Benelli 302 S
Benelli 302 S Price
The following details are indicative and subject to change.
| 302 S STD 300 cc | ₹3,30,000 |
Benelli 302 S Key Specs & Features
| Engine | 300 cc |
| Power | 30.06 PS |
| Torque | 25.6 Nm |
| Kerb Weight | 209 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Dual Channel
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Analogue
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Benelli 302 S comparison with similar Bikes
Benelli 302 S Rs.3,30,000* | Rs.2,59,490* Onwards | Rs.2,22,740* Onwards | Rs.2,03,214* Onwards | Rs.3,39,001* Onwards | Rs.2,17,400* Onwards | Rs.2,85,000* Onwards | Rs.3,17,000* Onwards | Rs.4,22,229* Onwards |
| Mileage- | Mileage34 kmpl | Mileage35 kmpl | Mileage27 kmpl | Mileage30 kmpl | Mileage30.08 kmpl | Mileage30.3 kmpl | Mileage30 kmpl | Mileage30 kmpl |
| Engine300 cc | Engine312.2 cc | Engine312.12 cc | Engine373.3 cc | Engine398.63 cc | Engine249.07 cc | Engine312.12 cc | Engine296 cc | Engine457 cc |
| Power30.06 PS@ 11000 rpm | Power38 PS @ 9900 rpm | Power35.6 PS @ 9700 rpm | Power40 PS @ 8800 rpm | Power46 PS @ 8500 rpm | Power31 PS @ 9250 rpm | Power34 PS @ 9700 rpm | Power39 PS @ 11000 rpm | Power47.58 PS @ 9400 rpm |
| Top Speed- | Top Speed164 kmph | Top Speed150 kmph | Top Speed155 kmph | Top Speed167 kmph | Top Speed148 kmph | Top Speed160 kmph | Top Speed182 kmph | Top Speed190 kmph |
| Torque25.6 Nm @ 9750 rpm | Torque29 Nm @ 7900 rpm | Torque28.7 Nm @ 6650 rpm | Torque35 Nm @ 6500 rpm | Torque39 Nm @ 6500 rpm | Torque25 Nm @ 7250 rpm | Torque27.3 Nm @ 7700 rpm | Torque26.1 Nm @ 10000 rpm | Torque43.5 Nm @ 6700 rpm |
| Weight209 kg | Weight174 kg | Weight169 kg | Weight193 kg | Weight168.3 kg | Weight162.8 kg | Weight174 kg | Weight179 kg | Weight175 kg |
| Currently Viewing | 302 S vs Apache RR 310 | 302 S vs Apache RTR 310 | 302 S vs Dominar 400 | 302 S vs Duke 390 | 302 S vs 250 Duke | 302 S vs G 310 RR | 302 S vs Ninja 300 | 302 S vs RS 457 |
Benelli 302 S Pre-Launch User Views and Expectations
- All (7)
- Looks (4)
- Price (2)
- Engine (2)
- Power (2)
- Performance (1)
- Experience (1)
- Latest
- Lovely bikeI love this bike and most expensive and powerful engine sound like 2nd heaven I can't wait I wanna see I'm home this bike soon3 1
- Solo price inBest bike in low price, low price Is sound is so so loud and it is look like a superbike///////////////1
- pocket rocket by benelliover all good bike sound like superbike looks is good price is too high compact bike pocket rocket1
- Let's rideYou can't buy happiness, but you can buy a bike, and that's pretty close.bike is the only thing that can make me feel truly alive.this bike is very well to the ride1
- A Quality PackageA naked sport that promises good quality, performance, and brand value. The sound of the engine is insane; it sounds like a 600-1000cc bike, giving you a thrilling experience.6
- Good PerfromanceAmazing looking, the front appearance is gorgeous. The Benelli 302 is full power with a double cylinder and double disk.2
- Italian BeutyLook like a muscular Italian Beast, sound like in line four.13
Ask anything & get answer in 48 hours
Benelli 302 S Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid cooled, Inline 2 Cylinder, 4-Valves, DOHC |
| Displacement | 300 cc |
| Max Torque | 25.6 Nm @ 9750 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet Clutch |
| Ignition | TLI |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 65 mm |
| Stroke | 45.2 mm |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Bluetooth Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 785 mm |
| Length | 2150 mm |
| Height | 1115 mm |
| Fuel Capacity | 14 L |
| Fuel Reserve | 1.4 L |
| Saddle Height | 785 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1410 mm |
| Kerb Weight | 209 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen with LED DRLs |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 260 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 30.06 PS@ 11000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Ø 41 mm Upside Down Forks |
| Suspension Rear | Swingarm with Central Shock Absorber |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-110/70-R17 Rear :-150/60-R17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Trestle In Steel Tubes |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Benelli 302 S Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) So far the brand has not revealed the complete details but it is expected that ... Read More
A) As of now, there's no update from the brand's end for the launch of Benelli TNT ... Read More
A) So far the brand has not revealed the complete details but it is expected that ... Read More
A) The Benelli 302S will replace the TNT 300 and is expected to be launched in ... Read More
Benelli 302 S Latest Updates
The sharply-styled Benelli 302S will replace the discontinued TNT 300 and is expected to be launched in mid to late 2020. Compared to its predecessor, the 302S features full-LED lighting and an all-new digital instrument cluster unlike the semi-digital unit in the TNT 300. The 302S is powered by a 300cc, parallel-twin, liquid-cooled engine which produces 38PS and 25. 6Nm. The claimed mileage figure stands at 23. 2kmpl and this coupled with the large 16-liter fuel tank should ensure plenty of range for touring.
The trellis frame is suspended on 41mm inverted fork and a screw-type preload-adjustable monoshock. Dual 260mm petal discs up front and a 240mm petal disc at the rear bring the bike to a halt, with dual-channel ABS as standard. Expect the Benelli 302S to cost around Rs 10,000 to Rs 15,000 more than the TNT 300, which sold for Rs 2. 99 lakh (ex-showroom India). As far as the competition is concerned, the Benelli 302S rivals the BMW G 310 R, KTM 390 Duke, and Honda CB300R.
Trending Benelli Bikes
- Popular
- Upcoming
Benelli TRK 502Rs 6,62,000* Onwards
Benelli 502 CRs 5,80,000* Onwards
Benelli Leoncino 500Rs 5,60,000* Onwards
Trending Bikes
- Popular
- Latest
- Upcoming
Royal Enfield Continental GT 650Rs 3,53,105* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs 1,37,640* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs 1,64,423* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs 1,85,854* Onwards
TVS RaiderRs 82,000* Onwards
Royal Enfield Flying Flea C6Rs 1,99,000* Onwards
Bajaj Pulsar 180Rs 1,22,490* Onwards
Triumph Speed T4Rs 1,95,000* Onwards
Triumph Scrambler 400 XCRs 2,89,534* Onwards
Triumph Speed 400Rs 2,31,890* Onwards
