36 Images
2 Colours

Honda CB350 H'ness DLX
Key Specs & Features of CB350 H'ness DLX
| Engine | 348.36 cc |
| Power | 21.07 PS |
| Torque | 30 Nm |
| Mileage | 45.8 kmpl |
| Kerb Weight | 181 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Switchable ABS
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Traction Control
- Navigation
- Service Due Indicator
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Navigation assist | Yes |

The most refined motor in the segment

Instrument console is loaded with features with bluetooth connectivity as an option

Only bike to offer all-LED lighting in its segment
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- Stand Out Features
Honda CB350 H'ness DLX Latest Updates
Honda CB350 H'ness DLX Price: The price of the Honda CB350 H'ness DLX in Delhi is Rs 1,92,700 (Ex-showroom). To know more about the Honda CB350 H'ness DLX images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Honda CB350 H'ness DLX mileage : It returns a certified mileage of 45.8 kmpl.
Honda CB350 H'ness DLX Colours: This variant is available in 2 colours: Pearl Igneous Black,Grey.
Honda CB350 H'ness DLX Engine and Transmission: It is powered by 348.36 cc engine and puts a power of 21.07 PS . Torque remains at 30 Nm .
Honda CB350 H'ness DLX vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Royal Enfield Hunter 350 Base, which is priced at Rs 1,59,558, Royal Enfield Bullet 350 Military Red and Military Black, which is priced at Rs 1,92,223 and Royal Enfield Classic 350 Redditch, which is priced at Rs 2,12,064.
Honda CB350 H'ness DLX Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,92,700 |
| RTO | Rs.19,720 |
| Bike Insurance | Rs.14,216 |
| Optional Extended WarrantyRs.4,049RSA (Road Side Assistance)Rs.2,000 | Rs.6,049 |
| On-Road Price in delhi | Rs.2,26,636 |
Honda CB350 H'ness Colours
Honda CB350 H'ness DLX is available in the following colours in India. View all CB350 H'ness DLX, CB350 H'ness DLX Pro, CB350 H'ness DLX Pro Chrome images with different colour options on BikeDekho.
Pearl Igneous Black
Grey
Honda CB350 H'ness Mileage
Honda CB350 H'ness DLX gives a mileage of 42.17 kmpl in highway, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 45.8 kmpl |
Honda CB350 H'ness DLX Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4 Stroke, SI Engine |
| Displacement | 348.36 cc |
| Max Torque | 30 Nm @ 3000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Assist Slipper Clutch |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 70 mm |
| Stroke | 90.5 mm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 4 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Switchable ABS | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Additional Features | Honda Selectable Torque Control, Honda RoadSync, ESS (Emergency Stop Signal), Hazarad Switch |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Real Time Mileage Indicator | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| City Mileage | 45.8 kmpl |
| Highway Mileage | 42.17 kmpl |
| Overall Mileage | 45.8 kmpl |
| Acceleration (0-80 Kmph) | 7.48s |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 12.55s |
| Quarter Mile | 18.24s @ 112.43kmph |
| Roll-ons (30-70 kmph) | 6.11s |
| Roll-ons (40-80 kmph) | 8.74s |
| Braking (60-0 Kmph) | 16.87m |
| Braking (80-0 Kmph) | 29.01m |
| Braking (100-0 Kmph) | 45.74m |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Street Bikes, Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 789 mm |
| Length | 2163 mm |
| Height | 1107 mm |
| Fuel Capacity | 15 L |
| Fuel Reserve | 2 L |
| Ground Clearance | 166 mm |
| Wheelbase | 1441 mm |
| Kerb Weight | 181 kg |
| Seat height | 800 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 310 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 29 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 33 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 36 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 12.55s |
| Top Speed | 121 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 21.07 PS @ 5500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 6AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Twin Hydraulic |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-100/90-19 Rear :-130/70-18 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-457.2 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Half Duplex Cradle |
| Tyre Type | Tubeless |
| 1st Service | 1000 Kms/30 Days |
| 2nd Service | 6000 Kms/180 Days |
| 3rd Service | 12000 Kms/365 Days |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 3 Years or 42,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Brightness Control | Yes |
| Voice Assist | Yes |
| No. of Tripmeters | 1 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
