
Yamaha MT-07 All Specifications & Features
Share Your Views
Shortlist
Rs.7,50,000*
Expected Launch Date - Dec, 2026
Yamaha MT-07 Specifications
| Mileage | - |
| Displacement | 689 cc |
| Engine Type | Liquid-cooled, 2-cylinder, 4-stroke, DOHC, 4-valves |
| Max Power | 73.4 PS @ 8750 rpm |
| Max Torque | 67 Nm @ 6500 rpm |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 14 L |
| Body Type | Sports Naked Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Yamaha MT-07 Features
| ABS | Dual Channel |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Kerb Weight | 184 kg |
| Fuel Tank | 14 L |
| Seat Height | 805 mm |
What’s Included with Yamaha MT-07
| Vehicle Warranty | 2 Years |
Yamaha MT-07 App Features
| Low battery alert | Yes |
Yamaha MT-07 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid-cooled, 2-cylinder, 4-stroke, DOHC, 4-valves |
| Displacement | 689 cc |
| Max Torque | 67 Nm @ 6500 rpm |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multiple Disc |
| Ignition | TCI |
| Gear Box | 6 Speed |
| Compression Ratio | 11.5 : 1 |
| Emission Type | bs6 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Naked Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 780 mm |
| Length | 2085 mm |
| Height | 1105 mm |
| Fuel Capacity | 14 L |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Kerb Weight | 184 kg |
| Engine Oil | 3 L |
| Seat height | 805 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 298 mm |
| Rear Brake Diameter | 245 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 73.4 PS @ 8750 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Forks |
| Suspension Rear | Swingarm, (Link type suspension) |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-17, Rear :- 180/55-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Frame | Diamond |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Specs of MT-07 Alternatives
Comfort User Views of Yamaha MT-07
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (6)
- Looks (2)
- Engine (1)
- Power (1)
- Speed (1)
- Pickup (1)
- Performance (1)
- More...
- Latest
- Best in the class and global icon of naked sportIt is awesome in its price range , the best bike in its class . The thing about japanese are that what ever they promise they provide you won't have any complaint with fit and finish efficient power delivery . Compared to its competeters like ktm 890 duke , trust me you won't have a single complaint.Read More
- MT is the best bike in the world middle class, besMiddle class, best model bike and cheapest bike in sports Yamaga MT, the best model of sports bike and then middle class families like that sports bike of Yama MT, the world, many people, many teenage like that best model in Yamaha MT so many people in this model Interested and buying the most of empty model showrooms available many places in Tamil Nadu so MTSIIRead More
- Best BikeThinking back to 2014 when I bought my MT-07, it was a bit of a risk buying a new model with a new engine. It was going to be my only transport and had to do everything, including a 40-mile each-way commute. It turned out to be one of the best purchases I’ve ever made. It took everything I threw at it over the past five years; hooning around gridlocked city centres, touring, larking about country lanes, and blasting down A-roads and dual carriageways. I wouldn’t necessarily recommend it, but I’ve even ridden it through fields and off-road a bit. I’ve had bigger and faster bikes, but I’ve never had anything so versatile or that’s given me so much fun. I fucking love that bike.Read More
- Good BikeThe Yamaha MT-07 bike is very beautiful and excellent further and the bike look is very fantastic mass bike.1
- Amazing FeaturesAwesome bike performance is also awesome, look amazing features also the body structure mind-blowing.
- One Of The Best Bike For Smoothly Handle In TrafficOne of the best bikes for smoothly handle in traffic, and its pickup is also very good. It's worth the money, and when this bike goes above 100kmph speed, it is a whole different story.Read More
Yamaha MT-07 Colours
Yamaha MT-07 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Yamaha MT-07 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) What is the Ex-Showroom Price of Yamaha MT-07?
A) The Ex-Showroom price of MT-07 in Delhi is 7,50,000.
Q) What is the fuel tank capacity of Yamaha MT-07?
A) The fuel tank capacity of MT-07 is 14 L.
Q) What is the Curb weight of Yamaha MT-07?
A) The curb weight of MT-07is 184 kg.
Q) What is the Body style of Yamaha MT-07?
A) The Body Style of MT-07 is sports-naked.
Q) What is the ground clearance of Yamaha MT-07?
A) Yamaha MT-07 offers ground clearance of 140 mm.
Q) What are the Color options of Yamaha MT-07?
A) Yamaha MT-07 comes with 3 color options - Tech Black, Storm Fluo, Icon Blue.
Q) What is the mileage?
By Bikedekho Experts on 9 Aug 2022
A) It would be unfair to give a verdict here as the model is not launched yet. We ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the ground clearance?
By Bikedekho Experts on 14 Jul 2022
A) The ground clearance of Yamaha MT-07 is 140mm.
Reply on this answerView all Answer
Q) When Yamaha Mt-03 launch?
By Bikedekho Experts on 1 Sep 2021
A) As of now, there is no official information available for the launch of this ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the seat height?
By Bikedekho Experts on 22 Mar 2021
A) The seat height of MT 07 is 805 mm.
Reply on this answerView all Answer
Q) What are the chances of Yamaha launching MT 07 in Indian market?
By Bikedekho Experts on 9 Mar 2021
A) Yamaha MT 07 is highly unlikely to make its way to India. However, if Yamaha ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Popular Yamaha Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Yamaha R15 V4Rs 1,71,100* Onwards
Yamaha XSR 155Rs 1,49,990* Onwards
Yamaha MT 15 Version 2.0Rs 1,62,800* Onwards
Yamaha 2025 FZ-S FiRs 1,28,600* Onwards
Yamaha FZS-FI V3Rs 1,12,693* Onwards
Yamaha RayZR 125 Fi HybridRs 76,960* Onwards
Yamaha Fascino 125 Fi HybridRs 77,200* Onwards
Yamaha Aerox 155Rs 1,43,120* Onwards
Yamaha EC-06Rs 1,67,600* Onwards
Yamaha Fascino 125 Fi Hybrid (2019-2025)Rs 74,910* Onwards
Upcoming Yamaha Bikes & Scooters
- Bikes
- Scooters
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience