and it's a fun bike to ride. I am in love with it.Read More4 1
- Okk good for electricGood experience nice performance good high quality and nicely smoothly okk 100 percent assurance good for riders anything will good for buy
- The BMW CE02 a great modelThis bike is so beautiful ❤️.I love it very much.You can buy it without any tension.very comfortable riding position.It is good for all roads .2
- BMW KI MOPEDBMW ki MOPED. chal meri LUNA....too small in size but too big in price...seat very uncomfortable...no storage space...4 1
- View All BMW CE 02 Reviews
BMW CE 02 Range
The ARAI claimed range of BMW CE 02 is 108 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 108 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
BMW CE 02 Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 2 |
| Max Torque | 55 Nm @ 1000 rpm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Motor Power | 11 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Regenerative Braking | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Hill Hold | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Trim Pane |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Charger Output | 900 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Fast Charging | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | Automatic Stability Control, Recuperation Stability Control (RSC), Multi-Controller - 4 Way Button Design, On-Board Computer |
| Passenger Footrest | Yes |
| Hazard Lights | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 876 mm |
| Length | 1970 mm |
| Height | 1140 mm |
| Wheelbase | 1351 mm |
| Kerb Weight | 142 kg |
| Seat height | 745 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 239 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 95 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 14.95 PS @ 5500 rpm |
| Torque (Motor) | 55 Nm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 3.92 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 108 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging At Charging Station | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Upside Down Fork |
| Suspension Rear | Pre-Load Adjustable |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :-120/80-R14 Rear :-150/70-R14 |
| Wheel Size | Front :-355.6 mm,Rear :-355.6 mm |
| Wheels Type | Aluminium cast wheels |
| Frame | Double loop steel frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Calls & Messaging | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | 3.5 Inch |
| Digital Display Type | TFT |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
- Console Features
BMW CE 02 Questions & answers
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
BMW CE 02 Summary
The BMW CE 02 is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 4,49,900. The CE 02 produces a peak power of 14.95 PS and 55 Nm of maximum torque. The battery capacity of the BMW CE 02 STD is 3.92 Kwh. The weight of the CE 02 is 142 kg. It gets a 745 mm tall seat.The CE 02 comes with a Disc brake up front and Drum brake at the rear. You can buy the CE 02 in 2 colours - Cosmic Black, Cosmic Black 2.
BMW CE 02 Brochure
BMW CE 02 Price in India
Trending BMW Scooters
BMW C 400 GTRs 11,25,000* Onwards
BMW CE 04Rs 15,25,000* Onwards