- Console Features
Compare Variants of Honda CB350 H'ness
Honda CB350 H'ness DLX Images and Videos
- Images
- Videos
Royal Enfield Classic 350 Vs Honda H’ness CB350 | Drag Race | PowerDrift X Acko Insurance
Honda CB350 H’Ness & RS Custom Kits Hindi Review | Cafe Racer, Tourer or SUV?
Honda CB350 H’ness Anniversary edition | A dapper look for its first birthday! | Bikedekho.com
Compared: 2021 Classic 350 vs Rivals | Best retro bike? | In Hindi
Honda CB350 H’Ness: Pros, Cons and Should You Buy One? | Better than a Royal Enfield? | In Hindi
Honda CB350 H'ness DLX User Reviews
- All (190)
- Comfort (104)
- Engine (91)
- Mileage (59)
- Performance (56)
- Looks (56)
- Seat (50)
- More...
- Latest
- Stylish Yet Comfortable BikeThis bike caught my attention with its retro charm. The ride feels comfortable even in city traffic. The engine is reliable and has a very premium feel. I selected a bike that looked good, was easy to ride and fit perfectly. The smooth performance of the CB350 H'ness is surprising. The suspension maintains a comfortable ride, the engine responds well at all speeds, and the gear shifts are accurate. a blend of contemporary effectiveness and vintage charm. This bike is a joy on the weekend trip. The engine looks for its orbit and the suspension absorbs the bumps well. Fuel efficiency makes it pocket -friendly, and the support after sales from Honda ensures security. Perfect for young professionals or students who need a mix of style and practical in the Honda CB350 H’ness bike.Read More
- Feels Premium and PowerfulI wanted a bike with both style and performance. The CB350 H'ness has a smooth engine, excellent construction and is surprisingly fuel efficient for its size. It is a pleasure to drive in traffic or on the highways. Truly a reliable retro cruiser. This bike feels solid and reliable. I appreciate the comfortable seating, smooth engine, and good mileage. It handles bumps well, and overall, riding it feels safe, style, and enjoyable in all conditions. I like the smooth engine and comfortable seating. It is easy to cycle long distances, and the handling is precise. It feels equally stable on motorways and city roads. I would definitely recommend this bike to anyone looking for style and reliability.Read More
- Thump is excellent , easy to rise, refined engineSuperb bike, thump is excellent, easy to ride, smooth and refined engine, mileage is also ok, city or highway no issues at all, engine vibration is almost unnoticeable, excellent city commuter, excellent highway bike also, zero fatigue on long rides, seat cushion is fine enough, u can easily convert into cafe racer.Read More2
- Bike is very comfortableBike is very comfortable for raiding. But the mileage was not that expected. For long drive superb. For city ride ok. Maintenance is moderate1
- Great bike to haveGreat Bike to have good for long rides Great power Great millage Really long gear shift good for quick sprint1 1
- Bike is super to rideBike is super to ride and my personal I enjoyed to ride and features a and perforce at that price is awesome
- begin the following paragraph with a sentence thatTalk about the overall performance of your bike, mileage, pickup, comfort level, etc Bike is superb.
- Good PerformanceFinally, I have purchased the Honda CB350. It's an amazing bike, nice in the range of 2.5L. I am getting a mileage of 38.
- Great ComfortThis bike gives great comfort and has good suspension, the best part is it offers the best mileage for bikes in this range of cc and it is very comfortable for long cruising. The pillion rider comfort is also good.Read More2 1
Top 10 Bikes in India
Royal Enfield Continental GT 650Rs4,03,511* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs1,59,558* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs1,92,223* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs2,12,064* Onwards
TVS RaiderRs95,611* Onwards
Honda SP 125Rs1,04,055* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs1,34,841* Onwards
Hero Splendor PlusRs90,570* Onwards
Yamaha R15 V4Rs1,90,981* Onwards
TVS RoninRs1,48,742* Onwards
Honda CB350 H'ness Competitors
Rs.1,37,640* Onwards
Rs.1,64,423* Onwards
Rs.1,85,854* Onwards
Rs.1,27,690* Onwards
Rs.2,04,950* Onwards
Honda Showrooms in Delhi
- Rajindra Honda
467-83, G.T. Road,Opp.Dilshad Garden Metro Station, Delhi, 110095
- Rajindra Honda
Shop No. C-21,Under Shiv Vihar Metro Station,Jawahar Nagar Indl. Area Main Loni Road , Delhi, 110094
- Rajindra Honda
E-9,Chand Bagh,Opp. Bhajan Pura Petrol Pump, Delhi, 110053
- Globus Honda
KH-737/3, Mai Road, Burari, New Delhi., 110084
- Celebrate Honda- Rajgarh colony
X-1720, Rajgarh colony Jheel Scooter Market, Delhi, 110031
Users Also Viewed
More Bike Options to Consider
Trending Honda Bikes
- Popular
- Upcoming
