Husqvarna Vitpilen 401
Husqvarna Vitpilen 401 Price
The following details are indicative and subject to change.
| Vitpilen 401 STD 373.2 cc | ₹2,80,000 |
Husqvarna Vitpilen 401 Key Specs & Features
| Engine | 373.2 cc |
| Power | 43.5 PS |
| Torque | 35 Nm |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| ABS | Dual Channel |
- ABS Dual Channel
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Husqvarna Vitpilen 401 comparison with similar Bikes
Husqvarna Vitpilen 401 Rs.2,80,000* | Rs.2,24,490* Onwards | Rs.1,80,092* Onwards | Rs.2,77,268* Onwards | Rs.2,17,401* Onwards | Rs.1,98,055* Onwards | Rs.1,74,368* Onwards | Rs.3,39,002* Onwards | Rs.3,29,608* Onwards |
| Mileage- | Mileage35 kmpl | Mileage- | Mileage- | Mileage30.08 kmpl | Mileage35 kmpl | Mileage36.5 kmpl | Mileage30 kmpl | Mileage26.31 kmpl |
| Engine373.2 cc | Engine312.12 cc | Engine349.13 cc | Engine349.32 cc | Engine249.07 cc | Engine199.5 cc | Engine164.2 cc | Engine398.63 cc | Engine321 cc |
| Power43.5 PS | Power35.6 PS @ 9700 rpm | Power40.6 PS @ 9000 rpm | Power41.5 PS @ 8600 rpm | Power31 PS @ 9250 rpm | Power25 PS @ 10000 rpm | Power19 PS @ 9500 rpm | Power46 PS @ 8500 rpm | Power42 PS @ 10750 rpm |
| Top Speed- | Top Speed150 kmph | Top Speed- | Top Speed- | Top Speed148 kmph | Top Speed140 kmph | Top Speed- | Top Speed167 kmph | Top Speed170 kmph |
| Torque35 Nm | Torque28.7 Nm @ 6650 rpm | Torque33.2 Nm @ 7500 rpm | Torque33.5 Nm @ 7000 rpm | Torque25 Nm @ 7250 rpm | Torque19.3 Nm @ 8000 rpm | Torque15.5 Nm @ 7500 rpm | Torque39 Nm @ 6500 rpm | Torque29.5 Nm @ 9000 rpm |
| Weight- | Weight169 kg | Weight176 kg | Weight168.3 kg | Weight162.8 kg | Weight159 kg | Weight147 kg | Weight168.3 kg | Weight167 Kg |
| Currently Viewing | Vitpilen 401 vs Apache RTR 310 | Vitpilen 401 vs Pulsar NS400Z | Vitpilen 401 vs 390 Duke | Vitpilen 401 vs 250 Duke | Vitpilen 401 vs 200 Duke | Vitpilen 401 vs 160 Duke | Vitpilen 401 vs 390 Duke R | Vitpilen 401 vs MT-03 |
Husqvarna Vitpilen 401 News & Updates
Husqvarna Vitpilen 401 Colours
Husqvarna Vitpilen 401 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
White
Husqvarna Vitpilen 401 Gallery
Husqvarna Vitpilen 401 has 4 images, view picture gallery of Vitpilen 401 .
Husqvarna Vitpilen 401 Pre-Launch User Views and Expectations
- All (2)
- Looks (1)
- Comfort (1)
- Performance (1)
- Latest
- Best bike everLooks very good and also performance I love it. Comfortable for long ride and also the design is lovable.1
- Truly impressiveThe bike's aesthetics are truly impressive. As a loyal fan of this brand, this update feels monumental to me.2 1
Ask anything & get answer in 48 hours
Husqvarna Vitpilen 401 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 1-cylinder 4-stroke engine, water-cooled |
| Displacement | 373.2 cc |
| Max Torque | 35 Nm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Self Start Only |
| Clutch | Wet multi-disc clutch, mechanically actuated |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 89 mm |
| Stroke | 60 mm |
| Emission Type | bs6 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Digital |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Naked Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320mm |
| Rear Brake Diameter | 230 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 43.5 PS |
| Drive Type | 6 |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | 43mm upside down forks (USD) |
| Suspension Rear | Monoshock |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Husqvarna Vitpilen 401 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) As of now, there is no official update from the brand's end regarding the ground... Read More
A) It would be too early to give a verdict as Husqvarna Vitpilen 401 is not ... Read More
A) As of now, there's no official update from the brand's end regarding this. Stay ... Read More
A) Yes, Husqvarna Vitpilen 401 gets a digital meter.
A) The Vitpilen 401 shares the same 373cc liquid-cooled single-cylinder engine seen... Read More
Husqvarna Vitpilen 401 Latest Updates
The Vitpilen 401 is likely to look similar to the international-spec bike. What makes us believe so is the recent spy image which showcases the Svartpilen 401 with spoke wheels. The Husqvarna Svartpilen 401 and Vitpilen 401 will be launched in India by the end of the year or by early-2021.
Husqvarna unveiled the MY2020 Svartpilen 401 at the 2019 EICMA. Apart from new colours and updated graphics, both motorcycles now get a 40mm longer rear subframe along with a more comfortable seat. Even the rider seat appears to be scooped out for better comfort The motor and powertrain remain unchanged.
The Vitpilen 401 is powered by a 373. 3cc, liquid-cooled, single-cylinder engine that makes 43. 5PS of power and 37Nm of torque, same as the BS6 KTM 390 Duke. In terms of hardware, the bike employs a steel trellis frame, a 43mm USD fork, and a monoshock from WP. Braking duties are handled by a large 320mm disc up front and a 230mm rear disc with dual-channel ABS. Expect Husqvarna to price the 401 twins at around Rs 2. 4 lakh (ex-showroom).
Trending Husqvarna Motorcycles Bikes
- Popular
- Upcoming
Husqvarna Motorcycles Vitpilen 250Rs 2,18,087* Onwards
Husqvarna Motorcycles Svartpilen 401Rs 2,89,572* Onwards
Trending Bikes
- Popular
- Latest
- Upcoming
Royal Enfield Hunter 350Rs 1,37,640* Onwards
Royal Enfield Continental GT 650Rs 3,53,105* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs 1,64,423* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs 1,85,854* Onwards
TVS RaiderRs 82,860* Onwards
Honda NX500Rs 6,33,180* Onwards
Ultraviolette X47 CrossoverRs 2,49,000* Onwards
QJ Motor SRV 300 2.0Rs 3,29,000* Onwards
Oben Electric Rorr EvoRs 99,999* Onwards
BMW F 450 GSRs 4,70,000* Onwards

