
Honda CL500 Scrambler All Specifications & Features
Share Your Views
Shortlist
Rs.6,00,000*
Expected Launch Date - Not yet confirmed
Honda CL500 Scrambler Specifications
| Mileage (Overall) | 26.5 kmpl |
| Displacement | 471 cc |
| Engine Type | Liquid-cooled DOHC 4-stroke 4-valve two-cylinder |
| No. of Cylinders | 2 |
| Max Power | 46.2 PS @ 8500 rpm |
| Max Torque | 43.3 Nm @ 6000 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Body Type | Cruiser Bikes, Cafe Racer Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Honda CL500 Scrambler Features
| ABS | Dual Channel |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 191 kg |
| Fuel Tank | 12 L |
| Seat Height | 790 mm |
Honda CL500 Scrambler Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid-cooled DOHC 4-stroke 4-valve two-cylinder |
| Displacement | 471 cc |
| Max Torque | 43.3 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet multiplate, Assisted slipper clutch |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 67 mm |
| Stroke | 66.8 mm |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Emission Type | bs6 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Clock | Digital |
| Additional Features | Gear position, Shift UP Indicator, Emergency Stop Signal, HISS |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 26.5 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes, Cafe Racer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 839 mm |
| Length | 2153 mm |
| Height | 1137 mm |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Wheelbase | 1484 mm |
| Kerb Weight | 191 kg |
| Engine Oil | 3.2 L |
| Seat height | 790 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 310 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 46.2 PS @ 8500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic 41mm Upright forks, 150mm travel |
| Suspension Rear | Twin shock with 45mm round pipe swingarm, 5-step pre-load adjustment |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-110/80R19 Rear :-150/70R17 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Steel Diamond |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Underpinnings
Compare Specs of CL500 Scrambler Alternatives
Honda CL500 Scrambler Colours
Honda CL500 Scrambler is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Honda CL500 Scrambler Questions & answers
Q) What is the Ex-Showroom Price of Honda CL500 Scrambler?
A) The Ex-Showroom price of CL500 Scrambler in Delhi is 6,00,000.
Q) What is the Fuel economy of Honda CL500 Scrambler?
A) The fuel economy/Mileage of CL500 Scrambler is 26.5 kmpl.
Q) What is the fuel tank capacity of Honda CL500 Scrambler?
A) The fuel tank capacity of CL500 Scrambler is 12 L.
Q) What is the Curb weight of Honda CL500 Scrambler?
A) The curb weight of CL500 Scrambleris 191 kg.
Q) What is the Body style of Honda CL500 Scrambler?
A) The Body Style of CL500 Scrambler is cruiser,cafe-racer.
Q) What is the ground clearance of Honda CL500 Scrambler?
A) Honda CL500 Scrambler offers ground clearance of 155 mm.
Q) What are the Color options of Honda CL500 Scrambler?
A) Honda CL500 Scrambler comes with 4 color options - Matte Gunpowder Black Metallic, Candy Energy Orange, Matte Laurel Green Metallic, Candy Caribbean Blue Sea.
Did you find this information helpful?
Popular Honda Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Honda SP125Rs 88,528* Onwards
Honda ShineRs 81,502* Onwards
Honda CB350 H'nessRs 1,92,700* Onwards
Honda UnicornRs 1,13,605* Onwards
Honda CB350RSRs 1,97,500* Onwards
Honda ActivaRs 75,583* Onwards
Honda Activa eRs 1,18,147* Onwards
Honda Activa 125Rs 89,406* Onwards
Honda Dio 125Rs 87,258* Onwards
Honda DioRs 70,309* Onwards
Upcoming Honda Bikes & Scooters
- Bikes
- Scooters
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience