Husqvarna Vitpilen 125
Rs.1,35,000*
Estimated Price in India
Expected Launch Date - Not yet confirmed
Set an alert and we will keep you updated when it launches.
Husqvarna Vitpilen 125 Price
The following details are indicative and subject to change.
| Vitpilen 125 STD 124.7 cc | ₹1,35,000 |
Husqvarna Vitpilen 125 Key Specs & Features
| Engine | 124.7 cc |
| Power | 14.5 PS |
| Torque | 12 Nm |
| Kerb Weight | 153 kg |
| Brakes | Double Disc |
| ABS | Single Channel |
- ABS Single Channel
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Husqvarna Vitpilen 125 comparison with similar Bikes
Husqvarna Vitpilen 125 Rs.1,35,000* | Rs.1,18,690* Onwards | Rs.94,188* Onwards | Rs.92,270* Onwards | Rs.1,49,990* Onwards | Rs.1,59,000* Onwards | Rs.1,49,999* Onwards | Rs.1,50,900* Onwards | Rs.1,57,000* Onwards |
| Mileage- | Mileage- | Mileage64.75 kmpl | Mileage58 kmpl | Mileage45.5 kmpl | Mileage56.87 kmpl | MileageNot Applicable | MileageNot Applicable | Mileage40 kmpl |
| Engine124.7 cc | Engine159.7 cc | Engine124.45 cc | Engine124.58 cc | Engine155 cc | Engine155 cc | EngineNot Applicable | EngineNot Applicable | Engine292.4 cc |
| Power14.5 PS @ 9250 rpm | Power17.55 PS @ 9250 rpm | Power12 PS @ 8500 rpm | Power12 PS @ 8500 rpm | Power18.4 PS @ 10000 rpm | Power18.4 PS @ 10000 rpm | Power8 kW | Power5 kW | Power27.88 PS @ 8750 rpm |
| Top Speed- | Top Speed114 kmph | Top Speed103 kmph | Top Speed100 kmph | Top Speed- | Top Speed122 kmph | Top Speed100 km/Hr | Top Speed120 km/Hr | Top Speed160 kmph |
| Torque12 Nm @ 8000 rpm | Torque14.73 Nm @ 7500 rpm | Torque11 Nm @ 7000 rpm | Torque11 Nm @ 6000 rpm | Torque14.2 Nm @ 7500 rpm | Torque14.1 Nm @ 7500 rpm | Torque52 Nm | Torque192 Nm | Torque25 Nm @ 7000 rpm |
| Weight153 kg | Weight143 kg | Weight145 kg | Weight125 kg | Weight137 kg | Weight141 kg | WeightNot Applicable | Weight152 kg | Weight151 kg |
| Currently Viewing | Vitpilen 125 vs Apache RTR 160 4V | Vitpilen 125 vs Pulsar NS 125 | Vitpilen 125 vs Pulsar N125 | Vitpilen 125 vs XSR 155 | Vitpilen 125 vs MT 15 Version 2.0 | Vitpilen 125 vs Rorr | Vitpilen 125 vs KM4000 Mark 2 | Vitpilen 125 vs K300 SF |
Husqvarna Vitpilen 125 Pre-Launch User Views and Expectations
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (7)
- Comfort (4)
- Looks (3)
- Mileage (2)
- Performance (2)
- Engine (1)
- Price (1)
- More...
