
View All Images
Honda CL500 Scrambler
Honda CL500 Scrambler Price
The following details are indicative and subject to change.
| CL500 Scrambler STD 26.5 kmpl471 cc | ₹6,00,000 |
Honda CL500 Scrambler Key Specs & Features
| Engine | 471 cc |
| Power | 46.2 PS |
| Torque | 43.3 Nm |
| Mileage | 26.5 kmpl |
| Kerb Weight | 191 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Honda CL500 Scrambler comparison with similar Bikes
Honda CL500 Scrambler Rs.6,00,000* | Rs.3,53,105* Onwards | Rs.4,02,965* Onwards | Rs.4,22,000* Onwards | Rs.6,16,000* Onwards |
| Mileage26.5 kmpl | Mileage27 kmpl | Mileage25 kmpl | Mileage37.03 kmpl | Mileage30 kmpl |
| Engine471 cc | Engine647.95 cc | Engine648 cc | Engine298 cc | Engine451 cc |
| Power46.2 PS @ 8500 rpm | Power47.4 PS @ 7250 rpm | Power47 PS @ 7250 rpm | Power29.9 PS @ 8500 rpm | Power45 PS @ 9000 rpm |
| Top Speed- | Top Speed170 kmph | Top Speed160 kmph | Top Speed155 kmph | Top Speed160 kmph |
| Torque43.3 Nm @ 6000 rpm | Torque52.3 Nm @ 5150 rpm | Torque52.3 Nm @ 5650 rpm | Torque26.5 Nm @ 6500 rpm | Torque42.6 Nm @ 7500 rpm |
| Weight191 kg | Weight214 kg | Weight241 kg | Weight- | Weight176 kg |
| Currently Viewing | CL500 Scrambler vs Continental GT 650 | CL500 Scrambler vs Super Meteor 650 | CL500 Scrambler vs V302C | CL500 Scrambler vs Eliminator |
Honda CL500 Scrambler Videos
00:04:21Honda CL500 | The 500cc Scrambler That We Deserve | EICMA 2022 | PowerDriftNov 11, 2022994 ViewsBy BikeDekho
00:02:48EICMA 2022 Wrap Up | Top Motorcycles & All Updates | PowerDriftNov 11, 2022413 ViewsBy BikeDekho
Honda CL500 Scrambler Colours
Honda CL500 Scrambler is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Matte Gunpowder Black Metallic
Candy Energy Orange
Matte Laurel Green Metallic
Candy Caribbean Blue Sea
Honda CL500 Scrambler Gallery
Honda CL500 Scrambler has 10 images, view picture gallery of CL500 Scrambler .
Honda CL500 Scrambler Mileage
The ARAI claimed mileage of Honda CL500 Scrambler is 26.5 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 26.5 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Honda CL500 Scrambler Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid-cooled DOHC 4-stroke 4-valve two-cylinder |
| Displacement | 471 cc |
| Max Torque | 43.3 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet multiplate, Assisted slipper clutch |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 67 mm |
| Stroke | 66.8 mm |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Emission Type | bs6 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Gear position, Shift UP Indicator, Emergency Stop Signal, HISS |
| Seat Type | Single |
| Clock | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Clock | Digital |
| Additional Features | Gear position, Shift UP Indicator, Emergency Stop Signal, HISS |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 26.5 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes, Cafe Racer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 839 mm |
| Length | 2153 mm |
| Height | 1137 mm |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Saddle Height | 790 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Wheelbase | 1484 mm |
| Kerb Weight | 191 kg |
| Engine Oil | 3.2 L |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 310 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 46.2 PS @ 8500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic 41mm Upright forks, 150mm travel |
| Suspension Rear | Twin shock with 45mm round pipe swingarm, 5-step pre-load adjustment |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-110/80R19 Rear :-150/70R17 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Steel Diamond |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Underpinnings
Honda CL500 Scrambler Questions & answers
Honda CL500 Scrambler Latest Updates
The CL500 is the fifth motorcycle built on the blueprints of Honda’s middleweight, 500cc platform that incudes a range of motorcycles.
It’s styled like the iconic CLs of the 60s and 70s while packing sufficiently modernity for this day and age. It features a round all-LED headlight, muscular fuel tank and minimal body work for that scrambler look. But elements like the ribbed single-piece seat, fender mounted taillight and high-set side slung exhaust are what give it that proper scrambler stance.
The CL500 is powered by Honda’s proven 471cc, twin-cylinder, liquid-cooled motor which makes 46. 6PS and 43. 4Nm. It’s the same engine we’ve seen on the CB500X, CB500F, CBR500R and Rebel 500. The motor is mated to a six-speed gearbox and gets a slip and assist clutch.
Underpinnings include a 41mm telescopic fork and a preload-only adjustable twin shocks at the rear. Braking is handled by a 310mm floating disc with a two-piston calliper at the front, and a 240mm disc with a single-piston calliper at the back. Dual channel ABS is offered as standard, which Honda claims is optimised for both on- and off-road riding. It rolls on a 19/17 inch alloy wheels front and back, and comes shod in dual-sport-ish tyres. The seat height is an accessible 790mm but the ground clearance of 155mm is a bit disappointing. In India the CL500 will it rival the Benelli Leoncino 500.
Trending Honda Bikes
- Popular
- Upcoming
Honda SP125Rs 88,528* Onwards
Honda ShineRs 81,502* Onwards
Honda UnicornRs 1,13,605* Onwards
Honda CB350 H'nessRs 1,92,700* Onwards
Honda CB350RSRs 1,97,500* Onwards
Trending Bikes
- Popular
- Latest
- Upcoming
Royal Enfield Continental GT 650Rs 3,53,105* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs 1,37,640* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs 1,64,423* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs 1,85,854* Onwards
TVS RaiderRs 82,000* Onwards
Bajaj Dominar 400Rs 2,03,214* Onwards
Royal Enfield Flying Flea C6Rs 1,99,000* Onwards
Bajaj Pulsar 180Rs 1,22,490* Onwards
Triumph Speed T4Rs 1,95,000* Onwards
Triumph Scrambler 400 XCRs 2,89,534* Onwards