Benelli Leoncino 800
Benelli Leoncino 800 Price
The following details are indicative and subject to change.
| Leoncino 800 STD 754 cc | ₹8,50,000 |
Benelli Leoncino 800 Key Specs & Features
| Engine | 754 cc |
| Power | 81.5 PS |
| Torque | 67 Nm |
| Kerb Weight | 220 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Dual Channel
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Benelli Leoncino 800 comparison with similar Bikes
Benelli Leoncino 800 Rs.8,50,000* | Rs.10,24,700* Onwards | Rs.8,13,000* Onwards | Rs.6,16,000* Onwards |
| Mileage- | Mileage23.2 kmpl | Mileage20.58 kmpl | Mileage30 kmpl |
| Engine754 cc | Engine900 cc | Engine649 cc | Engine451 cc |
| Power81.5 PS @ 9000 rpm | Power65 PS @ 7250 rpm | Power61 PS @ 7500 rpm | Power45 PS @ 9000 rpm |
| Top Speed- | Top Speed175 kmph | Top Speed186 kmph | Top Speed160 kmph |
| Torque67 Nm @ 6500 rpm | Torque80 Nm @ 3250 rpm | Torque61 Nm @ 6600 rpm | Torque42.6 Nm @ 7500 rpm |
| Weight220 kg | Weight223 kg | Weight235 kg | Weight176 kg |
| Currently Viewing | Leoncino 800 vs Scrambler 900 | Leoncino 800 vs Vulcan S | Leoncino 800 vs Eliminator |
Benelli Leoncino 800 Videos
00:06:27Auto Expo 2023: The Biggest Two-Wheeler Stall At Expo! | Bikes hi bikes… 125cc se 1000cc tak!Feb 14, 202320.24k ViewsBy BikeDekho
Benelli Leoncino 800 Colours
Benelli Leoncino 800 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Silver
Benelli Leoncino 800 Gallery
Benelli Leoncino 800 has 30 images, view picture gallery of Leoncino 800 .
Benelli Leoncino 800 Pre-Launch User Views and Expectations
- All (2)
- Comfort (1)
- Looks (1)
- Latest
- It has good look, stylishIt has good look, stylish and comfortable bike and it one of the best best which I ever ride on. nice bike.
- I love this bike superb looks.The best bike I ever saw, first saw love, I just want this bike at anyhow waiting eagerly for this machine.3 1
Ask anything & get answer in 48 hours
Benelli Leoncino 800 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 2 cylinders, 4-stroke, liquid-cooled, 4 valves, DOHC Engine |
| Displacement | 754 cc |
| Max Torque | 67 Nm @ 6500 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multidisc wet clutch |
| Ignition | ECU – TLI |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 88 mm |
| Stroke | 62 mm |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Emission Type | bs6 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 880 mm |
| Length | 2140 mm |
| Height | 1170 mm |
| Fuel Capacity | 15 L |
| Fuel Reserve | 3 L |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1460 mm |
| Kerb Weight | 220 kg |
| Seat height | 800 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 260 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 81.5 PS @ 9000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Upside-down forks Ø 50mm with adjustable hydraulic brake rebound,compression and spring preload |
| Suspension Rear | Rear swing arm with central shock absorber spring preload andhydraulic rebound brake adjustable |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-ZR17 Rear :-180/55-ZR17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Trestle steel tubes with plates |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Benelli Leoncino 800 Questions & answers
Benelli Leoncino 800 Latest Updates
Benelli showcased the Leoncino 800, along with other Keeway-Benelli bikes at the 2023 Auto Expo. The Leoncino 800 is the bigger sibling of the Leoncino 500, with neo-retro roadster design.
The Beneli Leoncino is powered by a 754cc parallel-twin making 76PS and 67Nm, and mated to a 6-speed gearbox with a slip-and-assist clutch.
The Leoncino is built on a trellis frame with Marzocchi 50mm inverted fork up front and a monoshock at the rear. It also features premium braking hardware - dual 320mm discs up front grabbed by Brembo radial calipers and a 260mm rear disc. Benelli offers dual-channel ABS as standard. The bike rolls on 17-inch alloys with Pirelli MT60 RS dual-purpose tyres. Other notable features include TFT screen with directional buttons on the switchgear, and all-LED illumination. It may be launched in India in May 2023 at an estimated price of Rs 8. 5 lakh (ex-showroom, Delhi). The bike will rival the Kawasaki W800, Triumph Speed Twin 900. Another affordable, smaller-engined alternative will be the Royal Enfield Interceptor 650.
Trending Benelli Bikes
- Popular
- Upcoming
Benelli TRK 502Rs 6,62,000* Onwards
Benelli 502 CRs 5,80,000* Onwards
Benelli Leoncino 500Rs 5,60,000* Onwards
Trending Bikes
- Popular
- Latest
- Upcoming
Royal Enfield Hunter 350Rs 1,37,640* Onwards
Royal Enfield Continental GT 650Rs 3,53,105* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs 1,64,423* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs 1,85,854* Onwards
TVS RaiderRs 82,860* Onwards
Honda NX500Rs 6,33,180* Onwards
Ultraviolette X47 CrossoverRs 2,49,000* Onwards
QJ Motor SRV 300 2.0Rs 3,29,000* Onwards
Oben Electric Rorr EvoRs 99,999* Onwards
BMW F 450 GSRs 4,70,000* Onwards

