Yamaha FZ X Hybrid
- The Yamaha FZ-X Hybrid is a 150cc neo-retro commuter motorcycle.
- The bike has a comfortable seating position, retro styling and a refined engine.
- The bike gets modern features like a traction control system, turn-by-turn navigation and a TFT instrument console.
- It has mild- hybrid technology along with a stop-start system.
Yamaha FZ X Hybrid Price
| FZ X Hybrid STD 115 kmph53 kmpl149 cc | ₹1,39,710 |
Key Specs of Yamaha FZ X Hybrid
| Engine | 149 cc |
| Power | 12.4 PS |
| Torque | 13.3 Nm |
| Mileage | 53 kmpl |
| Kerb Weight | 141 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Single Channel
- DRLs
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Traction Control
- Navigation
- Service Due Indicator
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Digital
| Navigation assist | Yes |

Gets hybrid technology for better mileage

Comes with a TFT instrument console

Gets a traction control system
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- Stand Out Features
- All Specifications
Yamaha FZ X Hybrid Review
Overview
Yamaha FZ X Hybrid Overview
The Yamaha FZ X Hybrid is a 150cc neo-retro, commuter motorcycle which uses a mild-hybrid technology to improve its overall performance and fuel efficiency.
On May 8, 2026, Yamaha increased the prices of the FZ-X range in India.

Yamaha FZ X Hybrid Price
The Yamaha FZ X Hybrid is priced at Rs 1,42,510 (ex-showroom Delhi).
Yamaha FZ-X Hybrid Colour Options
The Yamaha FZ-X Hybrid only has a single colour scheme called the Matte Titan.
Yamaha FZ-X Hybrid Variant
The Yamaha FZ-X Hybrid is available in a single variant.

Yamaha FZ-X Hybrid Design
The Yamaha FZ-X Hybrid has a neo-retro design with a round LED headlight, metal fuel tank and well designed side panels. It also gets golden-coloured alloy wheels with block pattern tyres which complete its overall look. Other than this, the exclusive Matte Titan paint schemes suit this motorcycle quite well.

Yamaha FZ-X Hybrid Engine
The Yamaha FZ-X Hybrid uses the same 149cc air-cooled engine as the normal FZ-X, but with the mild-hybrid technology. It makes the same 12.4PS at 7,250rpm and 13.3Nm at 5,500rpm. It also gets a 5-speed gearbox.

Yamaha FZ-X Hybrid Chassis, Suspension And Brakes
The Yamaha FZ-X Hybrid uses a steel tube frame along with 41mm conventional telescopic fork and a rear monoshock. It gets a 282mm front and a 220mm rear disc brake setup with dual channel ABS. Other than this, the bike weighs 141kg (kerb), and gets a 10-litre fuel tank. The saddle height is 810mm, while the ground clearance is 165mm. It runs on 17-inch alloy wheels at both ends, with a 100-section front and a 140-section rear tyre.

Yamaha FZ-X Hybrid Features
The Yamaha FZ-X Hybrid gets a mild-hybrid tech, which includes a SMG (Smart Motor Generator), which provides silent functioning of the auto stop/start feature, along with slightly improved acceleration and fuel efficiency. The FZ-X Hybrid also gets a 4.2-inch TFT console which supports smartphone connectivity via Yamaha’s Y-connect application. It supports turn-by-turn navigation and SMS/call alerts. Other features include, a single-channel ABS and a USB charging port.

Yamaha FZ-X Hybrid Competition
The Yamaha FZ-X Hybrid competes with the Bajaj Pulsar 150, Honda SP 160 and the TVS Apache RTR 160 4V. In this lineup, the FZ-X Hybrid is the most expensive motorcycle, followed by the Apache RTR 160 4V, SP 160 and the Pulsar 150 is the most affordable. In terms of performance, the Apache RTR 160 4V is better, but the Yamaha FZ-X Hybrid should have a really good real-world mileage, as we have seen with the FZ-S Hybrid. In comparison, the Bajaj Pulsar 150 is the most affordable, and offers a decent performance for its price.