- Latest
- Better experience 🤪 better millageBetter experience 🤪 better millage bike looks is awesome bike set comfortable it's is the best bike in this price
- Husqvarna Vitpilen 125HusqvarnaVitpilen125it is a good motorcycle that stands out with its unique design and build quality1
- Good ExperienceThe design and appearance exude aggression, which I find captivating. The mileage is commendable, and it offers high comfort, accommodating two additional passengers easily. I simply adore this vehicle.Read More
- Nice BikeGood bike and better performance better milage, easy maintenance, and comfort while riding overall a good bike1
- Royal vitpileanIt's giving good mileage, it is good performance and comfortable, it is a face racer bike, its looking like a royal look and it is overall good performance and comfortable bike.1
- Wonderful DesignThis bike has a wonderful design, low displacement, and overall low running cost. What a bike in an affordable range.1
- Build quality Is GoodBuild quality was good. Bike's looks are too good, this bike comes with great features and a smooth engine. It is affordable and good for city rides. Go for it.1
Ask anything & get answer in 48 hours
Husqvarna Vitpilen 125 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single Cylinder, 4 Valve, Liquid Cooled, FI, DOHC |
| Displacement | 124.7 cc |
| Max Torque | 12 Nm @ 8000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 58 mm |
| Stroke | 47.2 mm |
| Emission Type | bs6 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Split |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Naked Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 9.5 L |
| Saddle Height | 835 mm |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Wheelbase | 1357 mm |
| Kerb Weight | 153 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 230 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 14.5 PS @ 9250 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Triple rate spring, Inverted telescopic fork (USD) |
| Suspension Rear | Double rate, Mono shock- 10 steps (Adjuster Slots) |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :-110/70-17, Rear :-150/60-17 |
| Wheel Size | Front :--431.8 mm,Rear :--431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Split Trellis frame |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Husqvarna Vitpilen 125 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) What are the alternatives/competitors of Husqvarna Vitpilen 125?
A) Husqvarna Vitpilen 125 will be competed with Bajaj Pulsar NS 125, TVS Apache RTR 160 4V.
Q) When will the Husqvarna Vitpilen 125 launch?
A) The Husqvarna Vitpilen 125 is expected to launch on Not yet confirmed
Q) What is the expected price of the Husqvarna Vitpilen 125 in India?
A) The expected price of the Husqvarna Vitpilen 125 is ₹1,35,000.
Q) What is the engine displacement of Husqvarna Vitpilen 125?
A) The engine displacement of Husqvarna Vitpilen 125 is 124.7 cc
Q) What is the Start type of Husqvarna Vitpilen 125?
A) Husqvarna Vitpilen 125 has Self Start Only.
Q) What is the Power of Husqvarna Vitpilen 125?
A) The power produced by Husqvarna Vitpilen 125 is 14.5 PS @ 9250 rpm
Q) What is the Torque of Husqvarna Vitpilen 125?
A) The torque available on Husqvarna Vitpilen 125 is 12 Nm @ 8000 rpm.
Q) What is its mileage?
By Bikedekho Experts on 24 Dec 2023
A) It would be unfair to give a verdict here as the model is not launched yet. We ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) What is launch date?
By Bikedekho Experts on 20 Jun 2022
A) As of now, there is no official update from the brand's end regarding this. ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) When it will be launching?
By Bikedekho Experts on 7 Feb 2022
A) As of now, there is no official update available from the brand's end. We would ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Questions
Husqvarna Vitpilen 125 Latest Updates
Husqvarna is expected to launch the Vitpilen 125 soon. The bike will be powered by the KTM 125 Duke-sourced 124cc engine that makes 14. 95PS and 12Nm. It will get a WP 43mm front fork and a WP monoshock. Braking could be via a 320mm front disc with a radially mounted ByBre calliper. Single-channel ABS will be standard.
Did you find this information helpful?
Trending Husqvarna Motorcycles Bikes
- Popular
- Upcoming
Husqvarna Motorcycles Vitpilen 250Rs 2,18,087* Onwards
Husqvarna Motorcycles Svartpilen 401Rs 2,89,572* Onwards
Trending Bikes
- Popular
- Latest
- Upcoming
Royal Enfield Continental GT 650Rs 3,53,105* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs 1,37,640* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs 1,64,423* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs 1,85,854* Onwards
TVS RaiderRs 82,000* Onwards
Royal Enfield Flying Flea C6Rs 1,99,000* Onwards
Bajaj Pulsar 180Rs 1,22,490* Onwards
Triumph Speed T4Rs 1,95,000* Onwards
Triumph Scrambler 400 XCRs 2,89,534* Onwards
Triumph Speed 400Rs 2,31,890* Onwards
×
We need your city to customize your experience
