21 Images
2 Colours
Vespa Tech 150
Key Specs & Features of 150 Tech
| Engine | 149.5 cc |
| Power | 11.42 PS |
| Torque | 10.1 Nm |
| Kerb Weight | 115 kg |
| Brakes | Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Single Channel
- DRLs
- Seat Opening Switch
- Service Due Indicator
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Keyless Ignition
- Clock
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital

One of the most beautiful scooters out there

Gets a powerful 150cc motor

Available in 8 colour options
- Key Specs
- Top Features
- Stand Out Features
Vespa Tech 150 Latest Updates
Vespa Tech 150 Price: The price of the Vespa Tech 150 in Delhi is Rs 1,93,374 (Ex-showroom). To know more about the Vespa Tech 150 images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Vespa Tech 150 Colours: This variant is available in 2 colours: Blue Energico,Grigio Grey.
Vespa Tech 150 Engine and Transmission: It is powered by 149.5 cc engine and puts a power of 11.42 PS . Torque remains at 10.1 Nm .
Vespa Tech 150 vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS iQube 2.2 kWh, which is priced at Rs 1,18,068, Bajaj Chetak 3001, which is priced at Rs 1,15,886 and Suzuki Burgman Street Ride Connect Edition, which is priced at Rs 1,16,585.
Vespa Tech 150 Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,93,374 |
| RTO | Rs.15,469 |
| Two Wheeler Insurance | Rs.8,229 |
| On-Road Price in delhi | Rs.2,17,072 |
Vespa 150 Colours
Vespa Tech 150 is available in the following colours in India. View all 150 Single Tone, 150 Dual Tone, 150 Officina 8, 150 Tech, 150 Qala images with different colour options on BikeDekho.
Blue Energico
Grigio Grey
Vespa Tech 150 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single Cylinder 4 stroke, Air Cooled, SOHC, 3 valves Fl |
| Displacement | 149.5 cc |
| Max Torque | 10.1 Nm @ 6100 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 3 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Electronic Injection |
| Clutch | Self ventilating dry And Centrifugal clutch |
| Ignition | Electronics EMS |
| Gear Box | CVT |
| Bore | 58 mm |
| Stroke | 56.6 mm |
| Compression Ratio | 9.5.5:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Roadside Assistance | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry hook | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Mobile Application | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Seat Opening Switch | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Real Time Mileage Indicator | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 690 mm |
| Length | 1770 mm |
| Height | 1140 mm |
| Fuel Capacity | 7.4 L |
| Saddle Height | 770 mm |
| Wheelbase | 1290 mm |
| Kerb Weight | 115 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Engine Oil | 700 ml |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 200 mm |
| Rear Brake Diameter | 140 mm |
| Tyre Brand | MRF And Eurogrip |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 26 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 26 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 32 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 93 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 11.42 PS @ 7500 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 12V / 5AH |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Aircraft derived hydraulic single side arm from suspension with Anti Dive characteristics |
| Suspension Rear | Dual Effect hydraulic shock absorber with four position adjustable |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :-110/70-11, Rear :-120/70-10 |
| Wheel Size | Front :-279.4 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Monocoque Chassis |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 5 Years or 60,000 Km |
| Roadside Assistance | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | 5 Inch |
| Digital Display Type | TFT |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
- Console Features
Compare Variants of Vespa 150
Vespa Tech 150 Images
Vespa Tech 150 User Reviews
- All (2)
- Looks (1)
- Price (1)
- Comfort (1)
- Mileage (1)
- Engine (1)
- Style (1)
- More...
- Latest
- Head turnerThe performance is not as good as the competitor in the 125 cc but the 150cc does the job well. The styling is geat and stands out of the crowd if you compare it with any other brands in the market it’s an iconic brand and will never get out of fashion in the market if you want a style statement just go for itRead More2 1
- Good but not bestIf I have to describe this scooter~this scooter is made for classic looks or classy vibes. If you look for mileage then I would like to say it will be not a better option for you. Not too much comfortable but comfortable and very smooth engine... And price is too much high do I really need to invest that much for a scooter!Read More1
Top 10 Scooters in India
Honda Activa 6GRs89,682* Onwards
Suzuki Access 125Rs95,800* Onwards- Electric
TVS iQubeRs1,18,068* Onwards
TVS NTORQ 125Rs93,842* Onwards
TVS JupiterRs85,214* Onwards- Electric
Bajaj ChetakRs1,15,886* Onwards
TVS XL100Rs52,616* Onwards- Facelift
Suzuki Burgman StreetRs1,16,585* Onwards
Yamaha RayZR 125 Fi HybridRs86,928* Onwards- Electric
Ather 450XRs1,52,866* Onwards
150 Competitors
Rs.1,11,422* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.1,01,944* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Rs.75,999* Onwards
Vespa Showrooms in Delhi
- Bhawani Realtech Pvt. Ltd. - Arjun Nagar
C-1 Arjun Nagar, Opp. Metro Pillar No.68, Near Krishna Nagar Metro Station, Delhi, 110051
- Bhawani Auto
A-3/31/1 ,Radheypuri Ext,Main Road,Jagatpuri, Delhi, 110051
- Hujo International - Wazirpur
House No. 9/2 Block-A, Wazirpur Ind. Area, Delhi, 110052
- Bhawani Realtech Pvt Ltd - Okhla Phase II
S3, Pocket S, Okhla Phase II, Okhla Industrial Estate, Delhi, 110020
Users Also Viewed
More Scooter Options to Consider
Trending Vespa Scooters
- Popular
- Upcoming

Vespa GTSNot yet confirmed Expected Launch
Vespa PrimaveraNot yet confirmed Expected Launch