Pros & Cons
Good Things
- Excellent mileage
- Retro styling
- Gets hybrid technology
Could Be Better
- Available in a single colour scheme
- Expensive price tag for a 150cc
Yamaha FZ X Hybrid comparison with similar Bikes
Yamaha FZ X Hybrid Rs.1,39,710* Onwards 2 Reviews | Rs.1,12,640* Onwards 34 Reviews | Rs.1,26,340* Onwards 374 Reviews | Rs.92,111* Onwards 622 Reviews | Rs.94,188* Onwards 404 Reviews | Rs.88,528* Onwards 258 Reviews | Rs.90,800* Onwards 585 Reviews | Rs.1,13,605* Onwards 66 Reviews | Rs.1,02,769* Onwards 65 Reviews |
| Mileage53 kmpl | Mileage47 kmpl | Mileage45 kmpl | Mileage51.46 kmpl | Mileage64.75 kmpl | Mileage63 kmpl | Mileage66 kmpl | Mileage50 kmpl | Mileage48 Kmpl |
| Engine149 cc | Engine159.7 cc | Engine177.4 cc | Engine124.38 cc | Engine124.45 cc | Engine123.94 cc | Engine124.7 cc | Engine 162.71 cc | Engine123.94 cc |
| Power12.4 PS @ 7250 rpm | Power16.04 PS @ 8750 rpm | Power17.13 PS @ 9000 rpm | Power11.8 PS @ 8500 rpm | Power12 PS @ 8500 rpm | Power10.87 PS @ 7500 rpm | Power11.55 PS @ 8250 rpm | Power13.18 PS @ 7500 rpm | Power11.14 PS @ 7500 rpm |
| Top Speed115 kmph | Top Speed107 kmph | Top Speed113 kmph | Top Speed99 kmph | Top Speed103 kmph | Top Speed100 kmph | Top Speed95 kmph | Top Speed106 kmph | Top Speed- |
| Torque13.3 Nm @ 5500 rpm | Torque13.85 Nm @ 7000 rpm | Torque15.5 Nm @ 7000 rpm | Torque10.8 Nm @ 6500 rpm | Torque11 Nm @ 7000 rpm | Torque10.9 Nm @ 6000 rpm | Torque10.5 Nm @ 6000 rpm | Torque14.8 Nm @ 5250 rpm | Torque11.2 Nm @ 6000 rpm |
| Weight141 kg | Weight137 kg | Weight140 kg | Weight144 kg | Weight145 kg | Weight116 kg | Weight136 kg | Weight139 kg | Weight124 kg |
| Currently Viewing | FZ X Hybrid vs Apache RTR 160 | FZ X Hybrid vs Apache RTR 180 | FZ X Hybrid vs Pulsar 125 | FZ X Hybrid vs Pulsar NS 125 | FZ X Hybrid vs SP125 | FZ X Hybrid vs Xtreme 125R | FZ X Hybrid vs Unicorn | FZ X Hybrid vs CB125 Hornet |
Yamaha FZ X Hybrid News & Updates
Yamaha FZ X Hybrid Colours
Yamaha FZ X Hybrid is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Matte TItan
Yamaha FZ X Hybrid Gallery
Yamaha FZ X Hybrid has 27 images, view picture gallery of FZ X Hybrid which includes 360 view of Bikes.
Yamaha FZ X Hybrid User Reviews
- All (2)
- Comfort (2)
- Mileage (2)
- KMPL (1)
- Looks (1)
- Color (1)
- Price (1)
- Latest
- Value for moneyGood to go. Price is higher side little bit. You can drive it smoothly. A bit off roading can be done. Traction control system is working in a good way. worth to buy it. much more comfortable to ride in compared with its rivals of 150 cc segment. price tag may be less. mileage is good. you can get about 45-48 kmpl in city riding.Read More4 4
- Great experienceYamaha Great bike with comfortable sitting and give good mileage. Yamaha Fzx is a game changer its smart motor generator system give its silky smooth start and better fuel efficiency. The bike look absolutely stunning with its retro modern design and new color tft display its comfortable and its a perfect for daily commuting.Read More10 8
- View All Yamaha FZ X Hybrid Reviews
Yamaha FZ X Hybrid Mileage
The ARAI claimed mileage of Yamaha FZ X Hybrid is 53 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 53 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Yamaha FZ X Hybrid Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air Cooled, 4-stroke, SOHC, 2-valve |
| Displacement | 149 cc |
| Max Torque | 13.3 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multiple-disc |
| Ignition | TCI (Transistor Controlled Ignition) |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 57.3 mm |
| Stroke | 57.9 mm |
| Compression Ratio | 9.6 : 1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 4 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Music Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Mobile Application | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Traction Control | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Real Time Mileage Indicator | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Vehicle Location Tracking | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 53 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Street Bikes, Commuter Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 785 mm |
| Length | 2020 mm |
| Height | 1100 mm |
| Fuel Capacity | 10 L |
| Fuel Reserve | 1.6 L |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1330 mm |
| Kerb Weight | 141 kg |
| Seat height | 810 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 282 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 29 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 33 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 33 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 115 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 12.4 PS @ 7250 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork, 41 mm Inner Tube Diameter, With Fork Boot |
| Suspension Rear | 7-Step Adjustable Monocross Suspension |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :-100/80-17 Rear :-140/60-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Single Downtube Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| 1st Service | 1000 Kms / 1 Month |
| 2nd Service | 4000 Kms / 5 Months |
| 3rd Service | 7000 Kms / 9 Months |
| 4th Service | 10000 Kms |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years or 30,000 Km |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | 4.2 inch |
| Digital Display Type | TFT |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
- Console Features
Yamaha FZ X Hybrid Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The Yamaha FZ-X Hybrid is equipped with a fully digital instrument console. It ... Read More
Explore Electric Scooters
TVS iQubeRs1,22,012* Onwards
Bajaj ChetakRs1,11,785* Onwards
Ather RiztaRs1,24,472* Onwards
Ather 450XRs1,58,545* Onwards
Honda Activa eRs1,23,528* Onwards
Yamaha FZ X Hybrid Latest Updates
May 8, 2026: Yamaha has hiked the price of the FZ-X range in India by up to Rs 2,800. The standard variant now costs Rs 1.24 lakh, while the top-spec Hybrid is now priced at Rs 1.43 lakh, all prices ex-showroom, Delhi.
Similar Bikes Like Yamaha FZ X Hybrid
Rs.1,10,896* Onwards
Rs.1,23,910* Onwards
Rs.1,15,733* Onwards
Rs.1,11,569* Onwards
Rs.1,15,000* Onwards
Rs.1,25,000* Onwards
Yamaha FZ X Hybrid Brochure
Yamaha FZ X Hybrid Price in India
Trending Yamaha Bikes
- Popular
- Upcoming
Yamaha R15 V4Rs 1,71,100* Onwards
Yamaha XSR 155Rs 1,49,990* Onwards
Yamaha MT 15 Version 2.0Rs 1,62,800* Onwards
Yamaha 2025 FZ-S FiRs 1,28,600* Onwards
Yamaha FZS-FI V3Rs 1,12,693* Onwards

